Kaliteli Bir Gazete Nasıl Anlaşılır?

Gazeteler, haberler başta olmak üzere bilgi, bulmacalara yer veren ve günlük çıkarılan mecmualardır. Düşük fiyatla satılan gazeteler, halka güncel bilgileri veren yayınlardır. Dünyada gazetelerin tarihine baktığımızda ilk örneğini Roma’da görmekteyiz. İlk Türkçe gazete ise Kahire’de 1828 yılında yayınlanan Vekdy-i Misriye’dir. Bugün meslek olarak da yer alan gazetecilik, çok ciddi bir meslek olmakla birlikte halkı doğru ya da yanlış bilgiye götüren kitle iletişim araçlarıdır.

Okuyucu kitlesinin ilgisini çeken doğru haberlerden, konu başlıklarına göre bölümlere ayrılmış olan gazetelerden beklenen yegane şey doğru ve tarafsız bilgidir. Ancak bu günümüzde gerçekleşmiyor. Her gazete kendini bi taraf görüyor ve kendi tarafına göre haberini yapıyor. Biz okuyuculara bu noktada düşen şey ise tüm gazeteleri okuyarak kendi görüşümüzü belirlemektir.

Okuyucu aslında çok fazla yorum katılmış haberler yerine en sade halini okumak, sonunda yorumu kendi yapmak istiyor aslında. Gazete okuma kültürünün çok fazla olmadığı ülkemizde internetten sonra basılı gazete okunma sayısı haliyle daha azaldı. Bu durumda ayakta kalmak isteyen gazetelerin dijital ortamda yer edinmesi oldukça önem taşımaktadır.

Kupon biriktirip ansiklopedi aldığımız yıllardan sonra hadi gelin şimdi hep birlikte “Kaliteli Bir Gazete Nasıl Anlaşılır?” yazımıza geçelim…

DIGITAL ÇAĞA AYAK UYDURMASI

 

En önemli haber kaynaklarından olan gazetelerin, yeni teknolojiye geçişle birlikte dijital çağa ayak uydurması önemli noktalardandır. Bugün günümüzde basılı gazete alanların sayısı ile internet üzerinden haberleri takip edenlerin sayısı kıyas bile edilemez. Teknolojinin bu denli hayatımıza girmediği dönemlerde bildiğimiz gazetelerin internet sitelerini takip etmemiz ve güvenilir haberi alacağımız siteler arasına girmek sureti ile kaliteli bir gazetenin anlaşılma kriteri olarak söylenilebilir.

TARAFSIZLIĞI

 

Bugün tarafsızlık konusu ne kadar geçerliliğini korur tartışılır. Bir çok gazete tarafından tarafsız haber diye sloganlar atılsa da bir çok gazete belli bir düşünce ve kesimin propagandasını yapmaktadır. Bu herkesçe bilinen bir konu iken tüm haberlerde körü körüne bir grubun düşüncesini yansıtan haberleri okumak okuyucu için çekilmez bir durumdur ve güvenirliği azaltan bir kriterdir. Günlük hayatın hikayesi durumunda olan haberleri okuyucuya aktarırken belli bir taraf gözünden değil de sadece gerçek bilgiyi vermek kaliteli bir gazetede olması gereken özelliklerin başında yer almaktadır.

BENZER İÇERİK:  Romantik bilinen hediyelik puzzle modelleri incelemesi

KÖŞE YAZARLARI

 

Yazar kadrosu da bir gazetenin kalite göstergelerindendir. Yazar kadrosu diğer deyimle köşe yazarları bir gazeteyi takip etmemizde ve kaliteli olup olmadığını anlamamızda en büyük göstergelerden. Alanında en iyi ve binlerce takipçisi olan köşe yazarlarının yazdığı gazeteler takip edilmekle birlikte kalitesiz gazetelerde yazmayacakları göz önünde bulundurulursa köşe yazarlarına göre de kaliteli gazeteleri tespit edebiliriz.

GERÇEK VE DOĞRU BİLGİ

Haber alma kaynaklarından en önemlisi olan gazetelerin haberlerinde güvenilir olup olmadığına dikkat edilmezse milyon haber yayınlanabilir. Ancak okuyucunun kaliteli bir gazeteden beklediği yalın, anlaşılır ve güvenilir haberdir. Bir haberi ilk duyuran olmakla birlikte o haberle ilgili gerçek ve doğru bilginin sunulması okuyucu için oldukça önemli bir kaliteli göstergesi sayılmakla birlikte iyi bir gazetede olması gereken özelliklerdendir.

KAĞIT VE BASKI KALİTESİ

Bu kalite kriteri diğer kriterlere göre daha somut olmakla birlikte okuyucu için psikolojik etmenlerdendir. Gazeteyi elinize aldığınızda kağıt kalitesinden baskı kalitesine profesyonel bir ekipten çıkan gazeteler çok daha severek okunacaktır. Diğer kriterlerden sonra son olarak belirteceğimiz kağıt ve baskı kalitesi de iyi bir gazetede bulunması gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Sizin için hazırladığımız “Kaliteli Bir Gazete Nasıl Anlaşılır?” yazımızın sonuna geldik. Dijital çağın bu kadar içinde olduğumuz bir zamanda basılı gazetenin yanında dijital boyutta yer alması gerekirken, tarafsızlık ve doğru bilgiyi okuyuculara ulaştırması da en önemli kalite göstergelerindendir. Keyifli okumalar…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada