Eşit Ağırlık Bölümünde Başarılı bilinen 5 Üniversite

Eşit ağırlık bölümünde en başarılı Üniversitelere geçmeden önce eşit ağırlık puanıyla hangi bölümlere gidebilirsiniz bunlara bakalım. Lise 2. sınıfta bölüm tercihi yapmanız gerekmekte. Yaptığınız bölüm tercihi sizin bi anlamda kaderinizi belirleyecek. Mesleğiniz, arkadaşlarınız, eşiniz ve yaşam tarzınız seçtiğiniz mesleğe göre şekillenecek. Bu seçiminizde temel kriteriniz ilgi alanınız dolayısıyla başarılı olduğunuz alandan yana olmalı.

Benim zamanımda sözel alan tamamen vasatların, eşit ağırlık orta hallilerin, sayısal ise en başarılı olanların seçtiği alandı. Bu açıdan eşit ağırlığa gitmeyi karizmama yediremediğimden sayısal bölümü seçmiştim. Bu pişmanlığımı hala derinden yaşarım. Türkçe ve Matematiğim çok iyi olmasına rağmen Fizik dersini hiç sevmez ve yapamazdım. Ama alanım sayısal olduğundan Fizik yapmaya çalışmış ve yüksek puan alamamıştım. Bu açıdan gerçekçi verilerle alan tercihi yapılmalı. Fizik, Kimya veya Biyoloji yapamıyorsanız başkalarının etkisiyle sayısal seçmeniz hata olacaktır.

Eşit ağırlık bölümünde avantajlı meslekleri sıralarsak, Avrupa Birliği İlişkileri, Bankacılık ve Finans, Hukuk, İktisat, İşletme, Moda Tasarımı, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otelcilik, Yönetim Bilişimleri gibi bölümlerdir. Bu bölümleri seçerken sadece popülaritesine göre değil içinde bulunduğunuz imkan ve koşulları düşünerek seçim yapmalısınız. Atıyorum babanızın balıkçılık üzerine bi işi varsa ve sizde bu mesleğe ilgi duyuyorsanız Su Bilimleri bölümü avantajlı olacaktır. Yani başkası için avantajlı olmayan bir bölüm sizin için çok parlak bir bölüm olabilir. Bu bakımdan meslek seçiminizi içinde bulunduğunuz koşullara göre ilgi ve kabiliyetlerinizi de göz önünde bulundurarak yapın. İlginizin olmadığı bir bölüme sırf devlete atama kolay diye geçerseniz mutsuz bir hayat sizi bekliyor demektir. Etrafımızda bi çok kişi devlete kapağı atıyım diye öğretmenlik yazmaktadır. Ancak gelin görün ki öğretmenlik sizi tam anlamıyla tatmin etmez. Evet devlete kolay atanırsınız ama yıllar geçer hala öğretmen olarak kalırsınız. İnsan seçtiği mesleği sadece para kazanmak için yapmaz. Sosyalleşmesi de meslekten tatmininde etkilidir. Öğretmenliği seçtiğinizde idare, veli ve öğrenci çevresinde yaşarken İşletme, İktisat, Hukuk gibi alanlarda bir çok insanla görüşür ve bu anlamda sosyaliteniz de artar.

Mesleği kafanızda belirledikten sonra sıra Üniversite tercihine geldi. Seçeceğiniz Üniversiteyi aldığınız puana göre yapacaksınız evet ama iyi Üniversitenin size sağladığı avantajlar ne olabilir? Yaşadığınız şehirdeki Üniversiteyi mi yazacaksınız? Hayalinizdeki Üniversiteyi mi? yoksa sevgilinizin bulunduğu şehirdeki Üniversiteyi mi yazacaksınız? Kafanızda onca deli sorular varken bunun doğru cevabı kişiden kişiye göre değişir. Kimi aile baskısıyla istemeyerek de olsa yaşadığı şehri seçerken, kimileri aileyle sıkı pazarlığa girip sözler verip hayalindeki ya da sevgilisinin bulunduğu yerdeki Üniversiteyi yazar. Kimi de puanının tuttuğu şehri yazar. Valla ne yalan söyleyim tercih dönemi insanın hayatında yaşayacağı en stresli dönemlerin başında gelir. Aileyle çatışmalar gözyaşları hep bu dönemde olur…

Bu deneyimlerimizi paylaştıktan sonra Eşit Ağırlık bölümünü seçenler için başarılı bilinen 5 Üniversiteye gelin hep birlikte bakalım…

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

20150816172135!Boğaziçi_Üniversitesi_Logosu

İstanbul tutkunları için bir diğer en iyi Üniversite tereddütsüz Boğaziçi Üniversitesidir. Bir çok Uluslararası anketlerde ilk 100’e giren Boğaziçi’nin geçerliliği ve kalitesi tüm dünyada kabul edilmektedir. Boğaziçi mezunu olmak, hayatta başınıza gelebilecek en iyi şeylerden biridir. Her kapı ardına kadar açılır. 1.lerin tercihi Boğaziçi, kısa adıyla BOUN, Boğaz manzaralı kampüsü ile muhteşem güzellikler yaşatır. Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Edebiyat, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Boğaziçi Üniversitesinde tercih edebileceğiniz Fakülte ve Yüksek Okullardan. Zaten bir çok hatrı sayılır şirketin CEO ve üst düzey yöneticilerine baktığımızda bi çoğunun Boğaziçi mezunu olduğunu görürüz. İngilizce Eğitimini tam manasıyla veren Boğaziçi’nden mezun olmak bir ayrıcalıktır!

Menüye geri dön ↑

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Unknown

Ahh ahh… İstanbul sevdalılarının hayalindeki Üniversite’nin başında gelir İstanbul Üniversitesi. Tarihi binasıyla, verdiği kaliteli eğitimle, Beyazıt’ta bulunan İstanbul Üniversitesinin Eşit Ağırlıkta en baba bölümü Hukuk Fakültesidir. Osmanlı zamanından, II. Abdülhamid Han Hazretlerinin fermanıyla kurulan Türkiye’nin ilk Üniversitesi Darülfünün’un temelleri İstanbul’un fethine dayanır. Cennet mekan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin Sahn-ı Seman medresesi İstanbul Üniversitesi’nin temellerini oluşturur. İstanbul Üniversitesi’nde Eşit Ağırlıkçılar için yazılacak bölümler; Hukuk, İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Eğitim, Ulaştırma ve Lojistik Fakültelerindedir. İstanbul Üniversitesi, özellikle Hukuk Fakültesinde markadır.

Menüye geri dön ↑

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Unknown

Eşit Ağırlık bölümünde gideceğiniz en iyi ve en karizmatik bölümlerin başında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi gelir. Yani Mülkiye. Ankara Üniversitesi SBF’liler bu kadar uzun söylemezler. Nerede okuyorsun? sorusuna Mülkiye diye cevap verirler ki bu karşısındaki insanı etkilemek için yeterli bi cevaptır. Cebeci kampüsünde bulunan Mülkiye, Osmanlı zamanında yönetici yetiştirmek için açılmıştır ve bünyesinde İktisat, İşletme, Maliye, Uluslararası İlişkiler, ÇEKO, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümleri bulunur. 1859 yılında İstanbul’da Mekteb-i Mülkiye-i Şahane adıyla kurulmuş, sonra Mekteb-i Mülkiye adıyla Eğitim Bakanlığına bağlanmış ve daha sonra Atatürk’ün talimatıyla Ankara’ya taşınmış ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi olmuştur. Yabancı Dil Hazırlık sınıfının mecburi olduğu Mülkiye’de sınava girerek muaf olma hakkınız mevcut. Bugüne kadar mezun olan Mülkiyeliler arasında, Başbakanlar, Bakanlar, Milletvekilleri, Büyükelçiler, Vali ve Kaymakamlar, Gazeteciler yani Türkiye’yi yönetenler bulunmuştur. Mülkiye’yi kazanırsanız bir Mülkiye klasiği “İnek Bayramı” ile İnek Duasına sizde katılabilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

ODTÜ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi adı üstünde Teknik “Eşit Ağırlık” bölümleri ne gezer diye düşünüyorsanız geçinmeye gönlünüz yok demektir. ODTÜ, Teknik anlamda dünyanın en saygın Üniversitelerinden biridir. Ancak, Eşit Ağırlık bölümlerinde de ağırlığı olan prestij sahibidir. Adnan Menderes’in öncülüğünde 1956 yılında kurulmuş, Mimarlık Fakültesiyle eğitime başlamış, bugün 43 lisans programıyla eğitime devam etmektedir. 43 lisans programından İktisadi ve İdari Bilimler ve Eğitim Fakültelerine eşit ağırlık puanıyla girilebilir. Şunu da belirtelim ki profesyonel iş dünyasında Boğaziçi kadar olmasa da ODTÜ mezunlarının sayısı oldukça fazla. Elif Şafak, Aylin Nazlıkaya, Nabi Avcı, Kürşad Tüzmen, Can Dündar, Cevdet Yılmaz, Emin Çölaşan, Süreyya Serdengeçti ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimlerden mezun olan tanınmış isimlerden bir kaçıdır…

Menüye geri dön ↑

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

Ankara’da bulunan Bilkent, Türkiye’nin ilk vakıf Üniversitesidir. Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurulan Bilkent’te Eşit Ağırlık puanıyla Güzel Sanatlar ve Tasarım, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme ve Hukuk Fakültelerine gidebilirsiniz. Esasında paralı olan Bilkent, %65’e yakın tam ve yarı burslu öğrenci kabul etmektedir. Akademik kariyer düşünüyorsanız bazı devlet Üniversitelerinin özel Üniversite mezunlarına mülakatlarda sıcak bakmadığını ve almadıklarını belirtmek isteriz. Ancak çalışma alanınız yurt dışı ya da özel sektör olacaksa Bilkent mezunu olmak size avantaj sağlayacaktır.

Sizin için hazırladığımız “Eşit Ağırlık Bölümünde Başarılı bilinen 5 Üniversite” yazımızın sonuna geldik. Sıralamamıza aldığımız Üniversitelerin hepsi başarılarını ispatlamıştır. Birinin diğerine tam anlamıyla bir üstünlüğünden bahsedemeyiz. Her Üniversitenin güçlü olduğu fakülteler vardır. Bu açıdan istediğiniz fakülteye göre tercih yapmanız daha mantıklı olacaktır…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada