En İyi ve Uygun Çanta Modelini 5 Maddede Nasıl Bulurum?

[affegg id=32]

“Bana balık verme balık tutmayı öğret” sözünden hareketle bugün size en iyi ve uygun çanta modelini bulmak için dikkat etmeniz gereken 5 özellikten bahsedicez. En iyi çanta markalarından bahsetmek yerine en iyi çanta nasıl alınır? En uygun çanta modeli bulmak için nelere dikkat etmeliyiz? gibi soruların cevabını arayacağız.

Bazen bişeyler alırız ve sonradan pişman oluruz. Buna niye para verdim!!! gibi serzenişlerde bulunuruz ama artık çok geçtir ve iade şansımızı kaybetmişizdir. Parayı sokaktan toplamıyoruz. Alışveriş yaparken iç güdüsel değil, daha mantıklı yaklaşırsak sonunda pişman olacağımız parçalar almamış oluruz. Ve dolayısıyla bi yere giderken hangi çantayı alsam paniğini yaşamayız.

Yaradılışımızdan gelen süslenme isteğimize bi de kapitalizmin oyunları eklenince alışverişle mutlu olan kadınlar olduk. Çanta ve ayakkabı biz kadınların olmazsa olmazı, vazgeçilmezimiz adına ne derseniz deyin neticede bizi tamamlayan aksesuarlarımızdır.

İstediğiniz kadar süslenin, saçınız makyajınız süper olsun taktığınız çantada iş yoksa tüm havanız gider. Ayakkabı ve çantaya her mevsim her sezon ihtiyacımız vardır. Bunun klasiği var sporu var bi sürü renk ve bi sürü modeli var. Bu da yetmiyormuş gibi portföy, omuz çantası, postacı çantası, clutch, abiye, spor çantalar… Peki dünyanın parasını verdiğimiz çantaları alırken ve modelini seçerken nelere dikkat edelim? Çoğu zaman bunu düşünmeyiz ve içgüdüsel alışveriş yaparız. Oysa doğru ve fonksiyonel seçeceğimiz çantalar uzun vadeli ihtiyacımızı giderecektir.

Çanta seçimimiz esasında bizim tarzımızı ve stilimizi gösterir. Kimimiz büyük, kimimiz küçük, kimimiz renkli, kimimiz pullu boncuklu zincirli püsküllü ben burdayım diyen modelleri sever. Şimdi sizlerle “En İyi ve Uygun Çanta Modelini 5 Maddede Nasıl Bulurum?” sorusunun cevabını arayacağız.

KULLANIM AMACINIZ

 

Alt-üst-takımların-iş-hayatındaki-imajı-son-derece-kuvvetlidir

Bulunduğunuz ortama, edindiğiniz role ve konuma göre kıyafetiniz değiştiği gibi kullanacağınız çanta da değişecektir. Ciddi ve resmi ortamlarda bulunuyorsanız buna göre klasik çizgide çantaları ve işle alakalı taşıyacağınız evrak, laptop gibi malzemelerinizi de güvenli bir şekilde taşımanıza yardımcı olacak modelleri, resmi olmayan ve daha rahat ortamlarda bulunuyorsanız günlük kullanıma uygun ya da hafta sonu içinse daha spor ve yandan asmalı çantaları tercih edebilirsiniz. Özel bir geceye gidiyorsanız şık, zarif ve el çantası kıyafetinizi ve zarafetinizi bütünleyecektir. Alacağınız çanta kullanım amacınızın kadar stilinizi de yansıtmalı: sırt çantası, portföy, yandan asmalı, omuzdan asmalı v.s. tüm bu modelleri seçmeniz kullanım amacınızla alakalı olmalı. Kullanım amacınız, bulunduğunuz ortam, mesleğiniz, pozisyonunuz seçeceğiniz çanta modelini doğrudan etkileyecektir.

Menüye geri dön ↑

ÇANTANIN BOYUTLARI

 

2015-Çanta-Modelleri-2

Çantalar bizim elimiz, kolumuz, dışarı çıktığımız andan itibaren sürekli içinden bişeyler alıp koyduğumuz kutsal aksesuarımızdır. Telefonumuz, makyaj malzemelerimiz, selpak, ıslak mendil, şarj aleti, cüzdan, anahtarlık, ipod, ipad, parfüm, sakız,… neler yoktur ki içinde. Erkekler hayret ede dursun bu karmaşanın içinde bi düzenimiz elbette vardır. Elimizi attığımız anda istediğimiz şeyi bulmamız da takdire şayandır. E bu kadar şeyi taşırken çantamızın boyutu ve bölme sayısı dolayısıyla kullanacağımız model önemli. El çantası taşıyorsanız taş çatlasa telefon, ruj ve anahtarlık sığar. Bu kadar fazla şeye ihtiyacınız varsa büyük boyutlu ve bölmeli omuz çantası, sırt çantası ve yandan asmalı çantalar oldukça kullanışlı olacak ve rahatlık sağlayacaktır.

Menüye geri dön ↑

VÜCUT YAPINIZ

 

Karmen-Pedaru-for-Michael-Kors-Sunny-Summer-2013-Catalogue-011

Başkalarında gördüğümüz her model bize gitmeyecektir. Kendi vücudumuzu tanımak ve doğru alışveriş yapmak çanta içinde geçerli. Buna dikkat etmiyo musunuz? Üzgünüz ama vücut yapınıza ve boyunuza göre uygun çanta almadığınızda estetik durmayacaksınız. Boylu poslu bi kadında istediği her çanta şık duracaktır. Büyük, küçük, portföy, omuzdan ve yandan asmalı gibi… Ancak minyon yapılı kadınlarda büyük çantalar aynı havayı yansıtmayacaktır. Minyon yapılıların nispeten kendileri gibi minnak ve zarif modeller tercih etmeleri daha güzel ve orantılı duracaktır. Kiloluysanız küçük modellerden uzak durmalısınız, bu sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir. Aslında temel mantık şu vücut yapınızın zıttından hareket edin. Kısa ve kiloluysanız uzun çantalara, Uzun ve inceyseniz yuvarlak ya da silindir modellere bakın…

Menüye geri dön ↑

GARDIROBUNUZA UYGUNLUK

Gardırobumuzda hangi renk ağırlıklı kıyafetlerimiz var? Renk uyumu tercihimiz nasıldır? tüm bu kişisel zevk ve tercihlerimizde çanta modelimizin belirleyicisi olacaktır. Sırf rengini çok beğendik diye kıyafetlerimize uyumsuz alacağımız bir çanta çok mantıklı ve fonksiyonel bir seçim olmayacaktır. Ha paranız çoksa o ayrı bi turuncu, bi pembe, bi mor alın bizim açımızdan sıkıntı yok. Ama siyah, bej, camel gibi renkler fix renklerdir ve herkesin dolabında bulunması gereken renklerdir. İş gereği takım elbiseleriniz giyiyorsanız klasik bir kaç model çantanız mutlaka olmalı, hafta sonu eşofman, jean, t-shirt giyiyorsunuz buna uygun yandan asmalı veya sırt çantanız olmalı.

Menüye geri dön ↑

BÜTÇENİZ

Çanta denince akla gelen markalardan birinden bir çanta almak istiyorsanız ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir. İlk defa pahalı çanta alıyorsanız o markanın klasikleşmiş çantasını tercih etmelisiniz. Belki daha sonra alacağınız modellerde farklılaşmaya gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Azmedip bir Louis Vuitton çanta almaya karar verdiyseniz Tribute Patchwork modelini almanız büyük bir hata olacaktır. Onun yerine ikonikleşmiş Louis Vuitton omuz çantası almanızı tavsiye ederiz. Fonksiyonel ve kaliteli yapacağınız çanta tercihiyle uzun yıllar sorunsuz kullanacağınız çantaya sahip olursunuz. Ucuz diye alacağınız çakma bi çanta hem ben sahteyim diye bağırıp sizi rezil eder, hem de uzun yıllar kullanamazsınız ve paranız çöpe gider.

Çanta modeli seçerken elbette hangi ortamlarda kullanacağınıza ve en önemlisi sizi yansıtmasına dikkat edin. Dünyanın parasını verdiğiniz çantaları seçmekte acele etmeyin. Araştırın, sevdiğiniz kişilerin kullandığı çantaları gözlemleyin, en önemlisi aynanın karşısına geçin ve bir kıyafet seçermiş gibi özenli davranın ve yukarıda saydığımız “En İyi ve Uygun Çanta Modelini Bulmak İçin Dikkat Etmemiz Gereken 5 Özellik” i atlamayın…

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada