Sağlıklı Havluda Olması Gerekenler

Bugün sizler için “steril, kaliteli bir havluda olması gereken özellikler” hakkında araştırmalarımızın sonuçlarını yazdık. Bu özelliklerden hareketle sağlıklı havluda olması gerekenler hakkında fikir sahibi olacak ve deyim yerindeyse bir uzman edasıyla mağazaya gideceksiniz. Alışveriş ürünü ne olursa olsun onun hakkında araştırma yaparak gitmeniz sizi daha doğru alışverişlere ulaştıracaktır. 

Havlu, ki tarafında yumuşak tüyleri olan bezdir diyebiliriz. Havlular, her an elimizin altında olan ve cildimizle bire bir temas ettiğinden dolayı sağlıklı bir seçim yapmanız oldukça önem taşımaktadır. Mutfakta, tuvalette, banyoda özellikle olmazsa olmaz tekstil ürünlerinden olan havlular, görsellik ve uyum noktalarından daha çok sağlıklı olması yönüyle dikkat edilmesi gereken ürünlerdir.

Bilinçli tüketiciler için hazırladığımız “Sağlıklı Havluda Olması Gereken Özellikler” konusunda konsept ne olursa olsun bu kalite özelliklerini dikkate almalısınız. Keyifli Okumalar!

SUYU EMİŞ GÜCÜ

 

Biz ev hanımlarının bir havluda en çok dikkat ettiğimiz özelliği suyu emiş gücüdür. Haksız da sayılmayız. Elimizi, yüzümüzü kurulamaya çalıştığımız havlu tam anlamıyla kurulama sağlamıyorsa havludan beklentimizi karşılayamayız. Suyu emiş gücü bu yönden önemliyken, sağlık açısından da şüphesiz büyük öneme sahiptir. Suyu yeterince emmeyen havlular, ıslak kalır ve bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Bu hijyen yönünden de oldukça olumsuz bir özelliktir. Islak kalan havlu bakteriler için uygun ortam oluşturur ve koku yapar. Su emiş gücü dikkate alındığında birinci sırada olan %100 pamuk, ikinci sırada bambu pamuk karışımı havlular olacaktır. 

YUMUŞAKLIK

 

Kim yüzünü sildiği havlunun keçe gibi sert olmasını ister? Yumuşacık ve vücudumuzdaki suyu kurulamaya yarayan havlularda dikkat edilen önemli özelliklerden biri yumuşaklıktır. Hav yüksekliğinin artmasıyla artan yumuşaklık, atkı sıklığının artmasıyla istenilen düzeye gelecektir. Ancak bunlar teknik konu, siz yumuşaklığı belirlerken güvendiğiniz markaları tercih etmeli ve etiketine bakarak %100 pamuk ya da bambu pamuk karışımları tercih etmelisiniz. Ve kullanma talimatına uygun yıkamalısınız.

BENZER İÇERİK:  Kaliteli ve sağlam bilinen 8 dağ bisikleti modeli yorumlaması

KULLANILAN İPLİĞİN CİNSİ

 

Kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden olan kullanılan ipliğin cinsi diğer deyimle kullanılan hammaddedir. Sentetik naylon karışımı iplik, pamuk ya da pamuk bambu karışımı şeklinde üretilen havlularda en sağlıklı olanı ise pamuk bambu karışımıdır. %100 pamuk havlular da sağlıklı havlular arasında değerlendirilebilir. Ancak, bambu karışımı pamuk havlular daha memnun kalınan havlu türlerindendir. Bambu posasından üretilen bambu iplikleri, anti bakteriyel olduğu için sağlık açısından daha memnun kalacağınız havlu türüdür. 

BOYA KALİTESİ

Mağaza reyonlarında, banyo, mutfak ve tuvaletlerimizde rengarenk astığımız havlular belli bir boyama işleminden geçmektedir. Dokuma işleminden önce ya da sonra boyanan havlularda kullanılan boyanın kalitesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Cildimize direkt temas eden havlularda kullanılan boya, havlunun maliyetini etkileyen faktörlerdendir.

FİZİKSEL DAYANIKLILIK

Havlular dokunurken o kadar fazla teknik özellik vardır ki… Bunlardan bi tanesi de fiziksel dayanıklılıktır. Havluların dayanıklılığı bi anlamda kaliteyle alakalıdır ve ipliklerin sağlamlığından etkilenmektedir. Nasıl ki pazarda satılan tshirt ile ünlü bir markanın tshirt’ ünde aynı iplik kullanılmıyorsa ve kalite farklılığı varsa havlularda da aynı durum söz konusudur.

Sizin için hazırladığımız “Sağlıklı Havluda Olması Gereken Özellikler” yazımızın sonuna geldik. Havlu alışverişine çıkmadan önce kalite göstergeleri olan yukarıda saydığımız özellikler yönünden ürünleri inceleyebilirsiniz. Bizler için en önemli kriter olan suyu emiş gücü ne kadar önemliyse yumuşaklık, kullanılan ipliğin cinsi, boya kalitesi ve fiziksel dayanıklılık da bi o kadar önemli kriterlerdir. Yok ben bu kadar özelliği aklımda tutamam ya da anlamam diyorsanız kalitesine güvendiğiniz bilinen iyi markaların ürünlerine yönelebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki piyasa fiyatının çok altında havlu görürseniz bilin ki o havluda sağlığınızı olumsuz etkileyecek şeyler vardır. Siz siz olun kaliteden asla vazgeçmeyin. Keyifli alışverişler dileriz…

BENZER İÇERİK:  İyi Bir T-Shirt Nasıl Anlaşılır?

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada