Uygun fiyatlı ve de Kaliteli bilinen set üstü ocağı bulmak için

Her ev sahibinin eninde sonunda mutfağının en gözde aksesuarı olan set üstü ocaklar arasından seçim yapması kaçınılmaz olacaktır. Zira günde en az 3 defa uğramak durumunda kalacağınız ve her yemek yapışınızda yüzüne bakmak durumunda kalacağınız bu çok işlevli aksesuarın kati suretle kaliteli olması gerekmektedir.

Tüm bunların yanında, yüzlerce çeşit set üstü ocak arasından nasıl seçim yapacağınız hususunda bir rehberarıyorsanız tam olarak doğru adrese geldiniz. Şimdi sizlere en iyi ve de aynı zamanda kaliteli set üstü ocağı bulabilmeniz için püf nokaları sıralayacağız.

Kaç gözlü olduğuna bakın

Eğer ki kalabalık bir aile iseniz, hanenizde 4’den fazla insan ikamet etmekte ise kesinlikle 4 taneden fazla gözü olan set üstü ocağı almalısınız. Zira aynı anda hem kahve yapmak isteyen hem de menemen pişirmek isteyen bir de üstüne çay demlemek isteyenler olacaktır. Bu durumda 4 gözlü set üstü ocağınız sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Zira eğer kalabalık bir aile iseniz 2 gözlü olanlarda sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Hele ki misafirler geldiğinde tümden sıkıntı çekmenize yol açacaktır.

Menüye geri dön ↑

Elektikli mi gazlı mı karar verin

Yemek pişirirken elektrikli ocaklar gazlı ocaklardan daha hızlı olabilse de tat olarak kesinlikle arada farklılıklar olacaktır. Bunun en büyük sebebi ateşin sabit sıcaklığı ile elektrik ocağının sıcaklığının farklı olmasıdır. Şahsen ben aynı anda hem elektrikli hem de gazlı düzeneğe sahip olanının alınmasından yanayım. Zira yemek pişirmektense ısıtmak elektrikli ocaklarda daha pratik olabilmektedir. Elektrikli ocak geniş bir alanı ısıttığı için bu mümkün olmaktadır.

Menüye geri dön ↑

Renginde karar kılın

Set üstü ocakların neredeyse hepsi siyah ya da beyaz renklerdedir. Kimileri siyah ağırlıklı kimileri de beyaz ağırlıklıdır. Bunun seçiminde mutfak dekorasyonunuza göre karar almalısınız. Mesela, mutfağınızda açık renker hakim ise koyu renk yani siyah renk ağırlıklı bir set üstü ocak sizin için daha uygun olacaktır; çünkü mutfağınızda merkezi noktada olan set üstü ocaklar kolay ayırt edilebilmesi adına odadaki genel renklerden farklı olmak durumundadır. Ünlü dekorasyon ustası iç mimarlar mutfak dekorunda bu minik ama önemli detayı ihmal etmezler. Zira mutfağa yabancı bir misafir geldiğinde ocağın merkezi bir konumda göze batması pratiklik sağlayacaktır.

Menüye geri dön ↑

Kullanılan malzemeye dikkat edin

Ortlama bir bütçe ile yola çıktıysanız ve de yapım kalitesi sizin için çok da önemi değil ise bu maddeyi es geçebilirsiniz. Ancak “benim mutfağım üst düzey kalite, lüks olacak” diyorsanız set üstü ocağınızın metal kalitesine de dikkat etmek zorundasınız. Burada en önemli nokta kullanılan metalin kalın ve ağır olup olmadığıdır. Eğer ki set üstü ocağınız hafif teneke yığını gibi dayanıksız duruyorsa bilin ki o mal “fabrikadan hızlı ve maliyetsiz çıksın diye malzemeden kısılarak üretilmiştir”… Bu durumu işten anlayan misafirleriniz hemencecik çakacak ve imajınızı zedeleyebilecektir. Zira bir evin dinamosu mutfaktır ve de bu dinamonun ana arteri de set üstü ocak sonra da buzdolabıdır. Eğer ki burada kaliteden ödün veriyorsanız evinize yaptığınız onca masrafa da saygısızlık etmiş olursunuz…

Menüye geri dön ↑

Emniyet önlemlerine bakın

Genelde artık piyasadaki her set üstü ocakta “otomatik gaz kesme emniyet sistemi” bulunsa da siz yine de bunu kontrol edin ve de butonların sağlam çalışır durumda olduğundan emin olun. Zira doğalgaz ve ateşin söz konusu olduğu her şey çok tehlikelidir, milyonlarca lira masraf yaptığınız gayrimenkulun komple kül olmasına yol açacak şeylerden uzak durmak adına set üstü ocağınızın güvenlik fonksiyonlarından emin olun.

Menüye geri dön ↑

Kolay silinebilirlik hususunda inceleme yapın

Son olarak belirmem gerekir ki “kolay silinebilirlik” bu aletlerin olmazsa olmazlarındandır. Yemek artıklarının hiçbir zaman eksik olmayacağı ocağınızın kıvrımlarlarına bezlerin kolaycana girebilmesi gerekmektedir. Ocaktaki demirlerin temizlik için pratik bir şekilde çabucak sökülüp takılabilmesi gerekmektedir, ayrıca set üstü ocağınızın demirinin kolay silinebilir boya ile kaplı olması gerekmektedir.

Umarım kaliteli ve uygun set üstü ocağı bulmanız için derlediğimiz bu kısa rehberi faydalı bulmuşsununuzdır. Unutmayın mutfaktaki bu türden malzemeler genelde bir kere alınır ve seçiminizi de ona göre yapın. Daha sonradan tekrardan memnuniyetsizlik dolayısıyla değişim yapmak ya da yenisini almak zorunda kalmayın.

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada