En Kaliteli ve de Uzun Ömürlü 5 Bulaşık Makinesi Markası Hangisi?

“İcat edenden Allah razı olsun” cümlesini bulaşık makinesi için çok duymuşuzdur. Bulaşık makinesini kimin icat ettiğini hiç merak ettiniz mi? 1880’li yıllarda Amerikan Josephine Cochrane icat etmiştir. Ne de iyi etmiştir.

Modern çağın ihtiyacı, olmazsa olmazıdır bulaşık makineleri. Önceden lüks sınıfta sayacağımız bulaşık makinesi bugün her evde bulunmakta ev hanımlarının özellikle çalışan kadınların 1 numaralı yardımcısıdır.
Eski makineniz bozuldu, ya da değiştirmek istiyosunuz. Evleneceksiniz ya da hediye alacaksınız ve “En kaliteli ve de uzun ömürlü 5 bulaşık makinesi markası hangisi?” sorusuna cevap aramaya başladınız. Bulaşık makineleri de tek tip değil ki bi sürü özellikleri var kardeşim. Program sayısı, yıkama süresi, raf sayısı, enerji sınıfı v.s. Bu özellikleri satış temsilcisinin galeyanına gelmeden mantıklı ve makul ölçüde ihtiyacınızı gideren bulaşık makinesini tercih edin. Şöyle düşünün, bulaşık makinesinin isterse 10 programı olsun, siz kaçını kullanacaksınız? Neticede sürekli kullandığınız program 3’ü geçmez.

Bir de beyaz eşya 1 kere alınır diye lakırtı söylenir. Ömürlük beyaz eşya kullanımı diye bir olay söz konusu değildir. Daha fazla para verip bu mantıkla hareket ediyoruz ama en fazla 10 yıl sonra ya yeni eve taşınıyoruz yeniliyoruz, ya modelinden sıkılıyoruz ya da bozuluyor.

Çeşitli kalite, model ve fiyat farklılıkları olan bulaşık makinelerinin en uygununu seçmenizde yardımcı olmak amacıyla bir araştırma yaptık. Tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuz “En Kaliteli ve de Uzun Ömürlü 5 Bulaşık Makinesi Markası Hangisi?” sorunuzun cevabını yazımızda bulacaksınız.

FRANKE

 

franke-ankastre-franke-bulasik-makineleri-sakarya-franke-fdw-612-ehl-a-bulasik-makinasi-243_842_bm

Franke, 1911 yılında Hermann Franke tarafından İsviçre’de metal levha üzerine kurulmuş bir şirkettir. Türkiye pazarına 1999 yılında giren Franke, ankastre ürünler üreten ve kalitesi herkesçe malumdur. Franke bulaşık makineleri A+++ enerji tasarruflu, ertelenebilir yıkama, 5, 6, 9 ve 10 yıkama programlı ürünlerine 2 + 2 yıl garanti vermektedir. Şıklık ve kalite arayanların Franke’ye bakmaları şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca 2010 yılında Sanayi Bakanlığının “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ödülüne layık görülmüştür. Satış fiyatı 2500-45000 arasında değişmektedir.

BENZER İÇERİK:  İyi Isıtan ve Kaliteli Bilinen 5 Elektrikli Infrared Isıtıcı Markası İncelemesi
Menüye geri dön ↑

SİEMENS

 

SİEMENSSS

BSH Grubun bünyesinde üretilen Siemens tasarımlarıyla beğenilen ve şehirli çalışan kesimin tercih ettiği markalardandır. Bosch markayla aynı grupta ve aynı modelleri olmasına rağmen fiyatları bi tık yukardadır. Bu fiyat farkının aslında kaliteyle bi alakası yoktur. Tamamen pazarlama stratejisinden kaynaklanan Siemens’i Bosch’dan daha yukarda konumlandırma çabasından kaynaklanmaktadır ki başarmışlardır da.
Bulaşık makinelerini solo, tezgahaltı, yarı ankastre ve tam ankastre şeklinde gruplandıran marka, “VarioSpeed Plus” özelliğiyle programı seçtikten sonra tuşa bastığınızda yıkama süresini azaltmanıza imkan sağlıyor. İnfo Light özelliği ile de yıkamanın tamamlandığının bilgisini veriyor. Çok sessiz çalıştığından bitip bitmediğini sesinden anlayamıyorsunuz. Siemens bulaşık makinelerinin fiyatı 800- 4000 lira arasındadır.

Menüye geri dön ↑

BOSCH

 

MCSA00818931_E9638_SMS88TI03T_456787_def

Ünlü Alman markası Bosch’un kendine has sadık müşteri kitlesi vardır. Dünyanın 3. Beyaz eşya üreticisi olan Bosch, Türkiye pazarının %31’ini elinde tutmaktadır. Öncelikli amaçlarını “Sektörün geleceğini biçimlendirmek.” Şeklinde belirleyen marka kendini yenileme faaliyetlerine oldukça önem vermektedir.
Doğa dostu teknoloji kullanan Bosch bulaşık makinelerinde siyah, beyaz, gümüş ve paslanmaz çelik alternatifleri, 2’den 8’e kadar geniş program seçenekleri, 3 çekmeceli, iç aydınlatma, ekstra hijyen opsiyonuyla, sessiz çalışmasıyla ve A+++ enerji tasarrufuyla rakiplerinin bi tık önüne geçiyor. Solo ve ankastre olmak üzere 2 sınıfta gruplandırdıkları bulaşık makinelerinin fiyatları 800-3700 lira arasındadır.
Satış sonrası hizmeti de oldukça iyidir. Bulunduğunuz şehirdeki servisle sıkıntı yaşamanız durumunda genel merkeze şikayetinizi iletiyorsunuz ve anında geri dönüş yapılıyor. Ayrıca hata yapan servis elemanına da ceza veriyorlar.

Menüye geri dön ↑

ARÇELİK

Koç Grubunun 1955 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan beyaz eşya sektöründeki markası Arçelik, pazar payının %50 lik kısmını elinde bulundurmasıyla Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği markadır. Servis ağının geniş olması da Arçelik’i avantajlı konuma getirmektedir. Ama sadece servis ağı geniş diye de bulaşık makinesi alınmaz. Kullanıcılardan yoğun miktarda bardakları çizmesi yönünde şikayet alan markadan memnun olan kullanıcı da fazladır. Bulaşık makinelerinde program sayısı 2 ile 10 arasında olsa da bizce en ideali 3 programlıdır. 8 program olsa bile kullanacağınız 3 programdan fazlası değildir. Arçelik bulaşık makinelerinin satış fiyatı 700-2700 lira aralığındadır. Ayrıca Arçelik 60. yıl kampanyasında Kenan Doğulu ve Beren Saat’in birlikte oynadığı reklam filmi de oldukça ilgi görmüştür.

BENZER İÇERİK:  Kaliteli ve Uygun bilinen 5 Orta Sınıf Klima Markası incelemesi
Menüye geri dön ↑

SAMSUNG

1938 yılında Güney Kore’de Lee Byung-chul tarafından kurulmuş bir dünya markasıdır. Türkiye beyaz eşya sektöründe %8 lik bir pazar payına sahip olan Samsung, cesaret edilip tercih edilen bir marka değildir yani. Beyaz eşya üretiminde eksikliklerini kabul eden marka müşterilerinde hayal kırıklıkları yaratabiliyor. Samsung ürettiği diğer elektronik eşyalar kadar bulaşık makinesine yoğunlaşmamış gibi görünüyor. Bulaşık makinesi araştırdığınızda Samsung’la ilgili pek bir yorum ya da şikayet bulamazsınız. Yani biraz cesaret ister. Markanın kilometre taşlarına baktığımızda bulaşık makineleriyle ilgili herhangi bir veriye ulaşamayız.

Beyaz eşyalarla ilgili geçmiş tecrübe ve deneyimleriniz elbette marka kararınızı etkileyecektir. Bizden tavsiye satış sonrasına dikkat edin. Çünkü bir markanın kalitesi satış sonrasından anlaşılır. Muhatap olduğunuz kişilerin sizinle konuşma üslubu bile kalite göstergesidir. Serbest piyasa koşullarında envai marka, model ve fiyata bulaşık makinesi bulmanız mümkün. Umarız “En Kaliteli ve de Uzun Ömürlü 5 Bulaşık Makinesi Markası Hangisi?” sorunuzun cevabını bulmanıza yardımcı olmuşuzdur…

7 Comments
 1. Reply
  Toprak 23 Eylül 2016 at 14:10

  Samsungla ilgili yorum yoksa ben yapayım ozaman.bir yıl bile olmadı kullanıyorum,iç dizayn sepetler,genişliği kullanımı süper,fakat probleli servis deseniz öyle,sakın ha sakın almayın.vay efendim sizin şehirdeki servis öyledir demeyin müşteri hizmetleride aynısı,okadar derdtliyim ki bu konuda anlatsam desdan olur,velhasılı tüketici haklarına müracat ettim hahkemi kazandık,değişim bile istemedik paramızı geri verdiler.

 2. Reply
  İçinizden Biri 10 Ekim 2016 at 14:25

  Bosch’la ilgili yorum yoksa onuda ben yapayım sakın almayın servisten eve gelmiyor 2-3 gün yıkıyor servis çağırıyoruz. Ondan umudu kestik yeni alacağız

 3. Reply
  Zerrin 6 Aralık 2016 at 11:21

  Sakın bosh almayın ha bire anakart yanıyor 350 taye değiştiriliyor

 4. Reply
  Şefik 7 Aralık 2016 at 23:51

  o kadar da kötülemeyin BOSCH markasını ben tüm beyaz eşyalarda bu markayı kullanıyorum ve gayet memnunum. Herkese de öneririm

 5. Reply
  lokman aygün 11 Ocak 2017 at 01:55

  sakın a sakın kımse almasın samımıyetımle soyluyorum vestelden bile daha kötü yemin ederim deli etti beni

 6. Reply
  lokman aygün 11 Ocak 2017 at 01:56

  sakın almayun yemin ederim hiç ıyı bi marka değil delı etti bizi vestelden bile kötü

 7. Reply
  Caner 15 Mart 2017 at 23:01

  Arçelik Bulaşık Makinası aldım, sonuç; 1.Bulaşıkları sulu bırakıyor (Makina servis kontrollerinden geçti, normal hali buymuş) 2. Kapak teknolojisi de sorunlu; deterjan kokusunu yayılıyor ve sessiz çalışma özelliğini kaybediyor… 3. İade alınmasına yönelik mevzuatın yürürlükte olmadığını belirten bir cevap alıyorsunuz, geçmiş olsun.

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
En iyi ve en uygun olanlar burada