Beyin Gelişimi İçin İyi ve Kaliteli bilinen 4 Balık Yağı Markası incelemesi

Balık yağının faydaları konusunda uzmanların tavsiyesine uyarak balık yağı almaya karar verdiyseniz,  iyi bilinen balık yağı hangisinin araştırmasına girmişiniz demektir. Tüm ürünlerde en iyisinin arayışına girmek hepimizin görevi olmakla birlikte özellikle sağlığımız için olan konularda bu daha çok önem arz ediyor. Her balık yağı kullanılır mı? Hangi balık yağını almalıyım? gibi sorulara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Bir İngiliz atasözünün dediği gibi “İyi malı bilmiyorsanız pahalı olanı alın.” Kalite ucuza alınmaz. Ucuz balık yağını kesinlikle almayın. Kaliteli balık yağı mutlaka ve mutlaka pahalıdır. Çünkü zor işlemlerden geçer ve bu da maliyeti artırır. Eğer ucuza balık yağı görürseniz arkanıza bakmadan uzaklaşın.
Kendinizin ya da çocuğunuzun beyin gelişimini önemsiyorsanız -ki mutlaka önemsiyorsunuzdur- yüksek DHA içeren balık yağlarına bakmalısınız. Beynin % 50 – 60’nın “DHA” içeren yağdan oluştuğu gerçeği, neden balık yağının içindeki DHA miktarının önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Gelişimin anne karnından başladığı gerçeğini bildiğimize göre annelerin gebeyken balık yağı tüketmelerinin çocuklardaki yüksek zeka, güçlü hafıza ve iyi konsantrasyon için ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz demektir. Bu konuyla ilgili özellikle Amerika’da yapılan araştırmalardan burada uzun uzadıya bahsetmeyeceğiz ancak gebelikte balık yağı içen annelerin bebeklerinin zeka seviyesinde ciddi farklılıklar görülmüştür.
Balık yağı etiketlerini incelediğinizde bazılarının saf balık yağı olmadığını veya içine “Ayçiçek Yağı”, diğer adıyla “Helianthus Annuus Yağı” gibi bitkisel yağların da katıldığını fark edeceksiniz. Omega 3 seviyenizi yediğiniz balık miktarından kestiremezsiniz. Aklınızda bulunsun hs-Omega 3 indeks testiyle trans yağlar dahil 23 çeşit yağ asitinin vücuttaki oranını tespit edebiliyorsunuz.
Canan Karatay’ın da üzerinde çok durduğu omega 3; Norveç uskumrusu, hamsi, palamut, somon, sardalya gib soğuk deniz balıklarından, doğada serbestçe otlanan keçi, kuzu gibi hayvan etlerinden, doğada serbest beslenen tavukların yumurtalarından, semizotu, keten tohumu, fındık, ceviz, badem, fıstık, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğinden de doğal yollarla alabilirsiniz.
Şimdi uluslararası platformlarda çeşitli ödüller almış ve geçerliliği olan ayrıca kullananlarında memnun olduğu iyi ve kaliteli bilinen 4 balık yağı markasına bakalım. Umarız balık yağı seçiminize yardımcı oluruz…

MÖLLER’S

mollers_cod_liver_natural_flavour

İnceleme listemizin ilk sırasında Euromonitor raporlarına göre Avrupa’nın lider balık yağı markası olan Möller’s Omega-3’e haklı olarak yer verdik.

Möller’s, 1854 yılında Norveç’in Lofoten şehrinde Eczacı Peter Möller tarafından kurulmuştur. Eczacı Peter Möller “Herkes Omega 3’ün sağlık üzerine olan etkilerinden yararlanmalı ve bilgi edinmeli.” vizyonunu benimsemiştir.

Dünyada 161 yıldır tüketilen, Norveç’te en yüksek kaliteyle üretilen, günümüze kadar dünyada milyonlarca çocuk ve bebek tarafından kullanılmış olan ve “International Taste & Quality Institute” (Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü) tarafından ödüllendirilmiştir. İçeriğinde kimyasal bulunmayan, ağır metallerden arındırılmış ve balık yağlarını Norveç’in Atlantik kıyılarında yaşayan yabani kuzey kutbu morina balığından elde etmektedir.
1854 yılında Peter Möller tarafından Norveç’te şişelenen Möller’s ürünleri, dünyada kullanıma sunulan ilk Omega 3 ürünü olmuştur. 1932 yılında devlet okullarında verilen  Oslo Kahvaltısı’nın içinde süt, ekmek, meyve ve Norveç Omega 3’ü vardı. Ayrıca 2. Dünya Savaşı boyunca Norveç’te Möller’s Omega 3 karneyle verildi.

Menüye geri dön ↑

SOLGAR

CF028A00-3B64-4FBF-8928-50C32F99D240.jpg

1947’de multivitamin ve mineral takviyeleri hazırlamakla kurulmuş firma insanların artık daha sağlıklı yaşama konusunda bilinçlendiği dönemde tam da onların kuruluş felsefesinde olduğu gibi “sağlıklı yaşam”ı bir yaşam stili olarak hayatımıza sunuyor. New Jersey, Leonia’da son teknolojiyi kullandıkları üretim tesislerinde 500 ün üzerinde ürün çeşitliği ile 55 ülkede sağlıklı yaşamı benimseyen insanlara hizmet veriyorlar. 2002 yılında Proof! dergisinin en iyi balık yağı ödülünü alan markanın ürünlerinde şeker, tuz, nişasta, mısır, maya, buğday, süt ürünleri gibi potansiyel alerjanları içermemekle birlikte sentetik renklendirici, koku düzeltici, tatlandırıcı ve koruyucu bulunmaz.

Menüye geri dön ↑

CARLSON

carlson_omega_3_balk_ya_50_kapsul_8244

Carlson Norveç ve Amerika’nın soğuk denizlerinde yaşayan balıklar kullanılarak, konsantre omega 3 balık yağı haline getirilmiştir. Carlson’ların içinde A ve D vitamini bulunmadığından yazın da kullanabilirsiniz. Bu vitaminler olsa nolurdu? diye soru gelebilir aklınıza. İçinde A ve D vitamini bulunan balık yağlarının yazın kullanılmasında vücutta D vitamini fazla birikeceğinden kemiklere zarar veriyor. Tat konusunda ödül almış olan ürünün Omega 3 oranı da fazla.

Menüye geri dön ↑

OCEAN

Ocean balık yağları 2004 yılında eczacı, hekim ve yatırımcıların bir araya gelmesiyle Orzaks’ın en önemli ürünleri arasında yer almıştır. Likit ve kapsül formlarda geniş ürün gamı olan Ocean, Dünya Sağlık Örgütü ve Beslenme Konseyi’nin limit değerlerinden 10 kat daha saf olduğu her seride bağımsız bir kuruluş olan IFOS (International Fish Oil Standart) tarafından test edilmiş ve IFOS 5 yıldız kalite onayı almıştır. A, D vitaminlerini içermeyen markanın ürünleri bugün pazardaki en önemli balık yağı markaları arasında sıralanıyor.

Sizler için hazırladığımız iyi ve kaliteli bilinen 4 balık yağı markası incelemesini sunmuş bulunuyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun uzmanlar gibi bizde balık yağlarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Ama her balık yağına da aldanmayın. Listemizde yer verdiğimiz markalar uluslararası platformda geçerliliği olan ve kullananların memnun kaldığı markalardır. Tavsiyemiz, ucuz balık yağlarından uzak durun. Aldatmacası vardır. Şunu da hatırlatmak da fayda var Omega 3’ün kan cıvıtıcı etkisi olduğundan kan cıvıtıcı hap kullananlar dikkatli kullanmalı. Son olarak balık yağı alırken dozajına dikkat edin. EPA ile DHA’nın toplamı 500 mg den az olmamalı…

2 Comments
 1. Reply
  fırat hürkan 21 Ağustos 2016 at 01:05

  oğlum için geçen yıl 11 yaşındayken balık yağı takviyesine başladım. boyunun bu kadar uzamasına faydası olmuş mudur bilmiyorum ama bu yıl okulun basket takımına girmesini sağladıysa kesinlikle başlayın diyorum 🙂 omega 3 uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir madde ve bildiğim kadarıyla vücutta doğal olarak uretilmesi mümkün olmadığından gelişmekte olan vücudun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı oluyor.

  aşağıdaki siteden oldukça uygun fiyata buldum ama fiyatları karşılaştımakta her zaman fayda var:

 2. Reply
  Elif Özcan Yıldırım 1 Şubat 2017 at 11:46

  Merhaba hangi balık yağını kullandınız acaba bir de mesajda bahsettiğiniz site görünmüyor rica etsem bana mail atabilirmisiniz teşekkürler

Yorum Yap!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En iyi ve en uygun olanlar burada