İyi Bir Filmi Nasıl İzlemeden Anlarım?

İzleyecek film bulmakta zaman zaman zorlanıyorsanız sizin için balık verip film isimleri söylemiyoruz. Balık tutmayı öğretip bir filmi izlemeden iyi olup olmadığını anlama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Çoğu zaman izleyecek film bulmakta zorluk çekeriz ve eşe dosta ya şöyle güzel bir film söylesenize diye soru sorarız. Bazen çok güzel film önerileri alırken bazen de saçma sapan ve gereksiz bir filmi izlemekten ötürü zaman kaybı yaşarız. Bunun gibi durumlarda bir filmi izlemeden bile yorum yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalara değinmek istedik.

Canınız sıkıldığında, arkadaşınızı film izlemek için davet etmeyi düşündüğünüzde ya da sebebi her ne olursa olsun bir film arayışına girdiyseniz ve internetten film önerileri diye baktıysanız milyon tane film önerisi gelir. Hepsini izlemeye belki ömrünüz yetmez o sebepten kendi zevkiniz ve ön görünüze göre seçerek izlemek durumundasınız.

Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde kapalı yağmurlu karlı havalarda çok iyi hatta en iyi yapılacak şey olan film izleme etkinliğinde bizim de bi tuzum olsun dedik. Hadi gelin şimdi sizin için hazırladığımız “İyi Bir Filmi Nasıl İzlemeden Anlarım?” yazımıza geçelim…

İLGİ ALANI/TEMA

 

Az çok kendi film tarzınızı bilirsiniz. Korku filmlerinden hoşlanmayan biri için ne kadar kaliteli bir korku filmi olursa olsun anlamsız ve sıkıcı gelecektir. Aynı şekilde filmin teması ilgi alanınıza girmiyorsa gereksiz zaman kaybına girmeyin deriz. Duygusal severlerin kalbini vuracak filmleri, kurgu severler içinse beyin yakan müthiş kurgulu filmler için ilgi alanına göre film seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.

KONU

 

İlgi alanı ve temayı belirledikten sonra bir filmi izlemeden ilk bakacağınız şey de konusu olacaktır. Filmi izlemeden bir öngörü sahibi olacağınız konusundan hareketle kesin yargıya varamasanız da bir fikir sahibi olursunuz. Devam filmleri, kitap uyarlamaları, suç filmleri ve aksiyon temalarında seçeceğiniz filmlerden birinin konusu izlenmeye değip değmemesi adına bir fikir verecektir. Zaten film tanıtımlarında boşuna konu kısmı öncelikli olarak öne çıkarılmıyor.

BENZER İÇERİK:  Sağlıklı Havluda Olması Gerekenler

OYUNCULAR

 

Bir film tanıtılırken ön plana çıkarılan oyuncu kadrosu biz izleyiciler içinde oldukça önemli bir noktadır. Oyuncu kadrosu, bir filmin kalitesini ve izlenmeye değer olduğunu belirleyen belki de en önemli unsurlardan bi tanesidir. Kaliteli oyuncuların kaliteli filmlerde rol aldığını ya da kaliteli oyuncuların filmleri her zaman üste taşıdığından hareketle oyuncu kadrosuna bakmanız bir filmi izlemeden iyi olup olmadığını anlamanız için ipucu verecektir.

FRAGMAN

Vizyona girmeden yayınlanan ve filmin ana hatlarını anlamanıza yarayacak olan fragmanlar üzerinde ciddi çalışılan bir konudur. İzlemeyi düşündüğünüz filmlerin fragmanını izlemeniz, hem filmin kalitesi açısından hem de ilgi alanınıza girip girmeyeceği konusunda fikir verecektir. Filmin tamamından montaj yolu ile oluşturulan fragmanlar, müzik ile desteklendi mi ya  filmin içine çeker sizi ya da iyice uzaklaştırır.

ELEŞTİRMEN YORUMLARI

Popülerlik kriteri çoğu zaman belirleyici olsa da bazı kaliteli filmler hakettiği değeri bulmaz bazı başarısız filmler ise başka sebeplerden dolayı popülaritesi artabilir. Bu noktada fikirlerine güvendiğiniz ve eleştirmenlik alanında kendini kanıtlamış kişilerin film hakkında yorumlarına ulaşabilirseniz mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Piyasada bulunan tüm filmleri izlemeye ne zamanımız ne gücümüz yeter. Bu noktada arkadaşlarınız da dahil olmak üzere fikirlerine güvendiğiniz kişilerin ve eleştirmenlerin yorumunu atlamayın deriz.

Sizin için hazırladığımız “İyi Bir Filmi Nasıl İzlemeden Anlarım?” yazımızın sonuna geldik. İyi filmi ayırt etmeniz için hazırlanan yazımızı bitirirken bir filmi izlemeden önce yukarıda saydığımız noktalara göre bir eleme yapmanızı tavsiye ederiz. İyi seyirler!

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada