Modern Evler İçin İyi ve Uygun bilinen 5 Halı Markası

[affegg id=54]

Halılar, Doğu kültürünün kadim geleneklerindendir. Statü sembolü olan halılar, kızların ve erkeklerin çeyizinde kıymeti harbiyesi olan, olmazsa olmazlardandır. Eski zamanlarda başlık parasının olduğu dönemlerde kızlar dokurlarmış çeyizlerine halı, kilim v.s. Şimdi ise genelikle çiftler halılar da dahil tüm ev eşyalarını alıp ortaklaşa ödüyorlarmış.
Koşturmacalı ve debdebeli şehir hayatından kaçtığımız ve huzur bulduğumuz tek yerdir evlerimiz. Öyle ki “Evim Evim Güzel Evim” bunu en iyi anlatan cümlelerdendir. Gözümü kapatıp evde olduğumu düşündüğümde otomatikmen çıplak ayaklarla halıya bastığım bir sahne canlanır gözümde. Bana göre asıl terapi ve rahatlama huzurlu bir evdir. İşte bu evleri yuva yapan, tarzınızı yansıttığınız ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ev eşyalarının başında halılar gelir. İyi halıdan anlamak da meseledir ve uzmanlık gerektirir. Şimdi fabrikasyon halılarının çıkmasıyla halı fiyatları hem ucuzladı hem de eski değeri şehir hayatında kalmadı. Ancak halı müptezellerinin nesli bitmiş değil. Bir servet değerinde olan halılara ciddi yatırım yapan insanlar hala var.
Türkiye halı üretiminde dünya piyasasında sözü geçer ülkelerden. Öyle ki Çin malları halılara da kancayı takmış durumda. Kalitesiz düşük ilmekli halılara Türk Halısı etiketini basıp satıyorlar. Bu da bize gösteriyor ki Türk Halıları dünya piyasasında ağırlığı olan markalardan. Türkiye’de ise halı üretimi denince akla Gaziantep gelir. Neredeyse bütün halı fabrikaları Antep’de yer alır.
Halı seçerken, dokumasındaki oranlara bakın, polyester oranı fazla olanları almayın. Elyaf ve ipliği halının altyapısı olarak düşünürsek buna ilaveten naylon, polipropilen, polyester, akrilik, ve yünden dokunur.
Küçük çocuk veya astım hastası gibi özel durumda bireyler varsa ailenizde antibakteriyel halıları tercih etmelisiniz. Antibakteriyel halılar, akar gibi gözle görülmeyen bakteriler için son yıllarda tercih edilen modellerden olsa gerek hemen hemen her markanın ürün gamında yer verdiği ve en yüksek fiyatlı modellerdendir.
Halı seçiminde dikkat edeceğiniz diğer nokta desen ve renk seçimidir. Bununla birlikte halıyı mutfak için seçiyorsanız nispeten daha kolay silinebilen ve temizlenen modellere bakarken salon için daha gösterişli ve özel serilere bakmak daha akıllıca olacaktır.
Gelin şimdi hep birlikte “ Modern Evler İçin İyi ve Uygun bilinen 5 Halı Markası” yazımıza geçelim…

PIERRE CARDIN HALI

stor12

Halı piyasasını Naksan Holding parsellemiş desek abartmış olmayız. Adamlar bu işe ciddi yatırım yapıyorlar ve büyüme hedeflerini de tutturuyorlar. Dünyaca ünlü İtalyan markası Pierre Cardin, halı üretecek değil. Pierre Cardin adına Royal Halı’nın da bünyesinde bulunduğu Naksan Holding tarafından Gaziantep’de üretilmektedir. Ancak Royal’e göre fiyatı da pazarda konumlandırılması da farklıdır. Bi tık daha üst gruba hitap eden Pierre Cardin’in üretim teknolojisi Royal’le aynıdır. Ar-Ge çalışmaları ödül alan Pierre Cardin, özel tasarım halı üretim hizmeti de sunuyor. Piyasada ki halılardan sıkıldıysanız, beğenmediyseniz ya da başkasında görmek canınızı sıkıyorsa bu hizmet oldukça işinize yarayacak.

Menüye geri dön ↑

ROYAL HALI

yeni-moda-royal-hali

“Hayal değil Royal” sloganıyla piyasada boy gösteren Royal Halı, Naksan Holding bünyesinde faaliyet gösterir ve firma sahibi Gaziantep’li Cahit Nakıboğlu’dur. Bir çok sektörde yer alan Naksan Holding, Royal Halı’yı 2005 yılında Gaziantep’de kurmuştur. Başarılı misyon seçimleri olan Royal Halı, trendi ve yenilikleri takip eden değil, belirleyen marka olmak için var olmayı belirlemişlerdir. 600’ü aşkın modeli olan Royal Halı, son teknolojiyi yakından takip edip üretimlerine yansıtmaktadır. Halılarında, akıllı koruma sistemi, sigorta ve tozum az özellikleri bulunur.Müşteri memnuniyetine de oldukça önem veren Royal Halı, özgün tarzı, model ve renkleriyle kendine aşık edecek türden bir marka. Ayrıca Royal, Gaziantep Basketbol Takımına sponsorluk yapmaktadır.

Menüye geri dön ↑

SARAY HALI

Saray-Hali-Modelleri-2015-7

Uzun yıllar kalitesi bozulmayan ve Türkiye’nin en köklü halı markalarından biri olan Saray Halı, 1972 yılında Necati Kurmel tarafından Kayseri’nin Cıvıklısıyla meşhur Develi ilçesinde kurulmuştur. Halıdan başka hayvanlıcılık sektörüne de el atmış olan Saray Halı’nın sahibi kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal’ın yakın arkadaşı olarak bilinir. Ayrıca Aydın Doğan’la ortaklığı da ilgi çeken konulardan olmuştur. Gayrimenkul zengini olan ve adı bir çok kere haberlere düşen Necati Kurmel’in sahibi olduğu Saray Halı, kalitesi ve tarzıyla Türkiye’de oldukça popüler olan halı markalarından. Develi’de bulunan fabrikalarında halının hammeddesi olan yün, akrilik ve naylon ipliği de kendi tesislerinde üretmektedir. Saray Halı, yıllık üretim kapasitesinin %35’e yakınını dünya piyasasına sürerek Türkiye ekonomisine de katkı sağlayan ve bünyesinde 2.500 kişinin istihdamını sağlayan önemli markalardandır.

Menüye geri dön ↑

ATLAS HALI

Gaziantep dışından bir marka diye başlayıp ve devam etmek isterdik ama Atlas Halıyı da Gaziantep kapmış. Türkiye’nin en eski halı markalarından olan Atlas, Kayseri’de kurulmuş dünyaca ödüllü markamızdır. Hızlı yükselişi devam ederken 2006 yılında İsrail’li bir halı markasına satılmış, daha sonra piyasada ki yeri git gide kaybolmuştur. 2011 yılında Naksan Holding’in satınalmasıyla markaya taze kan gelmiştir. Naksan Holding, bünyesinde farklı markalarda halı bulundurmakla başarılı bir pazarlama politikası sürdürüyor. Pierre Cardin halıyı ucuza satamaz marka değerini düşürür. E o zaman napıcak başka bir markayla piyasaya sürerek hem üst grup markanın değerini düşürmeyecek hem de orta sınıfı başka markaya kaptırmayacak. Bu mantık bi çok bildiğimiz markalarda geçerli. Örnek İstikbal Bellona, Arçelik Beko, Bosch Siemens Profilo gibi…

Menüye geri dön ↑

MERİNOS HALI

Erdemoğlu Holding bünyesinde Gaziantep’de temelleri atılan markanın tam olarak isminin Merinos olması 1998 yılına dayanır. Aslen Besnili olan Mehmet Erdemoğlu bu işe 2 kilim tezgahıyla başlamıştır. Bugün yurtiçi ve yurtdışı piyasasına ciddi miktarda üretim yapan Merinos’un halihazırda 24 model halı modeli bulunmakta. Bir çok tarz ve modelde halıları bulunan Merinos’ta el dokuma halı sevenler için Hereke modeli halılar favorilerimizden. Merinos markasıyla halıdan başka mobilya ve ev tekstilide üretilmektedir. Adıyaman Besni ve Gaziantep’de bir çok okul yaptıran Merinos Halı, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapan önemli markalarımızdan.

Yeni evlenecek çiftler ya da evinin halılarını değiştirmek isteyenler için hazırlamış olduğumuz “Halı Markası incelemesiyazımızın sonuna geldik. Biz bu yazımızda fabrika halılarını incelik. Fabrika halılarının alternatifi daha kaliteli ve pahalı olan dokuma el halılarını başka bir yazımızda araştıracağız. Halı seçiminde en önemli nokta halıya ayırdığınız bütçeyle birlikte, kullanacağınız mekan ve tarzınızdır. Yeni ev kuracaklar halı seçimini mobilyadan sonra belirlemelidirler…

1 Comment
  1. Reply
    deniz 14 Mart 2017 at 22:22

    Halıları çok ihmal edip önemsemediğimizi evde değişiklik yapmak istediğimiz de fark ettim.
    Çok marka ve çeşitli fiyat var ama hem kaliteli hem akılcı fiyat ürünler de var onları seçebilmem açısından içim rahatladı beğendiğim halıların kalitesine güvenim arttı. Atlas ve merinos:)
    teşekkürler faydalı bilgiler için.

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada