Mutfak Gereçlerinin Sağlıklı Olduğunu Anlama Yöntemleri

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyoruz. Öyle ki evimizde salon ya da oturma odasından bile fazla zaman geçirdiğimiz mekanlardır mutfaklar. Sağlıklı yemek ve atıştırmalıklar yaptığımız mutfaklarda elimizin altında bulunan ve mutfakta geçirdiğimiz zamanı çok daha keyifli hale getiren mutfak gereçlerinin sağlıklı olması da dikkat etmemiz gereken konular arasında belki de ilk sırada yer almaktadır. Özellikle son yıllarda artan sağlıklı yaşam çalışmalarına mutfak gereçleri noktasında da özen göstermek hepimizin önemsediği konular arasında yer almaktadır.

Gerek en güzel yemek ve kurabiyeleri pişirmek için gerekli olan tencere, tava ve tepsiler gerekse şık sunumlar hazırlamak için tabak, çatal ve kaşık takımlarında önceliğiniz sağlık sonrasında şıklık ve tarzınız olmalıdır. Her şeyin başında gelen sağlıklı yaşam anlayışı mutfak gereçlerini de etkisi altına almıştır.

Hayatımız teknoloji ile bütünleştikçe geleneksel ürünleri bulmakta zorlanmaktayız. Zararları ortaya çıkan bir çok gıda maddesi ve mutfak gereçleri ise karşı konulmaz ölçüde mutfaklarımızı işgal etmiş durumda. Pişirme, sunum, yemek takımları, kaşık ve çatal takımlarından oluşan mutfak gereçlerinde sağlıklı olanı nasıl ayırt edeceğiniz noktasında yardımcı olmak üzere kaleme aldığımız yazımızla sizleri baş başa bırakıyoruz. Hadi gelin şimdi hep birlikte sizin için hazırladığımız “Mutfak Gereçlerinin Sağlıklı Olduğunu Anlama Yöntemleri” yazımıza geçelim…

HAMMADDESİ SAĞLIKLI OLMALI

 

Sağlıklı olduğunu anlama yöntemlerinden şüphesiz ilki ve en etkili olanı mutfak gereçlerinin neyden üretildiğidir. Üretilen hammadde sağlıksız olursa hangi teknoloji kullanılsa kullansın o gereçten çok da fazla bişey beklememek gerekir. Zihnimizi yokladığımızda her dönem popüler olan bir malzemenin olduğunu görüyoruz. Bu malzemelerden biri de teflondur hatırlarsanız. İlk çıktığında ne kadar popülerdi özellikle Tefal olanlar. Dünyanın parasını vererek aldığımız teflonlar hakkında şimdilerde en sağlıksız madde olarak bakılıyor. Şimdilerde granit, taş ve toprak kapların sağlıklı olduğundan sıklıkla bahsediliyor. Bizim tavsiyemiz eskilere dönüş yapmanız anneannelerimiz, babaannelerimiz hangi kaplardan kullanıyorsa ve doğal olan neyse onu tercih edin diyoruz.

BENZER İÇERİK:  Ofisler İçin İyi ve Uygun Bilinen 5 Kitaplık Modeli İncelemesi

PLASTİK ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

 

Mümkün mertebe mutfağınıza plastik madde ve mutfak gereci sokmamalısınız. Plastik malzemelerin fiyatı uygundur ve kullanımı kolaydır. Ancak iş sağlık olunca plastik sağlıklı olmayan sınıfta yer almaktadır. Plastiğin en güzel sağlıklı alternatifi cam kaplardır. Ahşap ürünlerdir. Bir çok hastalığa davetiye çıkaran plastikler, gıdalarla temas etmemeli. Kısacası, doğada bulunduğu haliyle çok değişmeden kullandığımız maddeler her zaman önceliğimiz olmalıdır.

DESENSİZ VE BOYASIZ GEREÇLER

 

 

Bu hepimizin bildiği ancak fazla önemsemediği konulardan biridir. Yemek tabaklarında ve tencere tavalar başta olmak üzere mutfak gereçlerinin hepsinde renksiz olanlar tercih edilmeli. Yemek tabağında çok hoş duran bir desenin boyası besinler yoluyla yavaş yavaş vücudumuza girer ve bu durum ise sağlığımız açısından tehlikeli olamaktadır.

NANOTEKNOLOJİK ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

Nanoteknoloji belki kulağa hoş ve teknolojik geliyor. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar nanoteknoloji kullanılarak üretilen şeylerin insan kimyasına aykırı ve ciddi anlamda bozduğu yönünde. Nanoteknoloji kullanılarak üretilen buzdolabının içindeki yiyeceklere zarar verdiği, tabaktan tutunda basit mutfak bezlerine varana kadar nanoteknolojik hiç bir ürünü almamanızı ve bu konuyu detaylı araştırmanızı tavsiye ederiz.

MARKASI ve GARANTİ SÜRESİ

Mutfak gerecinin sağlıklı olduğunu markadan en basit yoldan anlayabiliriz ama tek başına yeterli değildir. O markanın, mutfak gerecinin garanti koşulları bir anlamda o ürünün kalitesine ve sağlıklı olmasına bağlı olarak değişmektedir. Kaliteli markalar, ürünlerine güvendiği ölçüde garanti süresini uzatır ve bu süre içinde ürününüzle yaşadığınız her hangi bir olumsuzluk olumlu sonuçlanmaktadır. Bu anlamda alacağınız ürünün markasına ve garanti süresine mutlaka özen göstermelisiniz.

Sizin için hazırladığımız “Mutfak Gereçlerinin Sağlıklı Olduğunu Anlama Yöntemleri” yazımızın sonuna geldik. Siz siz olun doğaldan vazgeçmeyin. Tüm kriterleriniz en doğalı ve ilk hale en yakın olan ürünlerden yana olsun. Mümkün olduğunca ahşap, cam ve toprak malzemeden üretilmiş olanları tercih edin. Keyifli ve sağlıklı alışverişler dileriz.

BENZER İÇERİK:  Mutfakların Vazgeçilmezi olabilecek 5 Narenciye Sıkacağı Modeli İncelemesi

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada