İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi

İnternetin hayatımıza girmesiyle bi çok alışkanlığımız değişti. Önceden lüks ve pahalı sınıfta değerlendireceğimiz internet kullanımı bugün her yerde ve her sektörde gelir durumu farketmeksizin herkesin parmaklarının ucunda. Bu değişiklik, küresel anlamda birazda gelişmişlik düzeyiyle alakalı.

Türkiye’ye 1994 yılında giren interneti bugün en yaygın kullanan grup 16-24 yaş arası erkek bireyler. TUİK 2015 Nisan verilerine göre Türkiye nüfusunun %69,5’ in evinde internet var. Bi çocuğunun komşusuyla ortak kullandığını hesaba katarsak bu oran daha artacaktır. Bu da bize internet kullanımının ne kadar yoğun bir hale geldiğini gösteriyor.

Herkes farklı amaç için internet kullanır. Kimi sosyal medyadan geri kalmamak, kimi işi, kimi keyfi için… Sabah uyanıyoruz direkt telefondan internete bağlanarak sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz, güne başlıyoruz mail trafiği, whatsapp, görüntülü konuşma uygulamaları, alışveriş siteleri, haber siteleri, merak ettiğimiz aklımıza gelen herşeyi google’lıyoruz falan derken internete bağımlı olduk hiç farketmeden.

Bir parçamız haline gelen internet hızının yavaşlaması ve kopmalar insana kafayı yedirtir. Kafayı yememeniz için bu yazımızda sizler için “İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi” nı araştırdık. Yazıya başlamadan önce şunu belirtelim Türkiye’de internet, TTNET’in tekelinde diyebiliriz. Siz Superonline kullandığınızı sanırsınız ama TTNET altyapısını kullanan superonline kullanırsınız. Aslında bütün firmalar TTNET altyapısını kullanıyor.

TURKCELL SUPERONLINE

Unknown

2004 yılında kurulan firma, 2012 yılında Turkcell ve Superonline’ın birleşmesiyle Turkcell Superonline adı altında hizmet vermektedir. Bildiğimiz Turkcell kalitesi ve Superonline tecrübesiyle birleşti ve Türkiye’nin ilk fiber alt yapısını oluşturdu. Bir çok noktada yüksek kalitede hizmet veren Turkcell Superonline evlere 1000 Mbps’ye varan hızı ulaştırdı. Fiber demişken biraz da fiber internetten bahsedelim. Adsl alt yapıda bakır kablolar kullanılırken fiber altyapılarda cam kablo kullanılır. Böylelikle sinyal daha hızlı ulaşılıyor yani ışık hızında internet dediğimiz olay gerçekleşiyor. Bakır kabloların kırılganlığı daha fazlayken nemden rutubetten daha çok etkilenip internet bağlantısı hassaslaşırken cam kabloların dayanıklılığı yani kalitesi daha yüksek oluyor. Turkcell Superonline’ın fiber altyapısının ulaşmadığı noktalara adsl hizmetini TTnet veriyor. Yeni yerleşim bölgelerinde yeni yapılan binalarda fiber altyapı yoksa bir dilekçeyle bu işi halledebiliyorsunuz.

Menüye geri dön ↑

TTNET

TTNET-logo-webeyn

İnternet denince şüphesiz akla ilk TTNET gelir. Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren TTNET, 2006 yılında kurulmuştur. Adsl, fibernet, hipernet, yalın internet, 3G mobil internet ve wifi internet hizmetleri bulunan şirket’in varoluş amacı: Müşterilerine iletişim çözümleri sağlamak ve kaliteli, hızlı ve ekonomik hizmetler sunmaktır. Rami Aslan’ın önderliğinde faaliyet gösteren şirket Avea ile ortaklıkla başlamışken ortaklığını daha sonra feshetmiştir. İnternet bağlantınızda sıkıntı yaşamanız halinde 7 gün 24 saat müşteri hizmetleri yetkilisine ulaşıp online çözüm bulabilirsiniz. Yukarda da bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin internet altyapısını TTNET oluşturmuş ve diğer firmaların altyapı hizmetini de sürdürmektedirler. Sayısız bir çok ödül sahibi olan TTNET sektörün lideri konumundadır. Hakkında sayısız şikayet bulunmasına rağmen Türkiye’de internet kullanımının gelişmesinde ve yaygınlaşmasında vefasızlık göstermek haksızlık olur.

Menüye geri dön ↑

UYDUNET

uydunet-logo

Turksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. bünyesinde hizmet veren Uydunet, Kablo TV altyapısını kullanmaktadır. TTNET kadar geniş altyapıya sahip olmasalarda bulunduğunuz muhitte Uydunet varsa ve TTNET’ten memnun değilseniz deneyebileceğiniz ve müşterilerinin memnun oldukları internet firmasıdır. Diğer firmalara göre ekonomik olan Uydunet’te tarifenizin bitmesi durumunda pakette satın alabiliyorsunuz hem de uygun fiyatlarla. Şehit ve Gazi yakınlarına özel tarifeleri olan Uydunet, fiyat performans ilişkisi bakımından yüksek puan alır. Uydunet’i kullanabilmeniz için önce Kablo Tv abonesi olmanız gerekmektedir.

Menüye geri dön ↑

DIGITURK

Turkcell Superonline altyapısını kullanan Digiturk İnternet’le evinizde telefon olmadan da internet kullanabilir, ayriyeten telefona ücret ödemezsiniz. Hem televizyonunuzda digitürk izleyebilir hem de sınırsız internetin tadını çıkarabilirsiniz. Fiyatı da diğer firmaların sadece internet parasınadır. Bu açıdan bakıldığında gayet mantıklı olan Digiturk’ün hem adsl hem fibet internet seçenekleri mevcuttur. 24 ay taahhütlü alacağınız paketlerin daha önce caymanız durumunda yapılan tüm indirimleri sizden geri alırlar. Ayrıca uzun zamandan beri TSMF’nin elinde bulunan Digitürk’ü, Katar firması Bein Media Group satın almıştır. Ünlü Al- Jazeera televizyonu da bu firmanın bünyesinde çalışır.

Menüye geri dön ↑

D-SMART

2007 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde kurulan D-Smart, uygun internet arayanların tercihi olmaktadır. Alacağınız internet paketiyle birlikte D-Smart paketi de hediye eden D-Smart internet, TTNET altyapısını kullanmaktadır. Firma hakkında şikayetlere bakıldığında yavaşlığından, bağlantı kesilmesinden ve müşteri hizmetlerindeki elemanların yetkinsizliğinden şikayet almaktadır.

Sizin için hazırlamış olduğumuz “İyi ve Hızlı bilinen 5 İnternet Firması incelemesi” yazımızın bugün de sonuna geldik. Kapanışı yapmadan önce internet firması seçerken fiyat performans ilişkisini karşılaştırmanızı, oturduğunuz muhitte fibernet olup olmadığını ve internette yazılan müşteri yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz…

3 Comments
 1. Reply
  superonlayn 11 Kasım 2016 at 20:48

  Evet en iyi hizmet veren firma superonlayn gerçektende öyle 1.2 mb internete aylık 50 tl para veriyoruz çok hesaplı gerçekten bugün en kötü cep telefonu hattı bile havadan 8 – 10 mb internet verirken kablo üzerinden 2-3 mb leri göremiyoruz çok güzel bir hizmet anlayışı durmak yok mokokoya devam

 2. Reply
  Ömer Faruk 21 Ocak 2017 at 18:38

  TURKCELL SUPERONLINE İnternet bile sayılmayan firma (firma bile değil) bu listede ne arıyor ?
  ayda 1.2 Mbps ‘e 50 Tl Veriyoz Bu Ne Sen Diyosunki 1000Mbps biz Diyozki 1.2 Mbps ? Bence Bunda Bi Sıkıntı Var

 3. Reply
  Eren durgut 2 Şubat 2017 at 18:15

  Bence en hızlı internet süper online. TTNET sakın almayın nedeni şu anda onu kullanıyorum 100GB kota var ve çok yavaşşşş

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada