Modern Evler İçin En Şık ve de En Güzel 8 Kilim

[affegg id=38]

Dışardan eve geldiğimizde ayağımızı sıcacık bir kilime basma düşüncesi bile fevkalade rahatlatıyor. Kadim kültürümüzün bir parçası olan antika değerindeki kilimlerin tutkunu bi hayli fazla. Kilimler, son dönemlerde halılardan daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Sebebi ise hafif, ince ve sağlıklı olmasıdır diyebiliriz. Anadolu kokan kilimler motif renk ve dokunuşlarıyla modern halıların sahip olamayacağı karaktere sahiptir.

Unutulmaya yüz tutmuş kilim dokumacılığı Orta Asya’dan gelmiştir. Doğu anadolu, güney, orta anadolu gibi bölgelerde dokunan kilimlerin, renk ve motifleri farklı farklıdır. Kilimler koyun yünü, pamuk, ipek veya keçi kılından yapılır. Boyaları ise çeşitli ağaç, çiçek ve çamurlardan elde edilir.
Eskidikçe değeri artan kilimlerin modern mobilyalarla harika bir uyum yakalıyor. Bulunduğu ortamı sıradanlıktan kurtarıp değerli ve özel bir hava katıyor. Kilimlerin kullanım alanları artık evlerle de sınırlı değil. Ofisinize atacağınız bir Yahyalı kilimiyle gelen müşterinizi, arkadaşınızı ya da herhangi birini hipnozite edebilirsiniz. Bi düşünsenize beyaz ya da açık renkli koltuk takımına nispeten koyu renkli bir kilim tek kelimeyle muhteşem bir hava katacaktır.
Kilimler, kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Sizler için hazırladığımız “Modern Evler İçin En Şık ve de Güzel 8 Kilim” yazımızı keyifle okumanızı ve seçiminizde faydalı olmasını dileriz…

YAHYALI KİLİMLERİ (KAYSERİ)

 

kayseri kilim

Kilim denince şüphesiz akla ilk Yahyalı gelir. İpek dokuma kilim sadece ve sadece Kayseri’de yapılmaktadır. Avrupada da müptezeli bi hayli fazla olan Yahyalı Kilimlerinde motifler akrep, koç boynuzu, tarak, su yolu gibi şekillerden oluşur. Çözgü ve dokuma iplerinin ikisi de yündür. Beyaz, kahverengi ve gri renkleri kullanılmaktadır. Bu renkler balçık, ceviz yaprağı, nane, ceviz kabuğu gibi bitkilerden elde edilir. Yahyalı kilimlerinin bir diğer özelliği kullanıldıkça parlaması bunun nedeni ise kök boya kullanılmasıdır. Yahyalı Kilimlerine birer yatırım gözüyle de bakabilirsiniz. Zira Yahyalı Kiliminin kullanıldıkça değeri artacağından istediğiniz zaman zarar etmeden nakde çevrilebilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

EŞME KİLİMLERİ (UŞAK)

 

eşmeee

500 yıldır dokunan ve Avrupa’da oldukça rağbet gören Eşme Kilimlerinde kahverengi, lacivert, kırmızı, mavi, yeşil, siyah ve beyaz en fazla kullanılan renklerdir. Yün ve pamuk kullanılmaktadır. 1994 yılından beri sektöre can katmak için Uluslararası kilim festivali de yapılan Eşme’de kilimler; altınbaş, ablaş, toplu ve takmak kilimleri olarak gruplanabilir. Bu gruplama motif farklılıklarına göre yapılmaktadır. Osmanlı zamanında Saray’ın kilim ihtiyaçları Eşme’liler tarafından karşılanmıştır.

Menüye geri dön ↑

KARABAĞ KİLİMLERİ (ERZURUM)

 

6c1b5a1fd1

Azerbaycan’a bağlı olan ancak Ermenilerin sunni biçimde yerleştirilmesiyle Ermeni işgalinde ki Karabağ bölgesine ait kilimler, Erzurum’a yakınlığı dolayısıyla Erzurum Karabağ kilimleri olarak anılır. Zeminde kullanılan koyu renk üzerine çiçek ve gül motifleriyle dokunmuş Karabağ Kilimleri meşhur Bessarabian Kilimlerine çok benzer. Siyah ya da Kahverengi zemin üzerine kırmızı, pembe, turuncu gibi canlı renklerde gül motifleriyle resmen patlatır. Muhteşem görüntüsü olan Karabağ Kilimleri çift taraflı da kullanılabildiği gibi bir sanat eseri edasıyla duvarları da süslerler.

Menüye geri dön ↑

HAKKARİ KİLİMLERİ

Doğu Anadolu’da kendine özgü motif ve renkte kilimler yörenin zengin kültürünün göstergesi. Orta Asya’dan gelen kültüre Selçuklu kültürü eklenince kendine has bir kilim çeşidi çıkmış ortaya. Lacivert, kahverengi, bordo, siyah ana renk olarak sarı, mavi ve yeşil de ara renk olarak kullanılmaktadır. Hakkari Kilimlerinde hayvan, ağaç ve çiçek motiflerinin yanı sıra kıskançlık, sevgi ve muhabbet gibi soyut kavramlar da kullanılmaktadır. Hakkari Kilimlerini Boyner mağazalarından bulacağınız gibi online satışı da mümkün.

Menüye geri dön ↑

KARATEPE KİLİMLERİ (ADANA)

Baklava, koç boynuzu, küpeli, çiçekli, başaklı, akrep gibi kilim motifleriyle bezenen Karatepe Kilimleri yöre halkına da istihdam sağlayan ve Amerika ve Avrupa’ya ihraç edilmektedir. Karatepe Kilimlerinde gelincik, papatya, soğan, sütleğen, ceviz, yarpuz gibi bitkilerden elde edilen kök boyası kullanılır. Karatepe köyü kalkındırma kooperatifi tarafından üretilen kilimler hem yöre halkının istihdamı hem de kültürümüzün yaşatılması için oldukça önem arz etmektedir.

Menüye geri dön ↑

KARAPINAR KİLİMLERİ (KONYA)

Bir yörenin kilimleri meşhursa orada hayvancılık geçim kaynağıdır. Tıpkı Konya’da olduğu gibi. İç Anadolu Bölgesinin karakteristik özelliği olan hayvancılık, dokumacılığı da peşi sıra getiriyor. Karapınar Kilimlerini özel kılan yörede yetiştirilen hayvanların yünlerinin yumuşak olmasıdır. Bu yumuşaklık boyaların daha iyi tutmasına ve dolayısıyla kalitesine etki etmektedir. Karapınar Kilimlerinde turuncu, kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renkleri hakimken zikzak, göz, başak, sandık, koç başı gibi motifler görülmektedir.

Menüye geri dön ↑

KULA KİLİMLERİ (MANİSA)

Göçebe bir millet olduğumuz için ısıtıcı zemin ihtiyacından doğan kilimlerin yörelere göre renk ve motifleri de farklılık göstermektedir. Kula Kilimlerinde sarı ve mavinin hakim olduğu gözlenir. Yünden dokunan ve kök boyası kullanılan Kula Kilimlerinde yeşil renk ceviz kabuğundan, kırmızı soğan kabuğundan ve sarı renk de samandan elde edilir.

Menüye geri dön ↑

MİLAS KİLİMLERİ (MUĞLA)

Yurtdışında yoğun talep gören Milas Kilimleri, Cumhuriyet döneminde Yahudi tüccarları tarafından ihraç edilmeye başlamıştır. Milas Kilimlerinde hakim renk kırmızı ve sarıdır. Aralara ise siyah, yeşil, maviler serpiştirilmiştir. Halen Bodrum’da dokunan Milas kilimleri meraklılarının dikkatini çekmektedir.

Kilimlerin bir ruhu vardır diyoruz düşünsenize 80 yıllık 100 yıllık kilimler var. Sizden önce hangi evlerde hangi ailelerde hangi hikayelerin arasında yaşadılar, sizden sonra kimlerin elinde olacaklar. Eski eşyaların bu ruhu insanı etkilemiyor mu zaten?

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada