Kaliteli ve Şık Bilinen 5 Zippo Çakmak Modeli incelemesi

Biz onu filmlerde yangın çıkarma aksiyonunda yakıp yere fırlatılan çakmak olarak tanıdık. Çünkü sönmeme özelliği inandırıcı gelir. Bizim onu asıl sevme nedenimiz yakarken çıkardığı ve kulağa hoş gelen sesidir. Eğer safari ya da kamp seviyorsanız yanınıza almanız gereken olmazsa olmazlardandır. Tabii orijinal zippo gazı ve taşı çantanızın bir yerinde bulunmalı.

1932 yılında çakmak üreticisi olarak Bradford Pensilvanya Amerika’da kurulmuş olup, dünyanın en prestijli ve ömür boyu garantisi olan tek çakmaktır. Ömür boyu garanti demişken, garanti kapsamına sadece iç aksamın girdiğini belirtmek isteriz. Amerika’da kurulmuş olsada Avusturya patentlidir. Zippo’nun kurucusu George G. Blaisdell, rüzgarlı bir havada arkadaşının Avusturya yapımı bir çakmağı kullanımından etkilendi ancak çakmağın bazı eksikleri vardı. Bu eksiklikler üzerinde çalıştı ve bu Avusturya yapımı çakmağı yeniledi. Yenilenen bu çakmak için bir dikdörtgen kutu tasarladı ve çakmağın üst kısmını bu kutuya menteşeledi. Rüzgarlı havalarda yanmasını sağlayan tasarım aynı kaldı.

Peki Zippo isminin nerden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Zippo, fermuarın İngilizcesi “Zipper” den türemekte. Ne alaka diye düşünmeyin. Tamamen fonetik uyumdan kaynaklanan marka adının söylemesi de oldukça zevkli.

İlk ürettiği çakmaktan itibaren ufak tefek değişiklik yapan ve temelde tasarımını değiştirmeyen Zippo, ilk çakmağını 1.95$’a satmıştır ve kurulduğu günden bu yana çakmaklarına ömür boyu garanti vermiştir. Markanın bu efsanevi hikayesine şüphesiz II. Dünya Savaşında Amerikan ordusuna yaptığı destek etkili olmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında piyasaya sıfır üretimle tüm gücünü Amerikan ordusu için kullanmıştır. Savaş sonrasında desteklerinden dolayı Amerikan halkının sevgisini kazanmıştır.

Zippo’lar bugün 120’yi aşkın ülkede 500 Milyondan fazla satılmakla birlikte dünya çapında milyonu aşkın Zippo koleksiyoncusu bulunmaktadır. Çakmak üretmekle başlayan bu serüven 1995 yılında uluslararası zippo takas pazarı kurulmasına kadar ulaşmıştır.

Zippo çakmaklarının altında damgalı rakamlar bulunur. Bu rakamlar ve harfler üretildiği yılı ve ayı simgeler. Romen rakamıyla V. den başlar ki bu 1989 yılını ifade eder. Bir çok açık artırmada hatrı sayılır fiyatlara alıcı bulunan Zippo’lar filmlerde de kullanılmıştır.

Şimdi sizin için araştırdığımız “Kaliteli ve Şık Bilinen 5 Zippo Çakmak Modeli incelemesi” yazımıza geçelim.

ARMOR

armor

Zırh demek olan Armor, Zippo’nun en havalı modellerinden. Açıp kapatırken çıkardığı ses diğer Zippo modellerinden farklıdır. Ortamda açıp kapattığınızda Oooo Zippo, Hayırrrr Zippo Armor dedirtecek cinsten bir model. Diğer modellerden biraz kalın olan Armor, daha dayanıklı olmakla birlikte kalınlığından dolayı menteşe problemi yaşayanlar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Zippo Armor, özel seridir ve fiyatları diğer Zippo’lardan biraz pahalıcadır.

Menüye geri dön ↑

HAND WARMER

Bu modeli diğer Zippolarla karıştırmayın. Boyutları büyük olan Hand Warmer modellerini genellikle özel kullanım için tercih edilir. Kampçılar, kayakçılar, denizciler ve dağcılar tercih etmektedirler. El ısıtıcısı diye geçen Hand Warmer’lar, kesintisiz 12 saate kadar alevsiz ısıtma sağlar. Kampçıların çalıları birbirine sürterek ateş çıkarması da Hand Warmer modellerle tarihe karıştı. Zippolarda zipo benzini kullanılmadığı durumlarda garanti kapsamından çıkmaktadır.

Menüye geri dön ↑

SLİM MODELLER

slim

Zippo seven bir kız arkadaşınız varsa ona alınabilecek en güzel hediyelerdendir Zippo Slim. Siz kızları Zippo’la etkilemeyi düşünürken Zippo Slim alarak hedefe kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Esasında zippo modellerinin iç aksamında bir kalite farkı yoktur. Hepsi aynıdır. Farklılık dış kısmında. Vitamini kabuğunda yani.

Menüye geri dön ↑

KLASİK MODELLER

Herşeyin klasiği garanti modellerdendir. Hollywood filmlerinin başrol oyuncusu Zippo Klasik, kurulduğu günden bugüne kadar çok az değişen model olmakla birlikte en çok sevilen modellerin başında gelir. Sigara içmeyenlerin bile tutkunu olduğu klasik modeller hem kendi kullanımınız için hem de Zippo tutkunları için güzel bir hediye olabilir.

Menüye geri dön ↑

ESKİ MODELLER

Üretildiği yılların aynılarının yer aldığı Eski Modeller Zippo koleksiyoncularının kleksiyonlarında mutlaka olması gereken modellerden. Bu modellerde Zippoların altındaki damga ters basılmaktadır. Bunun nedeni eski çakmaklarla karıştırılmaması için. Biliyosunuz eski Zippolar tarihi eser niteliğinde ve yüksek fiyat verici alıcılar da bi hayli fazladır.

Doğada 100 yılda arkadaş ortamında 1 dakikada kaybolan çakmaklara alışkınız ama Zippo’larınızı arkadaş ortamında masanın üzerinde bırakmamanızı tavsiye ederiz. Benzin kokusunu sevmeyenler Zippo’nun keyfine varamazlar. Piyasada oldukça fazla çakması bulunan Zippo’yu işin ehli eline alır almaz anlar. Sizin için araştırdığımız “Kaliteli ve Şık Bilinen 5 Zippo Çakmak Modeli incelemesi” makalemizin sonuna geldik. Zippo sadece bir çakmak markası değil bir tutkudur.

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada