İstanbul’un En İyi ve en Lezzetli Yemek Yapan 5 Balık Restaurantı

Şehir dışından ya da yurt dışından misafiriniz geldi ya da arkadaşlarınızla plan yaptınız ve İstanbul’da en iyi ve lezzetli balıkçı arayışına girdiniz. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz balık çeşidi açısından oldukça zengindir fakat balık kültürümüz bu oranda çok gelişmiş sayılamaz.

Hangi mevsimde hangi balık yenir? Bilmeniz gereken en temel bilgi bu bize göre. Bir balık takvimi edinerek hangi ayda hangi balık yenir sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Ocak ayı balık ayıdır, genelde birçok balık çeşidi yenmekle birlikte özellikle hamsi ve kefal tam yağlandığından çok lezzetli olmakla beraber uskumru, palamut, istavrit, torik, levrek tüketilebilir ancak izmarit, mezgit, sardalya, gelincik, gümüş, mersin, morina ve strangolos’tan uzak durulması gereken balık türlerindendir. Her balığın tüketilmesi gereken mevsimi kadar yapılış şekli de önemlidir. Kızartma, buğulama ya da ızgara… Belki bir Vedat Milor değiliz ama bizde iyi yemekten anlarız be kardeşim!

Balığın lezzeti kadar faydaları da saymamakla bitmez, içeriğinde bulunan fosfor, iyot, demir, kalsiyum gibi asitler yönünden çok zengin ve kırmızı etten alamayacağınız kadar çok protein barındırır.

Mevsimi geçmeden balık ziyafeti olmazsa olmaz… Şimdi şöyle düşünün yanınızda sevgiliniz…Masanızda rakı & roka & balık ne iyi gider değil mi? Sizin için araştırdığımız İstanbul’da en iyi ve lezzetli 5 balık restaurantları bu 5’le bitmez tabii ama biz en iyilerini sunmaya gayret ettik…

BALIKÇI KAHRAMAN

KAHRAMAN2
Vedat Milor’un da tavsiye ettiği Balıkçı Kahraman 15 yıldır özellikle Kalkan denince akla gelen ilk yer olarak bilinir. Rumeli kavağında yer alan Balıkçı Kahraman deniz görmese bile oldukça popüler balıkçılardan. Kalkan’ın kömür ateşinde dağılmadan ustaca tüm halde piştiği Kahraman’da hesaplar biraz tuzludur. Bir çok ünlünün de uğrak yeri olan mekan, fiyatlarının yüksek olması dışında hiçbir şikayet almıyor. Yemek servisleri saat 12 buçuk ile gece 23 arasında. Kahraman’ın balıkları kadar ekmeği ve domates salatası da meşhur. Para sıkıntı değil diyorsanız ölmeden önce gideceğiniz balık restaurantları listenize Kahraman Balıkçı’yı alın deriz…

Menüye geri dön ↑

BALIKÇI SABAHATTİN

Sabahattin

Hizmet verdiği tarihi binasıyla ki bu binayı Armada Otel restore edip vermiştir kendilerine, vermiştir dediysek de babalarının hayrına değil Armada’nın sahibi Kazım Zoto, o zamanlar küçük ve sokak arasında kalmış, salaş dükkana birçok yerden müşteri geldiğini görünce ortak olmuştur ve birliktelik hikayeleri böyle başlamıştır.

New York Times gazetesine bile haber olan Balıkçı Sabahattin, Cankurtaran Eminönü’nde 11 buçukla gece 1’e kadar hizmet veriyor. Kurucusu Sabahattin Korkmaz uzun yılların verdiği deneyimle müşterilerine eşsiz balık ziyafeti veriyor. Sabahattin Korkmaz’ın geçmişi Girit’e dayanıyor. Mübadele döneminde İstanbul’a yerleşen aile Sultanahmet’te köfte satarak başladıkları bu yolculukta şimdi herkes tarafından bilinen lezzetler sıralamasında yer alıyor. Ha bu arada Sabahattin’in midyeli pilavı ve fener kavurma tavsiye edilir.

Menüye geri dön ↑

KIYI RESTAURANT

Kıyı-Panorama-01x-700x450

İstanbul denince akla deniz, deniz denince balık gelir. Tarabya’da bulunan Kıyı, işini şansa bırakmayan İstanbul’un 50 kusür yıllık balıkçısıdır ve sadece mevsim balıkları bulunur. Yorgi Sabuncu’nun sahibi olduğu mekanın hikayesi dedesi Yorgi Rizo’dan başlar. Üsküp’ten İstanbul’a yerleşen dede Yorgi Rizo, salaş bir meyhane ile başlamıştır. Özellikle mezeleriyle beğeni alan Kıyı’nın fiyatları da yüksek. Elit müşterilerin uğrak yeri olan Kıyı, öğlen 12 ile gece 2 arası hizmet vermektedir. Ayrıca 2002 yılında Time Out Dergi’sinin en iyi lokanta ödülünü de almıştır.

Menüye geri dön ↑

KOSİNİTZA

Kosinitza, Time Out İstanbul’da en iyi semt restaurant’ı ödülünü alan balık restauranttır. Kuzguncukta yer alan restaurantta adını bu semtten alıyor. Kosinitza kuzguncuğun eski adı nitekim. Sahibi Galatasaray Lisesi mezunu İbrahim Özyürük 25 kişilik küçük bir butik restaurant diyebileceğimiz Kosinitza’da tavsiye edeceğimiz bir çok yemek bulunuyor. Milföy hamuruyla kaplanmış güveçte dil balığı da ünlü gurme Vedat Milor’den tam not almış. Pazartesi kapalı olan mekan diğer günlerde saat 12 ile 15 arası ve 18 ile 23 arası hizmet veriyor.

Menüye geri dön ↑

TARİHİ KARAKÖY BALIKÇISI GRİFİN

Tarihi yarımada’da yer alan Karaköy Balıkçısı 1923 yılında Grifin iş hanında başlamış daha sonra aynı han’ın en üst katında hizmet vermeye başlamıştır. Yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de uğrak yeri olan balıkçının sahibi Hakan Özkaraman’dır. Grifin, ulusal medyada da övgü dolu haberlere konu olmuştur ve aynı zamanda alkolsüz mekanda balıklar günlük tutulmaktadır. Mevsimine denk gelirseniz Lakerda’yı tavsiye ederiz. Unutmadan Time Out İstanbul’un en iyi servis ödülü de Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin’in olmuştur.

Balık takvimini takip edip balık seçiminizi buna göre yaparsanız daha lezzetli balıklar tüketirsiniz. Çünkü her balığın belli mevsimi vardır yağlandığı. Şu uyarıyı yapmadan geçemiycez çinekop ve sarıkanat lüfer yavrularıdır. Lütfen çinekop ve sarıkanat almayın ki lüferlerin nesli tükenmesin. Uzmanların tavsiyesine uyarak haftada iki kez balık yemenizi tavsiye ediyoruz…

Oylama yap!

0 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

İÇERİKLERİMİZ TAMAMEN KİŞİSEL, ŞAHSİ, HERKESE GÖRE DEĞİŞEBİLEN, SUBJEKTİF, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KORUNAN YORUMLAMALARDIR, ÜRÜN VE HİZMET SAHİPLERİNDEN TEK KURUŞ ÜCRET YA DA ÇIKAR ELDE ETMEDİĞİMİZİ VE BLOGUMUZDA YER ALAN "İYİ, KÖTÜ, GÜVENİLİR" GİBİ SIFATLARIN GÖRECELİ OLDUĞUNU AKLINIZDA BULUNDURUN!

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

İçerik gönderebilmek için üyelik şart!

Sign in

Şifreni mi unuttun?
Close
of

Processing files…