İyi ve güzel kokulu parfümü bulmak için 5 yol

[affegg id=43]

Parfüm seçiminde özellikle genç ve bu sektörü henüz çok tanıma fırsatı bulamamış genç tüketicilerin tereddütte kaldığını görmekteyiz. O sebeple parfüm seçiminize yardımcı olmak mahiyetindeki bu rehber yazıyı yazırlamak istedik. Zira doğru parfümü almanızın imajınız açısından yaratacağı etkiyi hiçbir giyim aksesuarı ya da başkaca süs objesi parfüm kadar olumlu etkileyemeyecektir. Zira dünyaca ünlü stilistlerin ve moda uzmanlarının, psikologların doğruladığı üzere “kokular” insanoğlunun doğrudan en ilkel içgüdülerine hitap eden çok güçlü duyulardır. Hatta evrimsel olarak görme ve işitme duyularımızdan daha önce gelişmişlerdir.

İşte tüm bu genetiksel sebeplerden dolayı diyebiliriz ki; etkili ve hoş bir kokunun açamayacağı kapı yoktur.

Peki ya bu en doğru, en iyi parfümü neye dayanarak seçeceğiz. Nasıl bulacağız?

Koku kalıcılığı

İngilizcesi “longevity” olan bu özellik bir parfümün kaç saat içinde koku kalıclığını yitirip yitirmeyeceği hakkındadır. Genelde kutularda bu husus yazar. Ortalaması 10-12 saat olan koku kalıcılığı özelliği en iyi kalitedeki parfümlerde çok daha yüksek olabiliyor. Genelde sert içerikli parfümlerde bu kalıcılık çok yüksek olabilmektedir. Sizin için en uygunu 10-12 saat olanıdır. Zira çok düşük ve yüksek değerler hem ihtiyaç dışı olacaktır hem de sıkıntılı içerikler ihtiva edecektir.

Ayrıca bilmeniz gerekiyor ki; parfümler her saniye ilk sıktığınızdaki kokuda değillerdir. İlk 1 saat farklı, sonraki 6 saat farklı son 4 saat farklı kokarlar. İşte bu sebeple bir parfümü bir hafta boyunca denemeden, bir küçük şişe denemeden gerçek anlamda test edemeyeceğiniz doğrudur.

Menüye geri dön ↑

Koku şiddeti

Kalıcılık bir yana “şiddet” diye başkaca bir kıstas da vardır. İngilizcesi “sillage” denilen bu özellik parfümün 2-3 m2 alandaki kişilerce ne kadar sürede fark edilebildiği, ne kadar şiddetli hissedilebildiğidir. Genelde aroması ağır olan parfümler şiddetli bir kokuya sahip kabul edilir. Mesela karamel, tütün, odun bu kategorideki aromalardır. Ancak süt, bal, papatya gibi çiçeksi kokular ise hafif diye tabir edilen şiddete sahiptir. Bunlardan hangisini seçeceğiniz tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey olmakla beraber bu tercih ortamdan ortama da farklılık göstermektedir. Bir kere en basitinden resmi yerlerde hafif kokulardansa ağır ama az sıkılan parfümler daha yerindedir. Ancak samimi bir arkadaş buluşmasında bu türden şiddetli kokular buzların erimesini zorlaştırır ve araya mesafeler koyar…

Menüye geri dön ↑

Kokunun yaşı

Kokunun da yaşı olur mu demeyin. Ben size imkanım olsa ekrandan bir koku kollattırırdım; “ahanda bu dede parfümü” dersiniz doğrudan. Parfüm seçerken bir zahmet bu ince ama önemli ayrıma dikkat edin. Yani kısaca “olgun adam parfümleri ile genç adam ya da kadın parfümlerini” ayırt edebilin.. İnanın parfümlerin de gayet anlaşılabilir yaşı vardır. Mesela örnek vermek gerekirse “maltımsı kokular” 45 yaş parfümüdür. Zira hiçbir 20’lik ergen ağır ve eski bir viski gibi kokmaz…

Menüye geri dön ↑

Aromasının güzelliği

Arkadaşlar inanın bir parfümün aromasının ne kadar güzel olup olmadığı %100 göreceli bir şeydir. O sebeple bu subjektif konuda yönlendirici bir şey yazmayacağım. Zira ne dersem boş. Ancak şu öneriyi yapabilirim ki “Sevdiğinize, dostunuza ya da ailenize, almayı planladığınız yeni parfümün kokusunu danışın“. En azından aldığınız parfümle “bune olum, çorap kokuyor bu” diyerekten dalga geçecek yakınların çenesinden kurtulmuş olursunuz.

Menüye geri dön ↑

Özgünlüğü

Allah aşkına lütfen hala kalkıp da şu çikolata aromalı deodorant kokulu parfümlerden almayın. Arkadaşım koku dediğiniz “imza” gibidir. Azıcık özgün olmalıdır. Öyle her önünüze gelende bulamayacağınız cinste olmalıdır. Parfüm seçiminde aramak zorunda olduğunuz bu 5. kriter olan özgünlük sizi imaj yönünden tamamlayacak olan en önemli şeydir. Öyle ki hayatın her alanında farklı olanlar bir adım öndedir…

Umarız en kaliteli parfümü seçmenizde sizlere yardımcı olacak mahiyetteki minik rehber makalemizi beğenmişsinizdir. Kozmetik, bakım alanında başkaca makalelerimizi de inceleyebilir ve yorumlarda bulunabilirsiniz.

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada