İyi Bir Fakülteyi Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Zorlu bir maratonun ardından sıra iyi bir üniversite ve fakülte seçimine sıra gelmiş demektir. Bu süreci yaşayanlar bilirler yeminle sınav stresinden daha baba bir stresle karşı karşıya demeksiniz. Seçeceğiniz fakülte ve üniversite sizin hayatınızın bundan sonraki kısmını belirleyecek olması sebebiyle çok ciddi bir karardır.

Puan aldıktan sonra nere tutarsa oraya giderim diyenlerin düştüğü hataya düşmeyin ve istediğiniz ve en önemlisi mutlu olacağınız üniversite ve fakülteye gitmek için çabalayın, evet gerekirse bi yıl daha hazırlanın sınava…

Gitmek istediğiniz daha doğrusu olmak istediğiniz mesleğe karar verdikten sonra hangi üniversiteyi (hangi fakülteyi) seçeceğiniz noktasında dikkat etmeniz gereken hususlardan kısaca  bahsedip detaylı araştırmasını size bırakıyoruz. Amacımız doğru karar almanıza yardımcı olmak ve belki de dikkat etmediğiniz konular üzerinde farkındalık oluşturmaktır. Diyelim ki öğretmen olmak istiyorsunuz. Evet öğretmenlik için okul bittikten sonra teknik olarak hangi üniversiteden mezun olduğunuz hiç bir önemi yok. Ama dikkat edin sadece teknik olarak önemi ve farkı yok. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olan biri ile tipik liseden pek farkı olmayan bir üniversiteden mezun olan kişi aynı KPSS’ye girip aynı süreçten geçip belki de aynı okula atanacaktır. Ama bu sadece görünen kısmı. İşin içine girdiğimizde ODTÜ’de okuyan biri çok daha donanımlı mezun olacak ve hayata bakışı çok farklı olacaktır. Üniversitenin sağladığı imkanlardan hiç bahsetmiyorum bile. Belki kaç defa yurt dışına gidip gelmiş olacaktır ve belki de yurt dışından master programlarına davet almış olacaktır. Lise’den bir arkadaşım dediği gibi ODTÜ’de çöpçülük olsa okurum abi…

Tüm bunlardan sonra hadi gelin şimdi sizin için hazırladığımız “İyi Bir Fakülteyi Nasıl Ayırt Edebiliriz?” yazımıza geçelim…

ÜNİVERSİTENİN BULUNDUĞU ŞEHİR

 

BENZER İÇERİK:  Sağlıklı Havluda Olması Gerekenler

Tercih edeceğiniz üniversite ve fakültenin bulunduğu şehir ikinci üçüncü planda gibi algılansa da aslında oldukça önem taşıyan bir kriterdir. Eğitim hayatınız boyunca kalacağınız şehrin imkanlarından faydalanacak hem akademik hem sosyal anlamda fayda sağlayacaksınız. Bu açıdan bakıldığında eminim hepimizin aklına gelen ilk şehir İstanbul olacaktır. Evet bizde sizin gibi düşünüyoruz ve İstanbul’da okumanın çok şey kattığına inanıyoruz. Elinizin altında her türlü akademik imkan ve zengin kaynakların yanı sıra İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunan üniversitelerin çok geniş imkanlar sağladığını da söylemek isteriz. Hele ki büyük şehirlerde yaşayan birinin hiç alışkın olmadığı ve yıllarını kabusa çevirecek illeri yazmaması özellikle rica olunur.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KADROSU

 

Esasında iyi bir üniversite ve fakülte tercihi hocalar için de söz konusudur. Siz nasıl iyi üniversiteye geçmeye çabalıyorsanız hocalar da iyi üniversitede çalışmak isterler ve üniversite ve fakültenin kalitesi hoca ve öğrencilerle belirlenir. Şöyle düşünün ki gittiğiniz üniversite de en önemsiz derse bile Doç. Dr. giriyor ve siz Doçent girdi diye küçümsüyorsunuz. Allah herkese böyle kaliteli fakültelerde okumayı nasip etsin. Dersinize giren hocaların alanında marka yapmış isim olması herkesi heyecanlandırır. O hocaların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak ise başlı başına müthiş bişeydir. Hocalarla iletişim halinde olmanız hem size iyi bir rol model olacaktır hem de motive unsuru olacaktır.

EĞİTİM DİLİ

 

Bugün yabancı dil konusu ciddi önem taşımaktadır. İngilizce banko olmakla birlikte artık İngilizce’nin yanında ikinci hatta üçüncü dil istenmektedir. Yabancı dil konuşma dereceniz imkanlarınız ölçüsünde gelişmekle birlikte üniversite hayatına kadar vasat geçtiyse tercih edeceğiniz fakülte ve üniversitede bu açığı kapatmak elinizde. İyi bir fakültenin iyiliği verdiği yabancı dil eğitimiyle doğru orantılıdır aslında. Sadece var olması gerektiği için var olan yabancı dil eğitiminden çok hakkaten dil öğretecek üniversite ve fakülteler tercihiniz olmalı. Eğer üniversiteden mezun olduğunuzda dahi vasat bir yabancı dile sahipseniz işiniz çok zor demektir. Siz siz olun yabancı dil konusuna göre tercihlerinizi değerlendirin.

BENZER İÇERİK:  İyi ve uygun bilinen eş adayınızın 5 süper özelliği

ULUSLARARASI GEÇERLİĞİ VE SIRALAMASI

Gitmeyi düşündüğünüz ve araştırdığınız fakültenin yurt dışı ve Avrupa Ülkelerinde yapılan anket sonuçlarına göre sıralamasına bakabilirsiniz. Bu sıralamalara göre o fakülteden mezun olduğunuzda iş imkanlarınız daha fazla olacaktır ve deyim yerindeyse havada kapılacaksınızdır. Uluslar arası sıralama başlı başına bir üniversite ve fakültenin iyi olup olmadığının belirleyicisidir. Türk Üniversitelerinden Yıldız Teknik, Marmara, Gazi, Erciyes, Ankara, Anadolu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, ODTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji, İstanbul, Hacettepe, Doğu Akdeniz, İTÜ, Boğaziçi, Atılım, Bilkent, Sabancı ve Koç Üniversiteleri uluslararası sıralamalara giren üniversitelerimizdir.

FAKÜLTENİN SAĞLADIĞI İMKANLAR

Bu kriter, yaşayarak öğreneceğiniz ancak gitmeden önce kısa bir internet araştırmasıyla elde edeceğiniz faydalı bilgiler sunmaktadır. Ulaşımdan, yeme içmeye, burstan konaklamaya hayatınızı kolaylaştırma adına sizi düşünen ve sizin için imkanlar sağlayan fakülte ve üniversiteler tam anlamıyla öğrenci dostudur. Fakültenin merkezi yerde bulunması, yurt dışı öğrenci değişim programına göndermesi, 24 saat açık kütüphaneleri, çift anadal olanakları ve çeşitli mezun dernekleriyle mezun olduktan sonra sunduğu iş imkanları sizin için bulunmaz nimet olacaktır.

Sizin için hazırladığımız “İyi Bir Fakülteyi Nasıl Ayırt Edebiliriz?” yazımızın sonuna geldik. İyi bir gelecek için çok çalışmalı ve hayalimizdeki üniversiteyi ve fakülteyi kazanmanın yollarına bakmalıyız. Şu an içinde bulunduğunuz yaşların kıymetini bilin ve ileride pişman olmamak için çok çalışın. Bizden size büyük tavsiyesi 🙂

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada