İyi ve Uygun bilinen 4 GSM Şirketi incelemesi

Cep telefonları artık hayatımıza yapışmış durumda. Çok nadir evde ya da bi yerde unuttuğumuz da elimiz kolumuz yok gibi hissediyoruz. Hayatımıza cep telefonlarının girmediği günlere bi gidelim. Arkadaşımızla buluşurken evden çıkmadan konuşurduk, saat 13:30 da YKM’nin önünde buluşalım. O zamanlar buluşma noktaları vardı hemen her şehirde. 15 dk bekler, gelmezse bi sinirle giderdik ve ilk konuşmamızda burnundan getirirdik. Sonra yavaş yavaş cep telefonları çıkmıştı ama pahalıydı herkeste yoktu. Olanlarda ise tarifeler konuşmalar ve mesajlaşmalar çok pahalıydı aktif kullanılmıyordu. İnternetten hiç bahsetmiyoruz bile. Çaldırıp kapatırdık seni düşünüyorum diye. Ya da uyanık Türk zekamızla 1 kere çaldırırsak şu, 2 kere çaldırırsak şu diye kodlama yapardık.

Bugun cep telefonu kullanımının bu denli artmasında şüphesiz akıllı telefonların varlığı etki etmiş durumda. Akıllı telefon kullanımını da gsm şirketleri ve tarifleri körüklemektedir. İçinde internet paketi olmayan bir akıllı cep telefonu ne işe yarar ki?

Akıllı cep telefonları elimizden düşmüyor çünkü herşey elimizin altında. Gerçi olayı biraz abartmış durumdayız. Küçüğünden büyüğüne evdeki tüm aile bireylerinin elinden telefon düşmüyor ve birbirleri arasında iletişim sıfır, arkadaşlarımızla görüşmek için bi cafeye gidiyoruz herkesin elinde cep telefonu görüşmediği diğer arkadaşlarıyla iletişim halinde. Her yerde fotoğraf paylaşımı, yer bildirimi, mesajlaşmalar, konuşmalar derken sabah uyandığımızdan gece yattığımız saate kadar cep telefonumuz ve şarj aletiyle birlikte yaşıyoruz. Bu aslında herkeste aynı olan 21. yüzyıl yaşam tarzı haline geldi.

Tüm bunları daha rahat ve daha ekonomik yapabilmek için gsm şirketlerinin gsm tarifelerini ve kampanyalarını araştırırız. Bizim isteklerimize hangisi cevap veriyorsa o şirketten yana tercih yaparız. Bu gsm markaları müşteri çekmek adına meslek gruplarına konuşma, mesajlaşma, internet ve cep telefonu satış kampanyaları, paketler düzenlemektedir. Türkiye’de gsm operatörü seçerken dikkat ettiğimiz ilk şey kapsama alanıdır. Daha sonra hizmet kalitesi. Daha sonra tarife paketi, arkadaşların ve aile üyelerinin bulunduğu operatör, müşteri hizmetlerinin kalitesi, kampanyalar ve marka imajına göre gsm şirketi seçeriz.

BENZER İÇERİK:  İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi

Gelin şimdi hep birlikte “İyi ve Uygun bilinen 4 GSM Şirketi incelemesi” yazımıza geçelim ve bi çoğuyla ilgili deneyimlerimizin olduğu markaları yakından tanıyalım.

TURKCELL

Print

Gsm sektörünün lideri konumundaki Turkcell %54 lük dilimle pastadan en büyük dilimi alan ve 34 milyon kişinin kullandığı, en çok tercih edilen operatörüdür. 1994 yılında Mehmet Emin Karamehmet ve Murat Vargı tarafından kurulan Turkcell, 2000 yılında New York borsasında işlem gören ilk Türk şirketi olma özelliği taşır. Bugün %51 hisseye sahip olan Turkcell’in diğer %49 luk hisseleri, Çukurova, Sonera ve MV Holdinge aittir. Turkcell’in Türkiye’den başka Kıbrıs, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da ortağı olduğu Fintur ile hizmet vermektedir. Kıbrıs’ta KKTCell, Ukrayna’da Astelit, Azerbaycan’da Azercell, Gürcistan’da Geocell, Kazakistan’da Kcell ve Moldova’da Moldcell ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Turkcell’in bu başarısının arkasındaki isimlere baktığımızda Cüneyt Türktan, Muzaffer Akpınar ve daha sonra Microsoft’un en baba yöneticilerinden Süreyya Ciliv getirilmiştir. Turkcell asıl patlamayı Süreyya Ciliv döneminde yapmıştır. Süreyya Ciliv’in 2015 yılında istifa etmesiyle yerine Boğaziçi İşletme mezunu Kaan Terzioğlu atanmıştır. Artık Turkcell telekominasyon firmasından daha fazla anlam içeriyor.

Menüye geri dön ↑

VODAFONE

1287x929_vodafone_logo

Vodafone, 1991 yılında İngiltere merkezli kurulmuş cep telefonu şirketidir. İsminin kelime anlamı yoktur. “VO” voice’den, “DA” data’dan, “FONE” ise telephone dan gelmektedir. Türkiye dahil 30 ülkede hizmet veren Vodafone, 21 milyon kullanıcısına Türkiye’nin 2. Büyük gsm şirketidir. Türkiye’de Vodafone hikayesi TSMF’nin Uzan Grup’ta faaliyet gösteren Telsim’in hisselerine el koymasıyla başlar. Vodafone’un Telsim’in hisselerini 2006 yılında satın almasıyla Türkiye piyasasına girer. Bu yıllarda Telsim Vodafone adıyla faaliyetlerini sürdürürken daha sonra Telsim’den kurtulmuş ve Vodafone olarak devam etmiştir.
Sosyal sorumluluk projelerine ciddi yatırımlar yapan Vodafone, özellikle eğitim alanında bu faaliyetlerini sürdürmüştür. Elverişsiz koşullarda yaşayan çocuklara daha iyi şartlar sağlamak adına AÇEV’le ortaklaşa yürüttüğü “İlk Adım” projesi hedefine ulaşan ve ses getiren sosyal sorumluluk projelerinden olmuştur. 2013 yılında 145 milyona Beşiktaş’la yaptığı antlaşma çerçevesinde 15 yıllığına isim hakkını satın almış ve yeni yapılan stadyuma Vodafone Arena Stadyumu ismi verilecektir. Ayrıca Beşiktaşlı futbolcular sahada Vodafone logolu formaları giyeceklerdir. Vodafone, McLaren Mercedes Benz ve UEFA Şampiyonlar liginin de resmi sponsorluğunu üstlenerek sadece kendi yararına değil bulunduğu çevreye de değer katıcı çalışmalara imza atmaktadır.
Bireysel ve kurumsal alanda bir çok kampanya ve tarife çıkaran şirket, çekim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla Türk tüketicisini kendine çekmeyi başarıyor. Cihaz kampanyaları, faturalı ve faturasız hat tarifeleri ve başka kampanyaları özellikle gençler arasında oldukça ilgi gören gsm markalarından. Son dönemde reklamlarında Beyaz’ı oynatan şirketin reklam kampanyalarıda yaratıcı ve eğlencelidir. Şirketin Türkiye CEO’su Boğaziçi’li Serpil Timuray’dır.

BENZER İÇERİK:  İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi
Menüye geri dön ↑

TÜRK TELEKOM

Turk-Telekom_Yeni_Logo-840x420

Bilenler bilir Türkiye’de cep telefonun yaygınlaşmaya başladığı yıllarda Aria ve Aycell adında 2 operatör vardı. İkisi de başarısızlığı dolayısıyla birleşme kararı almışlardı ve neticesinde ortaya Avea çıkmıştı. Biraz masalsı bi giriş oldu farkındayız ama Türk Telekom’un hikayesi bu.
Faaliyete geçtiği yıllarda bir çok hissedarı olan Avea’nın şuan hisselerinin tamamı Türk Telekom’a geçti ve Avea adı tarihe karıştı. Resmi adı da artık Türk Telekom oldu. Böylelikle Avea, TTNET ve Türk Telekom bir çatı altında toplantı ve müşterilerine daha geniş alanda hizmet vereceklerini vaadediyorlar. Bu birleşme gsm operatörü kimliğiyle nasıl yansır bilemeyiz ama olumlu olacağı yönünde düşünüyoruz.
1994 yılında PTT den ayrılarak faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom, 2005 yılında özelleştirme kapsamında %55 hisseyle Suudi Oger Telekom’a(21 yıllığına devredilmiştir.), %30 hisseyle Hazine Müsteşarlığına ve %15 hisseyle Borsa İstanbul’da halka açıktır. Sosyal sorumluluk projelerine de önem veren Türk Telekom’un Telefon Kütüphanesi, İnternetle hayat kolay, Gün ışığı, Sesli adımlar uygulaması yürütürken Türkiye’nin bir çok ilçesinde okul yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığına bağışlamışlardır.

Menüye geri dön ↑

BİMCELL

Gülmeyin, valla böyle bi gsm operatörü var. BİM’i bilmeyenimiz yok. Mahalle bakkallarının kökünü kurutan marketler zinciri hemen hemen her sokakta karşımıza çıkıyor. Diğer marketlere göre fiyatların çok uygun olduğu Bim’in bünyesinde faaliyet gösteren Bimcell, Türk Telekom altyapısını kullanır. 2012 yılında faaliyete geçen Bimcell numaraları 551 ile başlamaktadır. Bimcell satışları sadece Bim marketlerde ve internet sitesinden yapılıyor. Bimcell’de 6 sn konuşmaya 1 kuruş ödersiniz. Bu Turkcell’de nasıl derseniz 6 sn konuşma 4,6 kuruştur. E tabii Turkcell’le Bimcell’i karşılaştıracak değiliz ama Bimcell’in ucuzluğunu görmeniz açısından söylüyoruz. Bimcell’de konuştukça ödersiniz. Yani şöyle ki konuşmanın 6 sn 1 kuruştur, mesaj 10 kuruş, internetin mb’si 50 kuruştur.

BENZER İÇERİK:  İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi

Sizler için hazırlamış olduğumuz “İyi ve Uygun bilinen 4 GSM Şirketi incelemesi” yazımızın sonuna geldik. Tüketici davranışları birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu gsm şirketi seçerken de böyledir. Kimi müşteri kalite ve çekim alanını öncelikli düşünürken kimisi de tarife ve kampanyaları önceliklendirir. Herkesçe malum olduğu üzre Türkiye’de en pahalı ve en kaliteli operatör Turkcell, daha sonra Vodafone, Turk Telekom ve Bimcell gelir.

1 Comment

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada