İyi Evi Bulabilmek İçin Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gereken 8 Tüyo

Orta direk vatandaşın hayatı boyunca belki de en büyük yatırımı ev sahibi olmaktı. Ancak son yıllarda kredi kolaylığının etkisi ve yapılan konutların fazlalığıyla ev alışlarında artış görülmektedir. Kimimiz yatırım amaçlı kimimiz de barınma ihtiyacımızı gidermeye yönelik ev alma araştırmalarına gireriz.
Ev almadan önce sıkı bi araştırmaya girilir. Mutlaka eşe dosta fikir danışılır. Yüklenici firma, evin kullanışlılığı, malzemenin kalitesi, kredi koşulları araştırılır. Peki bunlarla bitiyor mu araştırma kriterlerimiz? Bizce bitmiyor. İlk ev alınırken acemilikler, dikkat edilmeyen noktalar olur. 2. evi alıyorsanız daha akıllı davranırsınız ama siz yine de hata yapmamak için iyi araştırın, tecrübesi olan yakınlarınızdan fikir alın ve bu yazımızı okumadan geçmeyin.
Sadece ev değil satın alma davranışımızı isteklerimiz, ihtiyaçlarımız ve satın alma gücümüz belirler. Aslında en basit zeminde düşünürsek ev alma davranışı barınma ihtiyacından doğar. Peki günümüz koşullarında ihtiyacımız olan şey sadece barınma mı? Hemen cevap verelim: Kesinlikle Hayır! İnsanların gelişmişlik ve sosyo ekonomik seviyesi arttıkça ihtiyaçlarının basamağı da artar. Temelde barınma ihtiyacından doğan ev alma davranışı, daha lüks yerde oturmak, daha elit insanlarla komşuluk etmek gibi değişimlere uğrayacaktır. İşte bu noktada isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı satın alma gücümüzün desteklemesi gerekir. Herkes iyi bir muhitte 5 odalı, dublex ve hatta triplex evde oturmak ister. Boğaz manzaralı olsun ister. Ama satın alma gücümüz bu isteklerimizi destekliyor mu asıl önemli olan bu…
“eniyiveuygun.com” ekibi olarak En iyi evi bulabilmek için kesinlikle dikkat etmeniz gereken 8 tüyoluk bir yazı kaleme aldık. Çünkü ev alırken ince eleyip sık dokumalısınız. Dünyanın parasını verip belki yıllarca ağır bir kredi yükünün altına gireceksiniz. Tüm bu sıkıntılar daha iyi evde daha yüksek koşullarda yaşamak için…

İNŞAATIN KALİTESİ

 

ev_nasil_yapilir

Bi çoğumuzun dikkat etmediği inşaat kalitesi kriteri belki bu 8 tüyo içerisinde en önemli olanıdır. Herkes evin konumuna, büyüklüğüne, sosyal çevresine bakar ama 17 Ağustos depreminden sonra inşaat kalitesinin ne kadar önemli olduğunu tüm ülke olarak acı bir şekilde öğrendik. Binanın zemin etüdü, deprem dayanıklılığı gibi kalite kontrollerine kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Menüye geri dön ↑

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

 

Bizimkiler

“Ev alma komşu al” klişe bi laf gelebilir. Ama doğruluğunu tecrübelerimizden onaylamışızdır. Gerçi eski komşuluklar kalmamıştır da günümüzde iyi komşudan kastımız zararının dokunmaması anlamına geliyor. Komşuların kültür yapısı, ilişkilerimiz ev alma kriterlerin bizce en önüne geçiyor. Kötü komşuluk ilişkilerinden dolayı ne kadar insanın ev değiştirdiğini çevremizden de gözlemlemişizdir. Ev alırken dikkate pek alınmasa da az çok muhitten komşuların nasıl olduğunu tahmin edebilirsiniz. Zaten evin fiyatının belirlenmesinde bu kriter önemli bir faktördür. Ama aldığınız ev ne kadar lüks olursa olsun kötü komşularımız olabilir, kötü komşular da insanı canından bezdirir. E mahkemelik olan komşuların haberlerini çok izliyoruz. Bizden tavsiye almak istediğiniz dairenin etrafındaki esnaftan marketten v.s. komşuluk ilişkilerini öğrenmeye çalışın.

Menüye geri dön ↑

KONUM/MEVKİİ

 

bikeme milano milan bisiklet harita map

Prim yapacak mevkii ya da işimize okulumuza ulaşımı kolay yerler her zaman daha avantajlı olacaktır. Siteyi, binayı çok sevdiniz. Kalitesi süper, doğası harika ama gelin görün ki ulaşımı sıkıntı. Hayatı öyle zorlaştırıyor ki onca hayallerle aldığınız evden soğutma raddesine getirdi. Bu tarz olaylarda mevcut tabii. Belki alacağınız ev merkezi bir konumda bulunmaz ama ana ulaşım merkezlerine kolay ulaşım sağlarsınız. Diğer bi konu da sitenin içinde market var mı? avm’ lere yakın mı?, banka şubesi, hastane, okul, eczane ve camii gibi sosyal ortamlara olan konumu nasıl? Bu detaylarda yaşamı kolaylaştıracak detaylardandır.

Menüye geri dön ↑

MESKEN/TAPU DURUMU

Hukuki iş ve işlemlerden oluşan bu kriterimiz için gözünüzü 4 açmanız gerekmektedir. Dolandırılanlar, kandırılanlar hep bu maddeye dikkat edilmediğinden kaynaklanmaktadır. Tapu müdürlüğüne gidip alacağınız evle ilgili istihbarat edinebilir, mülkün üzerinde bi problem var mı yok mu bakılabilir, aldığınız dairenin doğru daire olup olmadığı gibi detayları alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kat mülkiyetli tapulardır ki en güvenilir olanlarıdır.

Menüye geri dön ↑

YAŞAM ALANI VE İMKANLAR

Son yıllarda proje yapılarına oldukça rağbet var. Her projeninde farklı konseptleri. Bazı projeler yeşil ve mavinin ön planda olduğu projelerdir ki bunlar daha çok dikkat çeker. Daha albenilidir. Ama iyi hesap yapın bu projelerin aidatı oldukça yüksektir. Çocuğunuz varsa çocuk oyun alanlarının genişliği ve sitenin güvenliği dikkat etmeniz gerek kriterlerden. Sosyal alan, park, yeşil alan, sportif faaliyetler için özel alanlar, açık ve kapalı otopark dikkat etmeniz gereken konulardan. Bina sakinlerine yetecek kadar kapalı otoparkı var mı yoksa yer olmadığı için dışarıya mı park etmek durumunda kalacaksınız bunların hepsi birer artı puan niteliğinde.

Menüye geri dön ↑

KREDİ DURUMU

Bankalardan kredi almanın kolaylaşması ve faizlerin eskisi kadar yüksek olmaması gibi etkenler ev alacakların krediye başvurmalarına öncülük etti. Alacağınız evin % kaçına kredi çıktığına, aylık taksitlerinin aylık gelirinizdeki oranına dikkat etmelisiniz. Ev sahibi olacağım diye ömrünüzün 10 yılını ağır borç ve faiz yükü altında geçirmek sizi yoracaktır. Belki sizi yormayacak tutar için vade sayısını uzatabilir ya da daha uygun bir ev alıp onun taksiti bitince istediğiniz bir evle değiştirebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, kredi sadece kat mülkiyeti olan daireler için veriliyor.

Menüye geri dön ↑

AİDATLAR

Aidat kriterini görünce şaşırdınız mı? Hiç şaşırmayın efendim çünkü aidatlar hayatın acı gerçekleri. Ev satın alırken dikkat etmediğimiz aidat bazı sitelerde neredeyse bir ev kirası kadar tutmakta. O bakımdan evi almadan önce aidatın ne kadar olduğu, hangi giderlerin aidat dahilinde olduğu, aidat dahilinde olan giderlerin sizin için önem derecesi. Mesela beğendiğiniz evin havuzu, spor salonu v.s. var ama siz havuza giren biri değilsiniz. Valla kimse sen havuzu kullanmıyorsun şu kadar aidat ver demez. Hele yatırım amaçlı bir ev alıyorsanız evin boş kalacağını düşünerek aidat konusunu küçümsemeyin deriz.

Menüye geri dön ↑

EVİN FİZİKİ YAPISI

Bu maddeye kadar hep dış özelliklerden bahsettik. Asıl yaşam alanımızda evin içinden, fiziksel özelliklerinden bahsetmedik. Tesisat, doğramalar, kullanılan seramik, dolap, kullanılan pvc, ahşap mı ve markası ne olduğu, parke kalitesi, dikkat edilmesi gereken konulardan. Duvar boya kalitesinden tutun da kapılar, ankastre ürünler, işçilik, ısı yalıtımı, balkonların ve odaların büyüklüğü, cephesi… Evi ve sistemleri kullanmadan yaşayacağınız sıkıntıları bilemezsiniz. Bi tesisatçıyla yani işin ehliyle gidebilirsiniz ancak tam olarak kalitesini yaşamadan anlayamazsınız…

Sizin için hazırlamış olduğumuz “En İyi Evi Bulabilmek İçin Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gereken 8 Tüyo” yazımızın sonuna geldik. Ev satın alırken birçok kriterin içinde herkes kendine göre önem derecesi yüksek olanlara göre bir tercih ortaya koyar. Muhit, bütçe, oda sayısı, ısınma tipi, büyüklüğü gibi… Alırken dikkate almayacağınız bir konu yaşarken hayatı çekilmez hale getirebilir. Umarız ev almanızda dikkat edeceğiniz konulara yardımcı olabilmişizdir…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada