MacBook Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Husus

İnternet’in hayatımıza girmesiyle alışkanlıklarımız değişti ve neticesinde başta cep telefonu olmak üzere tüm teknolojik cihazlar ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Sosyal medya, haberler, mail, bankacılık işlemlerimiz, alışveriş derken cep telefonu, tablet, laptop artık herkeste olmazsa olmazlar arasına girdi. Piyasada o kadar çok marka arasından seçim yapmak da elbette zorlaştı. Ancak bir kesim var ki onlarım seçim yapması sanıldığı kadar zor değil. Ne istediğini bilen, kaliteyi seven ve biraz da gösterişten hoşlanan bu grubun tercihi Apple. Bu grubun cep telefonu iPhone, tableti iPad ve laptop’u da tabii ki Mac.
Mac ve sahipleri arasında duygusal bir bağ vardır. “Anne, Mac’im nerde?” bizim evde çokca kullanılan bir soru cümlesidir. Mac kullanan biri bilgisayarım ya da laptopum diye hitap etmez kendisine.
Apple kullanmayanlar arasında pek sevilmeyen ve hepsi aynı işi görüyor o kadar parayı vermeleri saçma deniliyorsa da Mac kullanan biri olarak bu düşünceye kesinlikle katılmadığımı söylemek isterim. Bu lafı söyleyenler bir Mac kullanıp tadını alsalar hem farkı görecekler hem de bilgisayar kullanmanın müthiş zevkli olduğunu hissedecekler. Dünyada en fazla Mac kullanan ülke %13 lük payla Avustralya iken Türkiye’de Mac kullanımı %3’lük dilimde kalmıştır.
Doğruyu söylemek gerekirse bu Mac’ler pek havalı bilgisayarlar. Hele bir de iPhone ya da iPad’inizle senkronize kullanıyorsanız değmeyin keyfine. Gelen aramalarınızı Mac’inizden cevaplayabilir, iMessage kullanabilir, fotoğrafları kolaylıkla birbirine aktarabilirsiniz. Bu müthiş kolaylık sağlar size.
Mac kullanıyorsanız antivirüs programına gerek yoktur çünkü OS X işletim sistemine virüs bulaşmaz. Laf çok uzar giderde özetle şunu diyoruz: Sorunsuz, keyifli, havalı, kolay bilgisayar kullanmak istiyorsanız hiç düşünmeden Mac ailesine katılacaksınız.
Mac seçerken öncelikle dizüstü mü masaüstü mü seçeceğinize karar verin. Bu yazımızda dizüstü Mac, yani MacBook seçerken dikkat etmeniz gereken hususları inceleyeceğiz. Bir MacBook almaya karar verdiyseniz tam yerine gelmişsiniz demektir. Gelin şimdi “MacBook Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Husus” yazımıza geçelim ve sizi bir an önce MacBook’unuza kavuşturalım.
Şuan MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, MacBook Pro Retina Ekran olmak üzere 4 çeşit MacBook bulunur. Bunlardan hangisi size en uygun bunu yazımızın sonunda netleştireceksiniz.

BOYUTUNA KARAR VERİN

gallery4_2256

12 İnç’lik MacBook, 11 ve 13 inç’lik MacBook Air, 13 inç’lik MacBook Pro ve 13 ve 15 inç’lik MacBook Pro Retina ekrandan birine karar verin. MacBook ve MacBook Pro alacaksanız alternatifiniz yok tek boyuttadır. MacBook Air alacaksanız 11 ve 13 inç arasından, MacBook Pro Retina alacaksanız 13 ve 15 inç arasından karar vermek durumundasınız. Diğer özellikleri sabit kalmak koşuluyla sadece boyutuyla karar verecekseniz bana göre ideali 13 inç’tir. Ortalama işleriniz için kullanacaksanız 13 inç’in taşıması kolay, ekran büyüklüğü idealdir. Boyutları arasında fiyat farkı çok fazla değildir. İlk bakışta 11 inçler sevimli görünsede zun yıllar kullanacağınızı sıkılıp pişman olacağınızı düşünün.

Menüye geri dön ↑

KULLANIM AMACINIZ

hero

Eğer günlük kullanım içinse basit anlamda internete girmek, dizi izlemek, şarkı dinlemek, sosyal medyaya takılmak, ödev yapmak içinse MacBook Pro’ya gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü MacBook Pro’yu Mühendisler, Mimarlar, Grafikerler, Photoshopla ve bunun gibi özel ve ağır programlarla uğraşanlar yani profesyonel kullananlar tercih ederler. Bu programları MacBook ve MacBook Air’ler kaldırmaz. Sizin özel amacınız yoksa MacBook Pro’ya verdiğiniz paraya yazık olur, ayrıca gereksiz ağırlıkta bir Mac almış olursunuz. Onun yerine hem işinizi görecek hem de kuş gibi hafif olan MacBook Air’ı tavsiye ederim. Ha bu arada MacBook Air’lerde cd sürücüsü bulunmaz cd sürücüsüyle işiniz vazgeçemeyeceğiniz kadar çoksa MacBook Air’lar size göre değildir.

Menüye geri dön ↑

PİL ÖMRÜ

pil

En kritik madde pil durumu olsa gerek. Pil ömürleri 7 saatle en düşük MacBook Pro’da, 12 saatle en yüksek MacBook Air 13 inç modelindedir. Diğer modellerde ise ortalama 9-10 saat gider. Dışarda işiniz varsa şarj aletini almadan çıkarsanız yarı yolda kalırsınız. Pil tasarrufu sağlamak için bi kaç püf nokta elbette vardır. Ekran ve klavye ışığını minimuma indirebilir, otomatik uyku moduna alabilir ve Power Nap desteği alabilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

PERFORMANS

Yüksek performanslı bir Mac almak isteyenlere tavsiyemiz hiç düşünmeden MacBook Pro ailesi olacaktır. MacBook ve MacBook Air ailesi günlük kullanıma uygun nispeten özelliksiz Mac’lerdir. Retina Pro’larda çift ekran kartı bulunması, yüksek işlemci gücü, yüksek performans sağlayan ekran kartı ve daha bi sürü yüksek performans sağlayıcı eklentiler bulundurur. Yüksek performansa ihtiyacı olmayanların ise daha uygun fiyatlı MacBook ya da MacBook Air’leri almasını tavsiye ederiz.

Menüye geri dön ↑

DEPOLAMA ALANI

Depolama alanının önemi yine profesyonel kullanım için tercih edenler için önemli hususlardan. Günlük kullanım için Mac alacak birine çok istisnai durumlarda depolama alanı önem arz eder. 128, 256, 512 GB depolama alanı bulunan dizüstü Mac ailesinde, kendine uygun bir Mac’i rahatlıkla bulabilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

BAĞLANTILAR VE ÇIKIŞLAR

Aslında bu husus yine kullanım amacınızla başlantılı olarak düşünmeniz gereken bir husus. Bilgisayarınızı projeksiyona bağlayacaksanız ya da başka kablolu işleriniz oluyorsa MacBook Air ya da MacBook Pro’yu tavsiye edecekken, SD card, USB ve thunderbolt kullanmayacaksanız size MacBook’u öneririz. Sadece USB-C ve kulaklık çıkışı olan MacBook’ları tavsiye ederiz. Kablosuz bir hayatı tercih edenler, günlük kullanımda size yetecek herşey MacBook’da var.

Menüye geri dön ↑

BÜTÇENİZ

Apple ürünleri zaten başlı başına pahalıdır. Elinizi hangi Elmaya atsanız gayrı ihtiyari geri koyarsınız. Aslında fiyatlarının fazla olması Türkiye’de ki vergi oranlarından kaynaklanıyor. Yurtdışında bilhassa Amerika’da Mac’leri çok daha uygun fiyata getirtebilirsiniz. Eğer sizde bir MacBook’um olsun diyorsanız ve çok paranız yoksa MacBook Air’ı tavsiye ederim. Kullanımı basit ve zevklidir. Extra özellikleri, ağır programları kaldırmaya yetecek gücü yoktur ama bunlar benim için önemli değil diyorsanız taşıması kolay MacBook Air’lerden bi tane alın deriz.

“MacBook Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Husus” yazımızın sonuna gelirken şuan MacBook Air’imden yazarken hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Bir Mac kullanıcısı değilseniz sizi en kısa zamanda aramızda görmekten onur duyarız Efenim…

2 Comments
  1. Reply
    Can 24 Haziran 2016 at 12:33

    Çok güzel bilgilendirmede bulundunuz,teşekkürler
    Sizden öğrenmek istediğim MacBook pro almayı düşünüyorum acaba yeni modeli tahmini nezaman çıkar,uzun bir süre olacaksa şu anki modelini alacağım,

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada