Kaliteli ve Dayanıklı Bilinen 5 Kurşun Kalem Markası İncelemesi

Okul yaşantımızın başladığı dönemden bu yana hayatımızda olan kurşun kalemler, Anne Babalarımızın elimizden tutup kırtasiye alışverişine götürdüklerinden beri bizi hiç bırakmadılar. İlkokul sıralarında kırmızı kalemle başlık attığımız günlerde, kalem açma bahanesiyle çöp kovasının başında toplanan bir nesil üzerinde kurşun kalemlerin emeği küçümsenemez. Minnak parmaklarımızla tuttuğumuz kurşun kalemler şimdi çeşitli marka ve modellerle dolma parmaklarımızın arasında yerini alıyor.

Kurşun kalemler, sadece yazı yazmak için değil, çizim yapmak, test çözmek, not almak için varlar. Okul yıllarından başlayan bu tanışıklık iş hayatında da devam etmiştir. Kimi zaman hocanın söylediği bilgileri yazmak için kullanırken, kimi zaman toplantı esnasında patronun söylediklerini not aldık.

Kurşun kalemler bize hata yapma lüksü sunarlar. Pilot kalemle telafisi olmayan bir yanlış söz konusuyken, kurşun kalemle düzeltme imkanımız hep olmuştur.

İyi bir kalem beni hep motive etmiş ve edecektir. Koyu, yumuşak uçlu ve tuttuğumda bana verdiği his sayesinde kalemle aramda duygusal bir bağ kurduysam güzel yazı yazar, sıkı test çözerdim. Şimdinin ilkokul çocukları hangi kalemi kullanıyor bilemiyorum ama biz bu aleme Faber Castell kurşun kalemle başlayıp, ortaokul yıllarında 0.7 uçlu lise ve üniversite dönemlerinde 0.5 uca terfi ettik. Büyümemizle birlikte, “0.5 ucu olan var mı?” sorusu “0.5 ucu olup da vermeyenin!!!” sorusuna dönüştü zamanla.

Bir de Ortaokul yıllarında bir kalem araklama furyası vardı. O zamanlar, okuldakilerin zengin olduğu kılık kıyafetinden pek anlaşılmazdı. Kızların giydiği lacivert forma ve erkeklerin giydiği gri pantolon lacivert ceket ikilisiydi. Zenginlik kullanılan kalemlerden anlaşılıyordu. Markalı uçlu kalem kullanmak pek fiyakalıydı ve uyanık ben, Babamın İzmir Fuarından aldığı 0.7 Rotring kalemimi çaldırmıştım. Telaşla Okul Müdürünün yanına gittim, arama yaptırdı ama nafile kalemimi bulamamıştık. Bu yaşadığım olay, beni derinden sarsan ilk ayrılık acısıydı. Daha sonra sayısız kalemim oldu. Faber Castell, Bolero ve Tombul Rotring favorilerimdi. Belki ilk defa duyacağınız bir bilgiyi de sizinle paylaşmak isterim. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu sıfırbeş rotring’le yazanların yazısının müthiş derecede güzel olduğu tespit edilmiş. (bilimsel araştırma lafı olaya daha bir ciddiyet kattığı için kullanılmış olmakla birlikte, editörünüz de sıfırbeş rotring kullanmıştır.)Renkli, ince Rotring Tikky’ler de vardı ama hiç hoşlanmamıştım kendisinden, kahverengi Rotringlerin çakması gibiydi.

Kurşun kalem diyip geçmeyin. İçinde bir ömür barındıran ve gelişimi insanlık tarihi gibi çeşitli devrelerden geçen kurşun kalemler, bi anlamda kültürümüzün, yaşam tarzımızın, saflığımızın yansıması. Kullandığı kalemle hava atan bir nesilden insana zarar gelir mi? Gelin şimdi hem eski günleri yâd edelim, hem de “Kaliteli ve Dayanıklı Bilinen 5 Kurşun Kalem Markası İncelemesi” yazımıza geçelim…

ATLAS

duematicb1

Darılmaca gücenmece yok! Listemizin 1. sırasına ilkokul yıllarında kahrımızı çeken Atlas’a yer vererek vefa borcumuzu ödemek istiyorum kendisine. Orta sınıf çocuklarının uçlu kalem kullansınlar diye üretildiği, vefakar kalem markamız Atlas. Leblebi tozu yediğimiz, okul çıkışında bardakla alıç aldığımız günlerdi Atlas’la tanışmamız. O zamanlar kitapçıya gidip uçlu kalem demezdik ki. Sıfırbeş kalem var mı? Sıfıryedi kalem var mı? diye sorardık.

Atlas kalem konulu beyin fırtınası yapsak gelecek kelimeler renkli, plastik, ucuz, ilk uçlu kalemim gibi şeyler olurdu muhtemelen. Kurşun kalemden uçlu kaleme geçişimizin ilk durağı olan Atlas, kurşun kalemi terketmeyelim diye ilkokul öğretmenleri tarafından yasaklanırdı. Yasaklanmasındandır Atlas kalemimi okula götürmezdim. Sadece ödevlerimi yapardım evde. O zamanlar kokulu ödev defteri, kokulu silgi ve Atlas uçlu kalem müthiş bir ekipti. Dayanıksızmış hikaye, kırılsın kaybolsun önemli değildi. Hala var mıdır bilmem ama ilk fırsatta tekrar edinip koleksiyonuma ekleyeceğim kalemlerdendir kendisi. Sizde nostalji yapmak istiyorsanız bi tane edinin. Fiyatını tahmin etmeye çalışsanız kaça satılırdı bugün Atlas?

Menüye geri dön ↑

ROTRING

173239565_tn30_0

Rotring esasında, teknik resim ve teknik çizim için kalem üretmek için 1928 yılında Hamburg’da kurulmuş bir markadır. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi amazon.com un 2015 in en iyi kurşun kalemler listesinin ilk sırasında yer alarak kalitesini bir kez daha tescilliyor.

İnce, tombul ve tikky, rotringler, kahverengi rotringler, rotringlerimiz… Rotring kalem bende ne kadar değerliyse “roitring” diye bir harf ekleyerek telaffuz ederdim. Ortaokul yıllarımızın en havalı kalemi Rotring, Alman kalitesinin kaleme yansımış şekliydi. Rotring isminin nerden geldiğini söylesem eminim çok şaşıracaksınız. Hani Rotringlerin klasiği kırmızı halka var ya. İşte o kırmızı halkadan gelir rotring ismi.

Efendim Rotring kalemler bir neslin efsanevi kalemiydi. Hırsızı da çok olurdu bu kalemlerin. Teneffüslerde sınıf sınıf dolaşıp Rotring kalem araklarlardı. Hani şöyle parayla rotring’i yanyana görseler yine rotringi çalacak kadar sadık bir kitlesi vardı. Şimdilerde ince rotringler üretilmiyormuş ve silginin arkasındaki iğneleride kaldırmışlar. Buna rağmen ortaokul yıllarınızdan kalan ince rotringleriniz varsa çok şanslısınız.

Menüye geri dön ↑

PILOT THE SHAKER

pilot-the-shaker-05-h-1010

Efsane kalem Pilot, 1918 yılında Japonya’da kurulmuş en büyük kalem üreticilerinden biridir. Uçlu kalemleri kullanmaya başladığımızdan nice zaman sonra karşımıza çıkmış ve “Salla ya da bas” sloganıyla mucizevi bir şekilde sallayınca ucunun çıkması bizi kendine bağlamıştı. Siyah zeminde sarı şeritli mükemmel tasarımıyla sizi kendine aşık eder. Kullanıcılarının müptezeli olan pilot the shaker, koleksiyoncuların mutlaka edinmesi gereken kalemlerden. Benim hiç pilot the shaker kalemim olmadı. Her zaman idolüm olan ve popüler her ürünü benden önce edinen ağbimin kullandığı, sallayarak uç çıkmasıyla havayı bastığı müthiş kalem, sigara gibi bağımlılık yaratır. Bi kullanan kolay kolay bırakamaz. Bu kalemin sıfıryedisi ve sıfırdokuzunu bulamazsınız. Çünkü sadece sıfırbeş üretilir. Eğer özel ders veriyorsanız karizmanıza karizma katacak, özel ders alıyorsanız hocanıza iyi bir öğretmenler günü hediyesi olabilecek türden kalem.

Menüye geri dön ↑

FABER CASTELL

Bi çoğumuzun ilk kurşun kalemleri ve şimdilerde de sıklıkla gördüğümüz Faber Castell markası, Almanya’da doğmuştur. Marangoz olan Kapsar Faber’in 1730 yılında kurşun kalem üretmesiyle başlayan marka hikayesi, 1849 yılında New York’a şirket açarak Kuzey Amerika pazarına açıldı. Türkiye’ye Adel kalem tarafından getirtilen Faber Castell’in kısmı külli üretimi Malezya’da kaliteli lüks ürünleri ise Almanya’da üretilmektedir. Kalem tutkunlarının özellikle grip modelini benimsedikleri markanın daha envai çeşit kalem modeli bulunmaktadır. Ayrıca Faber’in varisi Charles von Faber Castell, Maria-Necmettin Eliyeşil’in kızları Melisa’yla evlidir. Yani anlıycanız Faber Castell eniştemiz sayılır.

Menüye geri dön ↑

PENTEL

Ünlü kalem pentel’in yaşı bizden büyüktür yeminlen. Japon markası Pentel’in üst düzey özellikleri yok aslında. Basit tasarımlı, sade ama kaliteli olması sebebiyle bugüne kadar tercih edilen kurşun kalem markalarından olmuş. Kullanılan kalemin işlevsel olarak ihtiyacını görmesinden ziyade keyf vermesi gerek. Kalemi elinize aldığınızda bütünleşmeniz, rahat tutmanız gibi etmenlerle kalemi tercih edersiniz. Bu açıdan kullanıcılarından çok sayıda olumlu yorumlar almış Pentel’in üretimi durdurulmadan koleksiyonunuza bi tane almanızı tavsiye ederiz.
Bugün deKaliteli ve Dayanıklı Bilinen 5 Kurşun Kalem Markası İncelemesi” yazımızın sonuna geldik. Valla ne yalan söyleyim bu yazı beni tamamen eski günlerime götürdü ve içimdeki kurşun kalem aşkını depreştirdi. Sizde de bu etkiyi yarattıysa anlamı olan ve eski günlerimizden bir hatıra kurşun kalem koleksiyonunuzu genişletmenizi tavsiye ederiz.

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada