İyi bir arabayı nasıl seçebiliriz?

Bugün araba alma isteği, lüks tüketim değil ihtiyaçlar sınıfına girmiştir. Ve hatta bir yatırım aracı olarak da görülebilir. Yatırım aracı olarak görüldüğünden dolayı araba satın almadan önce ikinci el piyasasının nasıl olduğunun da düşünülmesi gerekmektedir.

Araba kullanmak artık günümüz şehir hayatının bir parçası haline geldi. Kafanıza göre takılacağınız, müzik dinleyip sigara içeceğiniz arabalarla bir yerden bir yere gitme eylemini daha keyifli hale getirebilirsiniz. Sadece sigara içenlerin anlayabileceği bu zevk bir alışkanlık haline gelir ve arabaya bindiğiniz anda sigara yakarsınız. Ha şimdi çevreci arabalar var ya da arabalara çok para verdiğimizden içinde sigara içmiyor ve içilmesine müsade etmiyorsanız bu kararınızdan bir an evvel dönün.

Daha çok erkeklerin ilgi alanına giren araba sektöründe artık kadınlarda fazlasıyla bulunmakta. Araba seçimi zor gibi görünse de sizin için hazırladığımız “İyi Bir Arabayı Nasıl Seçebiliriz?” kararını yazımız sayesinde daha kolay verebileceğinizi umuyoruz. Hadi gelin şimdi hep birlikte bu kriterler neymiş bakalım…

SIFIR/İKİNCİ EL

 

Bu kriter için alıcı kitlesini iki gruba ayırabiliriz. Bi taraf risk almaktan kaçınan ve sağlamcı taraftır ki ikinci el pisliği ile hiç uğraşmak istemez. Arabanın kontağını ilk çalıştıran olmak ister. Bu durumda vereceği fazla parayı önemsemez. Diğer grup ise araştırmacı, risk alan ve sıfır arabaya vereceği fazla para ile başka işler yapmak isteyen gruptur. Siz hangi gruba giriyorsunuz bunu sorun kendinize ve kararını verin.

İkinci el araba almak istiyorsanız dikkatli olun ve kazası var mı bunu araştırın. Size bir tavsiyede daha bulunalım: Sıfır ve ikinci el arabaya alternatif olarak hacizlik araçları ihale ile alıp piyasa fiyatından çok daha uygun fiyata satan kişileri araştırın. Bu yaklaşım bazı kişiler için etik olmasa da zor durumda kalan kişinin içinde bulunduğu durumdan faydalanıp öldü fiyatına alınmadıktan sonra ahlaksal açıdan bir sıkıntı bulunmadığı kanaatindeyiz.

BENZER İÇERİK:  İyi Bir Fakülteyi Nasıl Ayırt Edebiliriz?

İKİNCİ EL PİYASASI

 

İkinci el araba her hal ve karda daha hesaplıdır. Herkesçe bilinen bilinmese bile kısa bir araştırmadan sonra fikir sahibi olunabilecek bazı araba marka ve modelleri vardır. Deyim yerindeyse kapış kapış gider bu arabalar. Sizde alacağınız arabanın ikinci el piyasada talep görüp görmediğine ve hatta hangi renginin daha çok gittiğine bakarak bir karar verirseniz, arabanızı değiştirirken satma durumunda zorluk yaşamazsınız.

KONFOR

 

Konfor ve lüks kişiden kişiye değişen kavramlardır. Herkesin konfordan anladığı şey başkadır. Diğer bi deyişle herkes daha önce gördüğü lüksün daha fazlasına ulaşmak ister. Bu kriter için kendi yaşantınızı, deneyimlerinizi ve bulunduğunuz çevreyi düşünün. Bütçe olarak sizi yormayacak miktarda en iyisini alın deriz. Mercedes’e binmiş biri başka bir marka arabaya binerse yeterli tatmin sağlamayacaktır. Sizde kendi miktarınızca alabileceğiniz en konforlu arabaya binin. Bu yaşta binmeyeceksiniz de ne zaman bineceksiniz?!

BÜTÇE

İyi Bir Arabayı Nasıl Seçebiliriz?” sorusunun kimine göre en önemsiz kimine göre ise en önemli kriteri bütçedir. Parası çok olan biri diğer kriterleri önemsemesin. Parası olana herşey gibi araba seçmek de kolaydır. Sıfır/ikinci el, yakıt, vites türü gibi kriterleri düşünmeden en iyisini alabilecek biri varsın en iyisini alsın.

SINIFI

Araba almaya karar veren biri olarak öncelike ne tip bir araç alacağınızın kararını vermelisiniz. Ve bu kararı anlık psikolojinize göre vermemenizi, çevrenizden mutlaka fikir almanızı tavsiye ederiz. Şehirde kullanacağınız bir araç mı?, küçük ve pratik aile aracı mı?, ekonomik bir araç mı? yoksa geniş aile aracı mı? bu sorulara cevap vermeniz sizi daha doğru sonuca ulaştıracaktır. Burada hangi amaçla kullanacağınızı düşünmelisiniz. Ticaretle uğraşmayan birinin ticari araç alması ne kadar anlamsızsa ticaretle uğraşan birinin klasik araba alması da o kadar anlamsız olmakta ve verilen paranın bir anlamda boşa gitmesine neden olacaktır.

BENZER İÇERİK:  Sürücüler için kaliteli bilinen anti far gece gözlüğü modelleri

YAKIT

Kilometre başına düşen yakıtın miktarı sizin için önemliyse bu kriteri ön sıralara koymalısınız. Çok yol yapan biriyseniz özellikle dikkat etmeli, işe gidip gelmek için kullanacaksanız ya da paranız çoksa ve yakıt benim için önemli deği diyorsanız bu kriteri ihmal edebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız “İyi Bir Arabayı Nasıl Seçebiliriz?” yazımızın sonuna geldik. Araba alım işi sıkıntılı bir iştir. Dikkatli davranmak ve iyi araştırmak gerekir. Sonunda hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız ki istemezsiniz ve ciddi maddi kayıplar yaşamk istemiyorsanız saydığımız özellikler üzerinde bir kez daha düşünün. Tam olarak karar verilmeden satın alınan araç sizi mutsuz eder ve tam anlamıyla kullanmaktan hoşlanmadığınız bir arabayla sizi baş başa bırakır.

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada