Sayılsal Bölümlerde Başarılı bilinen 6 Üniversite

Sayısalcılar bu yazımız sizin için. Okulda çok havalısınız farkındayız. Bizde bir sayısalcı olarak bu havayı yakinen biliriz. Anaokulundan başlayan eğitim hayatınızın sonuna doğru yaklaştığınız şu yıllar en stresli yıllarınız. Üniversite yaşamınız, içine bi çok şeyi sığdıracağınız yıllar yakında. İyi bi üniversite sizin hayata bakışınızı değiştirip ufkunuzu açacaktır. Hatta hayatınızın bundan sonrasının belirleyicisi olacaktır. İşiniz, yaşayacağınız yer, sosyo ekonomik durumunuz ve hatta evleneceğiniz kişinin bile belirleyicisi olacak desek abartmış olmayız.

Aklınızda bi üniversite elbette vardır. Ortaokul, lise yıllarınızdan tutku olarak kalan bir üniversite… Üniversite seçmenizde etkili olan bi çok kriter vardır. Üniversite seçerken bölüm, mezun olduktan sonra iş bulma imkanları, yurtdışı bağlantıları, Üniversitenin sunduğu imkanlar, kampüs yaşamı, barınma imkanı v.s. gibi kriterleri dikkate alırsınız. Sayısalcılar olarak iş getiren bölümler Tıp, Mimarlık, Mühendislik, Diş Hekimliği gibi bölümlerdir.

2015 yılı verileri itibariyle 193 Üniversite bulunan Türkiye’de, sizin için “ Sayılsal Bölümlerde Başarılı bilinen 6 Üniversite” yi  incelemek üzere ele aldık. Araştırması bizden çalışıp kazanması sizden. Hadi bakalım ak koyun kara koyun üniversite sınavlarında belli olacak. Bizden büyük nasihati “Bu günler tekrar elinize geçmez çocuklar, çok çalışın.”

ODTÜ

6.2

Size Odtü’nün ne kadar saygın bir Üniversite olduğunu uzun uzadıya anlatacak değiliz. Odtü dedin mi şöyle bi duracaksın. Türkiye’nin hatta dünya’nın sayılı üniversitelerinden olan ve her kapıyı açan ODTÜ, 1956 yılında “Orta Doğu İleri Teknoloji Enstitüsü” ismiyle eğitime başlamıştır. İlk olarak Mimarlık fakültesiyle başlayan yüksek öğrenimine bugün 43 lisans programıyla devam etmektedir. Dili İngilizcedir. Odtü Kampüsü, Ankara Eskişehir Otoyolu üzerinde içinde Eymir gölünün bulunduğu 1960 yılından itibaren ağaçlandırılan oldukça yeşil ve Türkiye’nin en kapsamlı yerleşkesidir. Ankara Kampüsünden hariç, Kuzey Kıbrıs Kampüsü ve Mersin’de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. ODTÜ adı üstünde Teknik Üniversitedir ve Sayısalcıların popüler Üniversitesidir ama ODTÜ’de çöpçülük olsa dahi okunur diyenlerdenseniz ve ODTÜ’ye girecek puanı aldıysanız hiç düşünmeden tercih edeceğiniz Teknik Üniversitedir. ODTÜnün mezunları arasında Ali Babacan, Süreyya Serdengeçti, Erdal İnönü, Can Dündar, Rüşdü Saraçoğlu gibi isimler vardır. İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en karizmatik Üniversitesidir ODTÜ.

Menüye geri dön ↑

BOĞAZİÇİ

bounlogo

Nere mezunusun? Boğaziçi İşletme, Boğaziçi Endüstri, Boğaziçi Bilgisayar. En özgüvensiz insana bile özgüven pompalamaya yeter. Boğaz manzaralı Boğaziçi Üniversitesi ya da kısa adıyla BOUN, 1863 yılında Christopher Robert ve Cyrus Hamlin tarafından Robert Kolej ismiyle kuruldu. Ancak Devlet Üniversitesi olması 1971 yılına dayanır. Kurulduğu günden bu yana Türkiye 1. lerinin tercihi olmuştur. Güney Kampüsüyle başlayan eğitimine 5’i Avrupa 1’i Anadolu yakasında olmak üzere 6 Kampüsle devam etmektedir. Eğitim dili İngilizce olduğundan yeni kazanan öğrencilerin dil yeterliliklerini kanıtlaması gerekir. Sınavdan başarılı olamayan öğrenciler bölümlerinden önce hazırlık sınıfına alınırlar. BOUN, çift ana dal yapma imkanı sunmakla birlikte Avrupa ve Amerika’da bir çok saygın Üniversiteyle karşılıklı değişim imkanı da sunar. Sayısalcılar için Mühendislik, Fen-Edebiyat, İktisat ve Eğitim Fakültelerinde çeşitli bölümleri olan BOUN’lu olmak bir ayrıcalıktır!

Menüye geri dön ↑

İTÜ

photo

Teknik Mühendislik eğitimi veren satılı Üniversitelerden İTÜ, Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla 1773 yılında III. Mustafa Han zamanında Mühendislik eğitimi vermek için kurulmuştur. Türkiye’nin değil Dünya’nın en kıdemli teknik Üniversitelerindendir. Türkiye’nin gelişmesinde çok büyük katkısı olan İTÜ, Mühendislik ve Mimarlık denince akla gelen ilk Üniversitedir ve yine ilklerin tercihidir. İTÜ’ nün merkez kampüsü Ayazağa’da olup, kampüs içi ulaşımlar ringlerle kolay bir şekilde yapılmaktadır. Yeşil’in hakim olduğu İTÜ her haliyle 250 yıllık tarihini ve kalitesini gösteriyor. İTÜ diye yazlıp Teknik Üniversite diye okunan Üniversitenin mezun ettiği ünlüler arasında Süleyman Demirel, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Çağla Kubat gibi isimler bulunmaktadır.

Menüye geri dön ↑

BİLKENT

Tarihi kişilikler ve olaylar insanları etkiler düşüncesindeyiz. Size biraz Bilkent’in kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı’dan bahsetmek istiyoruz. 2010 yılında vefat eden İhsan Doğramacı, V. Murat zamanında Osmanlı toprakları olan Irak Erbil’de dünyaya gelmiştir. Beyrut’ta başladığı tıp eğitimine İstanbul Tıp’ta tamamlayan Doğramacı, 1984 yılında Vakıflar aracılığıyla Bilkent Üniversitesi’ni kurmuş olup Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ilk vakıf Üniversitesidir. 12 Eylül döneminde darbecileri desteklemesiyle eleştirilen Doğramacı’nın YÖK Başkanı olduğu dönemde de Üniversite harç uygulaması başlamıştır. Bu kadar magazinel bilgiden sonra konumuza dönersek, Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ve dünya’nın sayılı ve ilk sıralarında yer alan Türkiye’nin ilk Vakıf Üniversitesidir. %65’e kadar tam veya yarı burslu öğrencisi bulunan Bilkent’te şimdiyi bilmiyoruz ama bizim zamanımızda bi şehir efsanesi vardı. Burslu öğrencilerle sıkı dalga geçildiği ve aşağılandığıyla alakalı.

Menüye geri dön ↑

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Osmanlı’dan kalan mirasımız, II. Abdülhamid Han Hazretleri’nin fermanıyla kurulan Darülfünun’un devamı olan, Türkiye’nin ilk Üniversitesi İstanbul Üniversitesi her taşıyla tarih kokar. Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin 1453’de İstanbul’u fethetmesiyle birlikte yüksek eğitim kurumu olarak kurulan Sahn-ı Seman medresesine dayandığı için İstanbul Üniversitesi’nin yılanlı logosunda 1453 yazar. Sayılsalcılar için Tıp, Fen, İktisat, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Mühendislik gibi Fakülteler bulunsa da tıp denince akla ilk “Cerrahpaşa Tıp” gelir. Hatrı sayılır Cerrahpaşa Tıp sınav birincilerinin öncelikli tercih ettiği Üniversitedir. İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp olmak üzere 2 bölümde İngilizce ve Türkçe olarak ayrılmaktadır. Aziz Sancar, Cüneyt Arkın, Abdullah Gül gibi Türkiye’nin geleceğine yön veren daha bi çok isimleri mezun eden İstanbul Üniversitesi, Beyazıtta bulunan binası İstanbul fotoğraflarının klasikleşmiş siluetini oluşturur.

Menüye geri dön ↑

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ

Sıralamada gördüğünüzde şaşıracağınız bir Üniversiteyle devam ediyoruz. Adını belki de daha yeni duyduğunuz Abdullah Gül Üniversitesi, teknik Üniversite kapsamında kurulmuş olup bünyesinde Mühendislik, Mimarlık, Yaşam ve Doğa Bilimleri ve Yönetim Bilimleri Fakültesi bulunan Teknik Üniversitedir. Adını 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den almış ve Gül’ün memleketi Kayseri’de kurulmuş olan Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet Üniversitesi olma özelliğini taşır. Vakıf destekli Devlet Üniversitesi demekle ne diyoruz peki? Arkasına AGU Destekleme Vakfının gücünü alan Üniversite, yeni nesil ve şehirle bütünleşen bir anlayış üzerine kurulmuştur.

AGU yerleşkesi, 70 yıllık tarihi Sümerbank Bez Fabrikası’nın restore edilmesiyle oluşturulmuştur. 2. Kampüsü olan Mimar Sinan Kampüsünün yapımı devam etmektedir. Rektörlüğüne ise Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu getirilmiştir. Güçlü akademik kadrosu bulunan AGU’nün dili %100 İngilizce olup kadrosunun %40’a yakını yabancı öğretim görevlilerinden oluşmaktadır.

AGU, ilk öğrencilerini aldığı 2013-2014 Eğitim Öğretim yılına hızlı bir giriş yapmış ve yüksek puanlarla ciddi talep görmüştür. Sıralamada ilk 30.000’e kadar 2015-2016 yılı itibariyle aylık 300 liradan 2.000 liraya kadar burs veren, bunlara ilaveten kariyer bursunu geliştiren -ki bu Türkiye’de yine ilklerden biridir- Üniversitedir. Kariyer Bursu öğrenci hesaplarına yine aylık belli miktarda yatan ancak mezun olduktan sonra çekebildikleri burstur. Mezun olan öğrenciler bu kariyer bursuyla hayata 1-0 önde başlayacaklardır. AGU, ilk 20.000’e giren öğrencilerini ücretsiz ABD’de dil okulunda eğitime göndermektedir. İlk 20.000’e giren öğrencilerinin barınma ihtiyacını da ücretsiz karşılayan AGU’de klasik çok katlı yurtlar yerine tarihi dokuyu bozmayan yüksek standartlı öğrenci köyü oluşturulmuştur.

Siz sayılsalcılar için hazırlamış olduğumuz “Sayılsal Bölümlerde Başarılı bilinen 6 Üniversite” yazımızın sonuna geldik. Umarız hayatınıza yön verecek gönlünüzdeki Üniversiteleri kazanırsınız…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada