İyi ve Uygun bilinen 7 Altın Bilezik Modeli İncelemesi

Türkiye’de ve özellikle Orta Doğu ülkelerinde Altın kullanımı kadim bir kültürün eseridir. Ziynet eşyası olmakla birlikte aynı zamanda yatırım aracı olarak da görülen altın takılar ve bunların içinde de bilezikler, kadınlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Özellikle evlilik hazırlığının en sancılı alışverişidir altın alışverişi. Bu sebepten ayrılan çiftleri düşündüğümüzde çok da hassas davranılması gereken bir konudur. Evlilik için ayrılan bütçede en fazla yer kaplayan altınlar, erkek evinin korkulu rüyası, kız evinin mihenk taşıdır aslında. Kıza verilen değerin göstergesi olarak algılanan Türk adetlerinde, altın bilezik olmazsa olmazlardandır. Erkek tarafının şanıdır taktığı altın.

Altın denince akla şüphesiz Hindistan gelir. Altın takma ve hediye etme geleneği oldukça yaygın olan Hindistan’a oranla Türkiye’de daha az olsa da söz kesilmesiyle başlayan altın takma muhabbeti nişan evlilik derken uzun süreler devam eder.

Uzun vadeli yatırım aracı olarak da alınan altın bileziklerde işçiliksiz 22 ayar bilezikler fazlaca tercih edilmektedir. Ev hanımlarının da hem aksesuar hem de yatırım amaçlı olarak düşündüğü altın bilezikler dolar ve euro’ya karşı cazibesini hep korumuştur.

Kuyumcularda bulunan farklı altın bilezik modelleri arasında seçim yapmak oldukça zor. Kadınlar hem tarzlarına uygun altın bileziği almak hem de satarken ya da değiştirirken zarar etmek istemezler. İşçilikli modeller çok zarif görünse de bozdururken ciddi kayıplar söz konusu olabiliyor. Bu açıdan bakıldığında işçiliksiz 22 ayar bilezikler en ideal grubu oluşturuyorlar. Tabii burma ve lazer işlemeli bileziklerde zarar ettirmeyecek modellerden.

Altın bilezik almaya karar verdiyseniz bir sonra ki aşama güvenilir kuyumcunuzu bulmaktan geçiyor. Devir kötü. Sahte ve imitasyon satan kuyumcu mağduru olmamak için güvenilir bir kuyumcudan alışveriş yapmak çok önemli. Tabii bir de alırken indirim yapan aile kuyumcunuzu bulursanız tamam demektir. Pırlanta ve elması seven biri olarak altın bileziklerde favori modelim Trabzon’dur. Ancak benim gibi pırlanta ve elmas severler, altın severlerin yanında azınlığı oluşturuyoruz. Altın müptezeli kadınlar için hazırladığımız “ İyi ve Uygun bilinen 7 Altın Bilezik Modeli İncelemesi” yazımıza gelin hep birlikte bakalım…

BENZER İÇERİK:  İyi bir deri montu seçebilmek için tüyolar

TRABZON HASIR BİLEZİKLERİ

trabzon hasır

İşçilikli bilezikler sınıfında yer alan Trabzon burmaları, satarken kayıp yaratsa da uzu vadede bozdurmak istemeyenler için ve şık bir altın bilezik almak isteyenler için oldukça hoş görünümlü bileziklerdir. Altından nefret eden kitle için bile etkileyici duran Trabzon burmaları, işçilikli ve gramajı yüksek olduğundan fiyatları biraz pahalıcadır. Ancak siyah bir elbise ile birlikte takıldığında tam anlamıyla bir sanat eseridir. Ve hatta sağ ve sol bileğe takıldığı zaman çok daha elegan bir havası olan Trabzon burmaları, en sevilen modellerin başında yer alır.

Menüye geri dön ↑

ADANA BURMA

adana burma bilezik

Bileziklerin atası diyeceğimiz burma bilezikler Adana yöresine ait olsa da, Türkiye’nin her yerinde satılan modellerdir. İkili ve üçlü burma gibi çeşitleri olan burma bileziklerin gramı da en az 16-17 gramdan başlar. İşçiliksiz 22 ayar olduğu için yatırım amaçlı alınacak bilezik modelidir. Gelin kızlara alınan burma bilezikler, biraz kro gibi gelse de yatırım için oldukça kıymetlidir. Erkek anne babaları için, ufukta bir evlilik yoksa ve siz bi şekilde hazırlıklara başlamak istiyorsanız Adana burma bilezikler en ideal bilezik türüdür.

Menüye geri dön ↑

MEGA BİLEZİKLER

mega bilezik

Mega süper bilezikler Adana burmasından sonra en çok tercih edilen modellerden. Kalın ve gösterişli duran mega süper bileziklerin görüntüsündeki şatafata göre fiyatı uygundur. 22 ayar olmakla birlikte bozdururken çok az da olsa bir kayıp söz konusu olabilir. Çeşitli modellerde işlemeleri bulunan mega süper bilezikler, gelin kızların ayıp olmasın diye takacakları modellerdendir. Ayrıca altını çok seven ev hanımları için de gösterişli modellerdendir.

Menüye geri dön ↑

KELEPÇE BİLEZİKLER

Taşlı, taşsız, kaburga ve incili çeşitleri olan kelepçe bilezikler, diğer modellere göre daha günlük kullanıma uygundur. Daha çok genç kesime hitap eden kelepçe bilezikler, işçilikli olduğunda yatırım amaçlı düşünenlere pek tavsiye edilmeyen modellerdendir. Fiyatları kalın modellere nispeten uygun olsa da daha sade duran ama aldıktan sonra değer kaybeden modellerdir. Belki özel gün için kız arkadaşınıza, kızınıza veya eşinize hediye edeceğiniz ve ömür boyu o günün hatırası için saklanılacak bir hediye olur. Çok da güzel olur hani.

BENZER İÇERİK:  İyi ve Kaliteli Bilinen 5 Çocuk Ayakkabı Markası İncelemesi
Menüye geri dön ↑

ÖRGÜ BİLEZİKLER

Çok zarif olan örgü bileziklerin estetik görüntüsü “ben altın sevmem” diyenleri bile etkisine alacak türden bir model. İnce, kalın ve telkari gibi farklı formlarda çeşidi bulunan örgü bileziklerde favorimiz sepet örgü modelidir. Ortalama 30 gram olan örgü bileziklerin isteğe göre içi boş olarak da yaptırılabiliyor. Ağırlığının artırılabilir ya da azaltılabilir olan örgü bilezikler, yine işçiliksiz olarak üretiliyor. Burma bileziklere alternatif olarak vitrinlerde yer alan örgü bilezikleri biz çok sevdik.

Menüye geri dön ↑

OSMANLI BİLEZİKLERİ

Altın takıların kadim geleneğimizin bir ürünü olduğu söylemiştik. Tam da bu tanıma uygun Osmanlı bilezikleri, antik tarz takı sevenler için üretilmiş. 22 ayar Osmanlı bilezikleri narin işlemeleriyle ismi gibi oturaklıdır. Anneannenizden hatıra kalmış gibi. Bozdurmazsanız, sizden torunlarına kalacak çok anlamlı bir hediye olabilir. Aynı kola bi kaç tane takıldığında çok hoş ve asil duran Osmanlı bilezikleri, bulunduğunuz ilde satılıyorsa kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz.

Menüye geri dön ↑

HEDİYELİK BİLEZİKLER

Genellikle 8 ve 14 ayar çalışılan hediyelik bileziklerin içi boş olması sebebiyle uygun fiyatıdır. Adı üstünde “hediyelik” bileziktir. Bir yakınınızın düğünü için alacağınız ve bilezik takdı dedirtecek olan hediyelik bileziği yarımlık altınla aynı fiyata alabilirsiniz. İçi boş olduğundan hafif olan bu modellerin yamulma riski de çok yüksektir. Ancak uzun süreli bu bilezikleri takana henüz şahit olmadık. Düğünde takmak için alınan bu modeller zaten düğünden sonra paraya çevrilen modellerdendir.

Altın bilezikler, kadınların kollarını süslemesi ve uzun vadeli yatırımlar için tercih edilen aksesuarların başında gelir. Sizin için hazırladığımız  yazımızın sonuna gelirken, yatırım için Adana burma ve mega bilezikler tavsiye edeceğimiz modellerin başında gelmektedir.

BENZER İÇERİK:  Kaliteli bilinen 5 bayan çorap markası incelemesi

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada