İyi ve Uygun Bilinen 7 Genç Okul Çantası Modeli İncelemesi

Anaokulundan üniversiteye çok geniş yaş grubunun ihtiyaç duyduğu okul çantalarında bu yazımızda gençlerin kullandığı okul çantalarını araştırdık. Daha çok lise ve üniversiteli gençlerin tercih ettikleri okul çantaları arasında tarz ve kullanım kolaylığı daha ön planda görünüyor. Okulla birlikte günlük yaşantı koşturmacasında da rahatlıkla kullanacağınız bu modeller arasında günlük yaşamda da kullanılacak oldukça kullanışlı modeller de mevcut. 

Gençler gelişim çağında olduklarından doğru bir duruş, bel, boyun, sırt kas ve kemiklerinin gelişimi için doğru okul çantası seçimi oldukça önemlidir. Sağlık açısından doğru okul çantası seçiminin önemli olduğu kadar okullu bir genç için çantası her şeyidir. Okul kıyafetleri üniforma gibi herkeste aynıdır ama çantanız aynı olmak zorunda değildir. Kullanacağınız çantayla tarzınızı ortaya koyarsınız. Belki hoşlandığınız kişinin dikkatini çantanızla çekersiniz. Hangi yaşta olursanız olun kullandığınız okul çantası sizin karakterinizi ortaya çıkaracak en önemli etkenlerdir.

Eğer tek askılı bir model düşünüyorsanız askılarının dayanıklı olması gerekmekte ki kopup yarı yolda kalmayasınız. Okul çantalarını her yere atacağınızdan çok çabuk kirlenecektir. Bu açıdan yıkanıp bozulmayacak türden bir kumaş ve tarzınıza uygun renk ve modelde çanta seçmeniz okul bittiğinde bile çantanızı kullanmanızı sağlayacaktır. Kitap, defter, kalemlik ve daha bi sürü şey taşınacağından ağırlaşan okul çantalarında en rahat, kullanışlı ve sağlıklı olanı sırt çantalarıdır. Sırt çantaları yükü tüm vücuda dağıttığından bir bölgeye ağırlık yüklemesi yapmayacaktır. Görüntü olarak da oldukça şık ve eğlenceli modeller bulunan sırt çantalarını sadece okul yaşantınızda değil hafta sonu arkadaşlarınızla buluşmalarınızda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Okul çantaları genellikle çok fazla ağır olacağından çantanın kendinin hafif olmasına, kumaşının dayanıklı ve su geçirmez olmasına dikkat etmelisiniz. Okul çantası seçerken dikkat etmeniz bir diğer nokta ise çok bölmeli olması olacaktır. Farklı eşyalarınızı aynı göze koymaktansa ayrı ayrı tasarlanmış gözlere koymanız hem annenizin istediği o düzenli çocuğa sizi bi adım yaklaştıracak hem de aradığınızı daha kolay biçimde bulacaksınız. Gelişme çağında olduğunuz gençlik dönemlerinde uzun süreli meydana çıkacak rahatsızlıkların önüne geçebilmek için sırt pedinin kaliteli olması yine dikkat edilecek noktalardandır.

Unisex modeller olduğu gibi kız ve erkekler için farklılık gösteren modeller de bulunuyor. Çizgi film karakterli çantalar çocuk çantası gibi görülse de gençlerde de oldukça beğenilen modeller arasında. Tutkunu olduğunuz karakter baskılı okul çantaları bizce sizi farklı kılacak ve karizmanıza karizma katacak. Ya da vizyondaki film karakterinin olduğu çantalar popülaritenize popülarite kazandıracaktır.

Hadi şimdi gelin sizin için hazırladığımız “İyi ve Uygun Bilinen Genç Okul Çantası Modeli” yazımıza geçelim…

SIRT ÇANTALARI

0003870_targus-transit-backpack-13-141-uyumlu-notebook-sirt-cantasi

Okul çantalarının en baba modelidir. Okul çantası denince akla gelen ve tercih edilmesi gereken modellerin başında sırt çantaları gelir. Tercih edilmesi gereken dedik çünkü sağlık, kullanım kolaylığı ve konfor açısından uzmanların tavsiye ettiği çantaların başında sırt çantaları gelir. Kitap ve defterden oluşan deyim yerindeyse eşek ölüsü yükünü tek omuzda taşımak uzun vadede duruş ve omurga sorunu yaratacaktır. Oysa sırt çantalarında yük dengeli ve eşit biçimde dağılır. Yükünüz fazlaysa tavsiye edeceğimiz okul çantası sırt çantalarıdır. Günlük hayatta da fazlasıyla işinize yarayacak sırt çantaları, kitap defterden hariç her türlü ufak tefeği de alarak sizi dağınıklıktan kurtarmaya da birebirdir.

Menüye geri dön ↑

MARKALI OKUL ÇANTALARI

Eastpak-Artist-Series-2012-Julie-Verhoeven

İlkokul çantalarında önemli olmayan ancak büyümeye başladığınızda okulda hava atmanıza vesile olacak marka sırt çantaları da tercih edeceğiniz diğer modellerden. Çantanızı hangi model alacaksanız alın özellikle lise döneminde markalı çantalara olan ilgi oldukça fazla olacaktır. Marka takıntısının tavan yaptığı gençlik dönemlerinde okulda ilgileri üzerinizde toplamanın yolu kullanacağınız markalı çantalardan geçiyor. Kalite ve satış sonrası hizmeti malum olan markalı çantaları, okuldan mezun olduğunuzda bile kullanabilirsiniz. Markalı okul çantalarının başında şüphesiz eastpak, Jansport, Lacoste, Nike, Adidas gibi dünyaca ünlü markaların çanta modelleri gelir… Markalı antaların fiyatları biraz yüksek olsa da bi kere alıp uzun süre kullanmak çok daha karlı bir alışveriş olacaktır…

Menüye geri dön ↑

POSTACI ÇANTALARI

iMG_0015

Yine bir okul çantası klasiği, renkli baskılı modelleriyle daha çok kolejli kızların kullandığı çantalardan olan postacı çantalarının düz modelleri ise erkekler tarafından tercih edilmektedir. Farklı büyüklüklerde postacı çantası bulmanız mümkün. Ancak postacı çantaları, fazla ağırlığı olmayanlara tavsiye edeceğimiz modeldir. Kitap yükü fazla olanlara postacı çantaları tavsiye edilmemektedir. Sebebi ise yük tek omuza binecektir ki bu istenilmeyen bir durumdur. Duruş bozukluklarına ve ilerde eklem, kas ve sırt ağrılarına davetiye çıkaracak bir durumla sizi baş başa bırakabilir. Ancak yükünüz çok ağır olmuyorsa en çok tercih edilecek model olmalı. Kullanımı hem rahattır hem de çantanız gözünüzün önündedir.

Menüye geri dön ↑

SPOR ÇANTALARI

Son zamanlarda karşımıza çıkan modellerden biri de spor çantalarıdır. Adı her ne kadar spor çantası olsa da okul için de gayet mantıklı modellerdir. En küçük modelinin bile hacminin geniş olması, size hem kullanım kolaylığı sağlayacak hem de sürpriz çıkan yüklerinizi elinizde taşımaktan kurtaracaktır. Bi anlamda tarzını yansıtacağınız ve okulda fark yaratacağınız model spor çantalarıdır. Çeşitli markaların çıkardığı bir spor çantasıyla rahatlığın hükmünü doya doya sürebilirsiniz. Ayrıca spor çantaları oldukça işlevsel kullanılabilir. Okulda, sporda ve bi kaç günlüğüne çıkacağınız gezilerde kullanabileceğiniz rahat modellerdendir. Okul çıkışında spora ya da halı saha maçına gidecekseniz eğer sizin için gayet mantıklı olacaktır.

Menüye geri dön ↑

EVRAK ÇANTALARI

Çocukluktan gençliğe adım attığınız bu günlerde tarzınızda belli olmaya başlayacaktır. İlkokulda sırt çantasını ikili takan çalışkan çocukların lise ve üniversitede evrak çantası kullanmaları daha muhtemeldir. Kitaplarınız, ödevleriniz ve sunumlarınız için derli, toplu ve muntazam taşıyacağınız evrak çantaları bir sırt çantası kadar rahat olmasa da titiz ve düzenli hanım ve beylerin tercih ettiği modellerdendir. Notebook, laptop, tablet gibi teknolojik aletlerinizi de okula götürürken onları daha dikkatli taşımanıza yarayacak evrak çantalarının ciddiyetinden iş çantası gibi algılansa da bir çok genç öğrencinin de tercih ettiği modeldir.

Menüye geri dön ↑

TORBA ÇANTALAR

En sevdiğim modellerden bi tanesi de torba çantalardır. Sırt çantası ve kol çantası formlarında modelleri olan torba çantalar daha sade ve daha özentisiz modeller gibi görünse de ziyadesiyle tarzdır. Çizgi film karakterlerinden tutun da düz renklere ve takım çantaları gibi zengin renk ve baskısıyla mutlaka dolabınızda bulunması gereken okul çantası modellerindendir.

Menüye geri dön ↑

PROJE ÇANTALARI

Proje ve resim çantası diye geçen çantalar, okul çantası modellerinden olsa da ikinci çanta olabilecek türden çantalardır. Proje ödevlerinizi veya resim kağıtlarını daha intizamlı ve düzenli okula götürüp getirmenizi sağlayacak bu çantaların fiyatı çok uygun olmakla birlikte daha profesyonel modeller bulabilmeniz de mümkün. Büyük boyutlu kağıtları kırıştırmadan taşımak için tek alternatifiniz proje çantalarıdır.

Sizin için hazırladığımız “İyi ve Uygun bilinen 7 Genç Okul Çantası Modeli” yazımızın sonuna geldik. Unutmadan şunu belirtelim ki ideal okul çantasının ağırlığı kilonuzun %10unu geçmeyecek şekilde olmalıdır. Yani 50 kilodaki birinin taşıyacağı maksimum okul çantası 5 kilo olacaktır… Bu bilgiler ışığında doğru okul çantası seçmeniz dileğiyle… Keyifli Alışverişler…

1 Comment
  1. Reply
    Melis hepgül 6 Mayıs 2016 at 14:06

    Bu harika işe yarar yazı için yazar arkadaşıma sonsuz teşekkür ederim. Birine alacağım hediye için çok yardımcı oldu vallahi.

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada