Türkiye’nin İyi ve Büyük bilinen 5 Bankası İncelemesi

Şimdi sizlere Türk Bankacılık Sektöründe iyi bilinen 5 banka ve kısa tarihlerinden bahsederken Türkiye’nin bankacılık sektöründe yaşadığı hortumculuk olaylarına hiç değinmeyeceğiz. Hani şu 2000’li yılların başında olan olaylar vardı ya…

Efendi gibi bankacılık faaliyetlerini yapan Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan bankalara bakacağız…

Türk Bankacılık sisteminde 34 Mevduat Bankası, 13 Kalkınma ve Yatırım Bankaları ve 5 Katılım Bankası olmak üzere 52 Banka bulunmaktadır. Biz sıralamamızı aktif büyüklüklerine göre yaptık.

Ziraat Bankası

zb_logo

Ziraat bankası, “Bir bankadan daha fazlası”… Türkiye’nin Kamu Sermayeli en büyük bankası olan Ziraat’in tarihine baktığımızda bu sloganın ne kadar anlamlı olduğunu görüyoruz. En ücra yerlerde bile şubesi olan Ziraat, Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından 1888 yılında Pirot Sırbistan’da kurulmuştur.

Kurulduğu yıllarda Türkiye’de henüz yerli bir finans kurumunun olmayışı, nüfusun çoğunluğunu oluşturan çiftçilerin kendi kaderlerine terkedilmiş olması, dolayısıyla başvuracakları finansal bir yapı olmadığı için çok yüksek faizlerle özel şahıslara yani tefecilere başvurmaları sonucunu doğuruyordu. Çiftçiler de hasat zamanı tüm ürünlerini bu tefecilere vermek zorunda kalıyor ve kalkınamıyorlardı. O dönemde Yugoslavya Niş Valisi olan Ahmet Mithat Paşa, memleketin bu durumuna yakinen tanık olmasıyla ilk hareketi başlatmış 1863 yılında çiftçilerin oluşturduğu kaynaklarla ve devlet himayesinde “Memleket Sandıkları” adıyla Ziraat Bankası’nın kurulmasına öncülük etmiştir.
Ziraat Bankası bugün müşterilerine Finansal, kredi kartı, bireysel ve ticari bankacılık, yatırım, sigorta, emeklilik, portföy ve leasing gibi hizmetler vermektedir.
Bankanın New York, Londra, Sofya, Tiflis, Bağdat, Erbil, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Akdoğan, Karakum, Karaoğlanoğlu, Atina, İskele, Gönyeli, İskeçe, Rodos, Gümülcine ve Cidde’de şubeleri, Karaçi ve Tahran’da ise temsilcilikleri bulunmaktadır.
1863 yılında bir yardımlaşma sandığı olarak kurulan Ziraat Bankası bugün 1787 yurtiçi, 26 yurtdışı şubesiyle ve 26.609 çalışanıyla hizmet veren Türkiye’nin en köklü bankasıdır…

Menüye geri dön ↑

Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası, “Türkiye’nin Bankası”… İş Bankası, Türkiye’nin Özel Sermayeli Mevduat Bankası listesinde ilk sırada yer alıyor. Temmuz 1924 yılının Bakanlar Kurulu’nda Atatürk’ün “Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” sözlerinin ardından İzmir Birinci İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuştur. İlk Genel Müdür Celal Bayar’ın önderliğinde 2 şube ve 37 personel ile hizmete başlayan İş Bankası bugün Genel Müdür Adnan Bali’nin önderliğinde 1.337’si yurtiçinde, 25’i yurtdışında olmak üzere 1.362 şubesi ve 24.519 çalışanı vardır.

Banka, Kuzey Kıbrıs, İngiltere, Gürcistan, Kosova, Irak ve Bahreyn de şubeleri Çin ve Mısır da temsilcilikleriyle faaliyetlerini sürdürmektedir.
Ayrıca Dünya’nın en saygın ekonomi ve finans yayınları arasında yer alan The Banker tarafından hazırlanan “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası” listesinde 96. sıraya girerek en büyük 100 banka arasına giren tek Türk bankası oldu.

Paylarının % 40,25’ini İş Bankası Munzam Sandık Vakfının, % 28,09’unu CHP’nin, %31,66’sı da Halka açık pay teşkil eder. Atatürk’ün vasiyetine göre CHP hisselerinin temettü geliri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmıştır.

Tüm bu finans ve bankacılık faaliyetlerinin yanında Sosyal Sorumluluk Projelerinin de içinde yer alan İş Bankası kuruluşundan bugüne Türkiye’nin gelişimine ciddi katkılar sağlamıştır.

Menüye geri dön ↑

Garanti Bankası

kC1IGh8S

Garanti Bankası, “Başka bir arzunuz?”… Müşteri memnuniyet odaklı çalışan banka 1946 yılında, Ankara’da kurulmuştur. Garanti Bankasının yönetiminde Doğuş Holding ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. vardır ve eşit ortaklık ilkesiyle hareket ederler.

Ticari, kurumsal, KOBİ, ödeme sistemleri, yatırım bankacılığı dahil bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet gösterir.
984’si yurtiçinde 9’u yurtdışında bulunan bankanın yurtdışı şubeleri Kıbrıs, Lüksemburg ve Malta’da temsilcilikleri ise Londra, Düsseldorf ve Şangay’dadır.

Ali Fuat Erbil’in Ceo’ su olduğu bankanın hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları ise İngiltere ve ABD’de işlem görmektedir.

Menüye geri dön ↑

Ak Bank

Ak Bank, “Sizin için”… Hacı Sabancı, Nuh Naci Yazgan, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin… Bu isimlerin ortak tarafı Adana’da yaşayan Kayserili olmalarıdır. Bu 5 kişi Adana bölgesinin pamuk üreticilerinin finansmanını sağlamak amacıyla bir banka kurmaya karar verirler. Bankanın ismini de Adana ve Kayseri’nin baş harfları olan AK Bank olmasını isterler. Böylelikle 1948 yılında kurulan Ak Bank o dönemin en küçük bankası olarak faaliyete geçer. İstanbul’daki ilk şubesini 1950 yılında Sirkeci’de açan bankanın bugün 900 civarında şube ve 16.500 çalışanı vardır. 1962 yılında Sabancı Ailesi’nin bankaya hakim olmasıyla hızla büyümüştür.

Brand Finance tarafından “Dünya’nın En Değerli 500 Banka Markası” sıralamasında üst üste dördüncü kez “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” olan bankanın sayısız başka ödülleri de vardır.

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government (Harvard KSG), Akbank’ın 2001 krizi sonrasındaki büyüme stratejisini “case study” vaka analizi olarak ders konusu yapmıştır. 2008 kriziyle banka bünyesindeki 1.000’i aşkın çalışanını toplu işten çıkartmasıyla eleştirilere hedef olmuştur.

Ak Bank’ın Kültür Sanat faaliyetleri de en az bankacılık faaliyetleri kadar Türkiye’nin gelişimine katkı sağlar niteliktedir.

Menüye geri dön ↑

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi, “Burası Yapı Kredi Fark Burada”… 1944 yılında Türkiye’de bireylerin daha uygun şartlarda konut sahibi olmalarını sağlamak amacıyla Kazım Taşkent tarafından kurulan Türkiye’nin ilk özel bankasıdır.

Bankanın bağlı olduğu Çukurova Holding‘in TSMF’ye olan borçları neticesinde hisseleri 2006 yılında Koç Finansal Hizmetlere satılmıştır. Koç Finansal Hizmetlerin %50 hissesi de İtalyan UniCredit Grubuna aittir. Yapı Kredi bu birleşme itibariyle varoluş amacını “Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme elde etmek, tüm menfaat sahipleri için değer yaratmak, müşterilerin ve çalışanların ilk tercihi olmak.” şeklinde belirlemiştir. Bu kapsamda eğitim, kültür ve sanat alanında Sosyal sorumluluk projeleri geliştirmektedir. “Renkli Kalemler” bu sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesidir.

Yapı Kredi Bankası 998 şube ve 19.517 çalışanıyla Türk bankacılık sektörüne hizmet vermektedir.

Türk Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren iyi ve  büyük bilinen 5 bankayı ve kısa tarihlerini sizlere sunduk. Dileriz Türkiye’nin gelişmesi ve sürdürülebilir büyümesi hızla artar ve refah düzeyimiz daha da iyi hale gelir…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada