Kaliteli Bir Restaurantı Anlama Yöntemleri

Türkiye’de ne iş yapıyorsanız yapın herkesin hayali restaurant/cafe açmaktır. Bu hayali gerçekleştiren işletmecilerin ne derece kaliteli bir mekan açtığını ise müşteri profilinde incelemeye çalışıp sizlere dikkat etmeniz gereken bazı özelliklerden bahsedeceğiz.

Her gün bi sürü yeni restaurantın açıldığı ve bi çoğunun kapandığı gerçeği hepinizin dikkatini çekmiştir. Müşteri memnuniyetinden ve kaliteden uzak işletmeler bir bir kapanmaktadır.

Bugün serbest piyasanın varlığı ve herşeyin bir çok alternatifin olması bizleri daha özenli seçimler yapmaya zorlamaktadır. Eski Türkiye’yi düşündüğümüzde insanlar Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin ilk basamağındaydı yani açsa karnını doyururdu. Şimdi ise karın doyurmaktan öte farklı beklentiler içine girmekte.

Kaliteli restaurantı anlama yöntemlerine geçmeden önce şunu söylemeliyiz ki her dışarı çıktığınızda kaliteli restauranta gitmezsiniz ama kalite kriterlerini bilirsiniz bir işletmeci gözüyle çevrenize bakarsınız. Böylelikle restauranttan beklentinize göre davranırsınız.

Hadi gelin şimdi hep birlikte sizin için hazırladığımız “Kaliteli Restaurantı Anlama Yöntemleri”ne geçelim…

YEMEKLERİN LEZZETİ

 

Saydığımız kriterler arasında en önemlisi şüphesiz yemeklerin lezzetidir. Gittiğiniz restaurant istediği kadar lüx, istediği kadar özenli olsun öğününüzü berbat yemeklerle geçiştirmek istemezsiniz. Zaten restaurantların varoluş amacı yemektir. Bu doğrultuda müşterilere sağlıklı ve lezzetli yemekler sunmak, mümkünse ikram edilen ufak tefek masa doldurucu şeylerle restaurantla duygusal bağ kurarız ve restauranta bağlanırız.

EĞİTİMLİ PERSONEL

 

Benim için yemek lezzetinden sonra en önemli kriter eğitimli personeldir. Arkadaşlarımla birlikte güzel bir yemek yemek için gittiğim restaurantta beceriksiz ve eğitimsiz bir garsonun her şeyi mahvetmesini asla istemem. Restaurantlar hizmet sektöründe yer aldığı için yemekle birlikte hizmet de satın almak isteriz. herşeyden önemlisi kibar ve nazik bir garsonun yaptığı diğer hatalar telafi edilebilir. Ve en çok beni etkileyen personel davranışının yemeğini bitirmeyen müşteri ile aşçının bizzat ilgilenmesi ve bir memnuniyetsizliğinin olup olmadığının sorulması olacaktır.

BENZER İÇERİK:  Kaliteli Saat Seçerken Dikkat Edilecekler

TUVALETLER

 

Evet, şeytan ayrıntıda gizlidir. Tuvalet bi çoğumuz için kalite göstergeleri arasında yer almaz. Ancak dikkatli düşündüğümüzde memnun kaldığımız restaurantların tuvaletlerinin oldukça özenli olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Bilinçaltını etkileyen önemli unsurlardan olan tuvaletler, o restauranttan memnuniyetinizi belirleyen kalite göstergelerinden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da ortaya çıkmıştır. Hafızanızı yokladığınızda sizde de bu gerçeğin geçerli olduğunu farkedeceksiniz.

HİJYEN KURALLARI

Hijyen önemli. Bir restaurantın kaliteli olup olmadığının göstergelerinden biri de temizliktir. Adımınızı attığınız anda sizi rahatsız edecek bir görüntü tüm iştahınızı birden bire kapatabilir. A’dan Z’ye her detayın ve her çalışanın kişisel temizliğinden kıyafet temizliğine kadar özenli olması gerekmekte ve mümkünse tek tip giymelidirler.

OTOPARKTAKİ ARABA MODELİ

Vallahi bir çok kişinin bu maddeye göre restaurant seçtiğini biliyor musunuz? Yukarıda saydığımız kriterlerin üzerine bir de gelen diğer müşterilerin profili eklenirse restaurantın kalitesi bi anlamda tescillenmiş oluyor. Ve hatta bu madde için özellikle çağırılan ekipler olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada biz bizeyiz. Sizin içinde restauranta diğer gelen müşterilerin önemli olduğunu, hoşunuza giden tipler varsa aynı restauranta gitme sıklığınızın arttığını ve bu mekanların güzel tanışmalara vesile olduğunu söyleyebiliriz.

FİYATLAR

Bir İngiliz Atasözü der ki: İyi maldan anlamıyorsan pahalısını al. İşte tam olarak bu maddeye uygun bir atasözü. Her zaman geçerli olmasa da genel kanı itibariyle dikkate alacağınız bir kriterdir. Bakınız Nusr-Et 🙂 Bazen hayal kırıklığına uğramamıza neden olsa da genel anlamda kaliteli restaurantların ortalamadan yüksek olduğunu biliriz. Ama gerçekten değen kaliteli bir restaurantsa verdiğiniz fiyata değecektir.

Sizin için hazırladığımız “Kaliteli Restaurantı Anlama Yöntemleri” yazımızın sonuna geldik. Şüphesiz bu saydığımız maddelerin önemi kişiden kişiye değişmektedir. Başkası için önemli olmayan bir kriter sizin için oldukça önem taşıyabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz kalite kriterleri doğrultusunda gittiğiniz restauranta ödediğiniz hesabın değip değmediğinin kararını siz verin. Bu arada bizim değinmediğimiz “Kaliteli Restaurantı Anlama Yöntemleri” başlığına eklemek istediğiniz maddeleri yorum kısmına yazarak destek olabilirsiniz. Esen Kalın…

BENZER İÇERİK:  Modern Mutfaklar İçin Kaliteli Bilinen 5 Sürahi Modeli

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada