Kaliteli ve Dayanıklı Bilinen 7 Fırın Markası İncelemesi

Yeni evlenenler ya da fırınını değiştirmek isteyenler bu araştırmamızı okuyarak hem fırınlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklar, hem de iyi bir fırında dikkat edilmesi gereken noktaları tespit edecekler. İyi yemek yapmanın, pasta ve hamur işi pişirmenin yolu iyi fırından geçiyor. Ne kadar becerikli olursanız olun, fırınınız iyi değilse baştan kaybetmiş olursunuz. Fırınlar temelde pişirme işlevi için üretiliyor olsa da çeşitli fonksiyonlar eklenerek hem fırının işlevselliği hem de kullanım kolaylığı artıyor. Fırının özellikleri ve kullanılan malzemenin kalitesine göre fiyatının değiştiği ve buna orantılı olarak da elinizin altında iyi bir pişiriciye sahip olmanız çok önemli. Fırında kullanılan ısı ve zaman ayarı gibi temel göstergelerin manuel veya dijital oluşu, çocuk kilidi olup olmadığı, fırının enerji tüketim sınıfı ürünün fiyatını doğrudan etkileyen kalite göstergeleridir.

Lezzetli yemekler, ızgaralar ve hamur işleri yapabilmek için fırınınızı iyi tanımanız gerekir. Bu “iyi tanıma” tanımı başka beyaz eşya için geçerli değildir. Bir bulaşık makinesini tanısan da tanımasan da en kısa ya da uzun programa göre çalıştırırsın biter. Ya da bir buzdolabı için iyi tanımak gerektiğini söyleyemeyiz. Ancak iş fırınlara gelince fırını iyi tanımak gerçekten önemli bir husus haline geliyor. Çünkü sizin pişirme stilinize göre fırın kullanımınız değişecektir. Mesela annem gelenekselcidir her konuda. Fırının başka özelliklerinden yararlanmaz. Asla 2 tepsiyi aynı anda pişirmez. Turbo çalıştırmaz filan. Geleneksel pişirme usulünde fırın çalıştırılmadan bi 10-15 dakika önceden ısıtılması gerekmektedir. Bu yöntem daha fazla elektrik sarfiyatına sebep olmaktadır.

Son dönemlerde “Turbo” özellikli fırınlar ise özellikle tercih edilen modellerden. Turbo özelliğini, içi az dışı çok pişsin dediğiniz yiyeceklerde kullanabilirsiniz. Turbo fırınlarda bulunan fan sayesinde, sıcak havanın fırın içinde devir daim etmesiyle birlikte hem daha hızlı bir pişirme söz konusu olur hem de daha az elektrik harcanır. Aynı anda 2 ya da 3 tepsiyle daha fazla şey pişirebilirsiniz. Önceden ısıtmanıza gerek yoktur.

Bir de ızgara özellikli fırınlar vardır. Bu fırınlarda aynen mangal gibi etleriniz aniden yüksek sıcaklıkla karşılaştığından etin dışı mühürlenerek içinin sulu ve lezzetli kalması sağlanır. Üst rezistanstan gelen sıcaklıkla pişirme yapıldığından etlerinizi ızgaraya koyarak en üst ya da bir altında pişirmeniz ve fırınınızın kirlenmemesi için alt rafına bir tepsi koymanızı tavsiye ederiz. Multifonksiyonel fırınlarda ise geleneksel ve turbo fırınların tüm pişirme özellikler toplanmıştır. Altta, üstte, arkada rezistans ve fan bulunur ki hangi stilde pişirme yapmak istiyorsanız onu seçersiniz.

Bazı ürünlerin ucuzuna kaçılabilirsiniz, ancak güzel yemekler ve hamur işleri için en güzel fırını almaktan başka çareniz yok gibi görünüyor. Yoksa yiyeceklerinizin altını yakar, içini pişiremezsiniz. Ve nihayet yenisini almak durumunda kalırsınız. Bu durumlarla karşılaşmamak için sizin için araştırdığımız “Kaliteli ve Dayanıklı Bilinen 7 Fırın Markası İncelemesi” yazımıza bakalım…

FRANKE

PP001_116.0271.386

İsveç markası Franke, her ürününde olduğu gibi ankastre fırınlarda da oldukça başarılı. Bir çok pişirme özelliğini fırınlarında kullanan Franke’nin multifonksiyonel fırınlarında, üst ve alt rezistans, fanlı ızgara, ızgara, fanlı pişirme, buz çözme gibi farklı tarzda pişirme yapabilirsiniz. Fırınlarında A sınıfı enerji tasarrufu sayesinde ciddi elektrik tüketiminin önüne geçersiniz. Dijital göstergeli olan Franke fırınlar, kolay temizlenebilir ve parmak izi yapmayan inox kaplıdır ve inoxla muhteşem uyuma sahip siyah camlarla tarzınızı konuşturursunuz. Mutfağınıza uygun olarak çeşitli renkleri bulunan Franke’lerle keyifli ve lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Eğer mutfağınızı Country tarzda döşemişseniz, Franke’nin Country grubuna bir göz atın deriz.

Menüye geri dön ↑

SIEMENS

287182203196962

Fırın temizleme işi kadınlar için ciddi anlamda zahmetli ve sıkıntılı bi iş. Temizlemek problem değil, ince ayrıntılara naparsanız yapın tam olarak temizlenmiyor ve bu gerçekten kötü görünüyor. Siemens bu anlamda kadınların sesini duymuş olmalı ki, fırınlar için activeClean özelliğini geliştirmiş. Sadece bir tuşla fırın içinde kalan yiyecek kırıntıları yüksek sıcaklıkla küle dönüşüyor ve sizde bir bezle alarak mis gibi tertemiz yapıyorsunuz. Prolize denilen bu işleme dayanıklı raf ve raylar da özel olarak tasarlanmış. Siemens’te pişirmekten hariç hayatı kolaylaştıracak ve yemek yapma işini keyif haline dönüştürecek yeni özellikler eklenmekte. cookControl Plus gibi. Siz sadece yapacağınız yemeği ve ağırlığını seçiyorsunuz gerisini Siemens hallediyor. Isısını ve zamanını otomatik olarak belirlemeye yarayan bu özelliği beğeneceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca buharda pişirme özelliği de bulunan Siemens fırınlar, sağlığına dikkat eden hanımlar için de çok iyi gelecek.

Menüye geri dön ↑

BOSCH

MAG_2988806

Siemens’le aynı grupta yer alan Bosch’un kalitesi hepimiz biliyoruz. Siemens’le aynı ürünleri çıkarsa da ufak farklılıklar da mevcuttur. Bosch fırınlar, pişirmekten öte hayatı kolaylaştıracak teknolojiler üzerinde durur. Ankastre, solo, buharlı pişirme özelliği bulunan fırınları bulunan Bosch ile istediğiniz özellikte bir fırını rahatlıkla bulabilirsiniz. Mutfağınızın büyüklüğüne ve diğer beyaz eşyalarınızın rengine göre farklı renk ve modellerde fırın bulunan Bosch, A sınıfı elektrik tasarrufu sağlar. Bosch’un üstün teknolojili fırınları sayesinde gelen misafirlerinize lezzetli pastalar yapmak çok daha keyifli olacak.

Menüye geri dön ↑

VESTEL

1984 yılında Manisa’da kurulmuş Türk markası vestel’in esasında çok üst düzeyde ürünleri yoktur. Daha çok televizyonlarıyla öne çıkan Vestel’i tercih edenler fiyatı için tercih etse de markanın ürünleri hakkında çok fazla şikayet yazısı okumaktayız. Ancak fırınlarını kullanan ve memnun olanların sayısı çok fazla. A sınıfı elektrik tasarrufuyla ürettikleri fırınlarında, turbo özellikli fırınları bulunmakta. Tavuk çevire ve ızgara sistemi bulunan Vestel fırınlarda farklı tatlarda yemek hazırlamakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Menüye geri dön ↑

ARÇELİK

Koç grubunda faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en kıdemli beyaz eşya markası olan Arçelik, fırınlarında da teknolojiyi iyi kullanan markalardan. Fırınlarına 7 yıl garanti veren Arçelik, turbo ve elektroturbo özellikli fırınlar üretir. Elektroturbo, fan destekli pişirme sağlar. Yoğurt yapma özelliği de bulunan Arçelik fırınlarda 2 bölmeli ve tek bölmeli çeşitler mevcuttur. 2 bölmeli fırınlar sayesinde aynı anda iki farklı yemeği pişirebilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

SİMFER

“Evinizin sıcak kalbi” sloganıyla 1977 yılında soba üretimiyle Kayseri’de kurulan Simfer, döküm sobalarıyla adını duyuran bir marka olmuştu. Zamanla sobaların hayatımızda ki yeri azalınca ürün farklılaşmasına giderek ısıtıcı ve soğutucular üzerinde çalışmalar yapan Simfer, fırın üretimi konusunda adından sıklıkla söz ettiriyor. Kullanıcılardan bi hayli olumlu yorumlar alan Simfer, pişirme özelliği adına diğer tüm markalarda bulunan özellikleri bulunduruyor. Uygun fiyatla satılan Simfer fırınlarda, ekstra özellikleri bulmanız pek mümkün görünmüyor.

Menüye geri dön ↑

İTİMAT

Bu Kayseri’liler hakkaten uyanık galiba. Hangi sektöre bakarsak bakalım bi Kayseri markası illa ki karşımıza çıkıyor. İtimat markasını çoğu kişi duymamış olabilir, ancak onu ilk defa davul fırınlarla tanıyanların sayısı az değildir. İtimat, tüm enerjisini sadece fırın ve ısıtıcı üzerine kullanan orta sınıf markalardandır. Alacağı ürüne prensiplerinin gereği çok fazla para vermek istemeyenlerin tercihi olmaktadır. Uzun yıllar kullanacağınız ve aldığınıza pişman olmayacağınız fırınları bulunan İtimat’ı almadan önce bulunduğunuz ilde yetkili servisi olup olmadığını araştırmakta fayda var.

Sizin için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Sizde fırınınızı yenileyecekseniz listemizdeki markalardan faydalanacağınızı umuyoruz… Keyifli Alışverişler…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada