İstanbul’un En İyi ve En Uygun 5 Özel Üniversitesi

Çin'den (Aliexpress'ten) Ürün Sipariş Etme Rehberi-Adım Adım Sade Anlatımlı!

İyi bir Üniversite iyi gelecek demek. Aynı zamanda, bundan sonraki yaşantınızın şekillenmesi, ufkunuzun genişlemesi demektir. Herkesin hayalini kurduğu bir üniversite vardır. Devlet üniversitesinden mezun biri olarak özel üniversiteler hep itici gelmiştir aslında. Ama bizim zamanımızda 2 güne bir özel üniversite açılmıyordu. Belki o yüzdendir özel üniversitede okuyanların insanları küçük gördüğü algısı oluşmuştu. Biz devlet üniversitesinde kendi çapımızda yaşam mücadelesi verip okurken onlar baba parasıyla altlarında arabalarla okuyorlardı. Şuan kendimi Mahsun Kırmızıgül şarkısı ya da Adını Feriha Koydum dizi setinde gibi hissettim ama durum buydu. Şimdi böyle olduğunu düşünmüyorum.

Her şehirde en az 1 tane, hele İstanbul’da yenisi açılmadıysa 40 özel üniversite bulunur. Bazısı dünya sıralamalarına giren ciddi eğitim veren üniversiteler, bazısı bir apartmanın kiralanmasıyla açılmış, kampüsü filan olmayan iş hanından bozma eğitim kurumları. Fiyatı, eğitimi, sağladığı imkanların değiştiği bu özel üniversiteler kapsamında biz bu yazımızda “İstanbul’un En İyi ve En Uygun 5 Özel Üniversitesi” ni araştırdık. Burslu da öğrenci alan bu üniversiteler size iyi imkanlar sağlayan ve en iyi üniversiteler sıralamasında ön sıralarda bulunan üniversiteler. Sıralamamız en iyiden kötüye gibi düşünülmesin. Her üniversitenin güçlü eğitim verdiği başka bir bölüm var. Size düşen sınava hazırlanma işini hafife almamak. Gelin şimdi hep birlikte üniversitelere bakalım…

SABANCI ÜNİVERSİTESİ

Sabancı-Üniversitesi-Artvinli-öğrencileri-“Tanıtım-Günleri”ne-davet-ediyor

 

Hacı Ömer Sabancı Vakfının desteğini arkasına alan ve mezunlarının çok iyi şartlarda ve konumlarda iş bulmalarını sağlayan Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsünde eğitim veriyor. İstanbul’un çeşitli noktalarından Tuzla Kampüsüne servis yapan ringler bulunuyor. 1999 yılında ilk öğrencilerini kabul eden Sabancı Üniversitesi, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Araştırma Labratuarının bilimsel verilerle yaptığı araştırma sonuçlarına göre 10. sırada yer alıyor ve burslu öğrenci sayısı toplam kontejyanın %40’lık kısmını oluşturuyor. Kendi bünyaseinde oluşturdukları ve öğrencilerinin %90’ına kadar yurtta kalabilme kapasitesine sahip Sabancı yurtları Türkiye’de en fazla kapasiteye sahip öğrenci yurdu olma özelliğini de taşıyor. Yurtlar, sağlık ve iletişim merkezleri, lojmanlar, fakülteler, rektörlük, spor salonu, gösteri merkezi, futbol sahası, koşu pisti ve kampüs içindeki göl ile öğrenci ve akademik kadro için yaşam alanı oluşturulmuş durumda. Dünya’nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen Harward’la yaz okulu kapsamında anlaşması olan Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ve Yönetim bilimlerinde lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. Ayrıca mezun olacak öğrencilerine bünyesinde oluşturdukları kariyer merkeziyle danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Anlıycağınız Sabancı Üniversite’si mezunu olmak sizi tam donanımlı bir şekilde hayata sunacaktır.

Yukarıdaki Menüye Dön ↑

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

1

 

Diğer özel üniversitemiz Koç Üniversitesi. Vehbi Koç Vakfının desteğiyle 1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, Rumelifeneri yolu üzerinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Özel üniversitelerin çoğalmasıyla fiyatları düşmesine rağmen en yüksek fiyatlı 2 üniversiteden biridir Koç Üniversitesi. Bünyesinde bulunan en pahalı bölüm kuşkusuz Tıp Fakültesidir ve Tıp Fakültesine burslu öğrenci almamaktadır. 23 yıllık Üniversite tarihine bir çok başarıyı sığdıran Koç Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girmiştir.

İnsani Bilimler ve Edebiyat, Fen, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Tıp, Hemşirelik bölümleriyle hayalinizdeki mesleğe en iyi şartlarda sizi hazırlıyor. Üniversite hayatına uyumunuzu kolaylaştırmak adına mükemmel destek sağlıyorlar. Akademik hayatınız için dersinize giren hocalardan bir danışman, sosyal hayatınız için üst sınıflardan başarılı bir öğrencinin lideri olduğu akran destek grubu, yurt yaşamına uyum için yine üst sınıflardan bir bina sorumlusunun bulunduğu gruplara dahil edilirsiniz ve ilginizin olduğu klüplerde ders dışı zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Uluslararası bir çok kurum ve kuruluşla da ortaklık sağlayan Koç Üniversitesi mezunu olarak hayalini kurduğunuz meslekte yüksek yerlere gelirsiniz.

Yukarıdaki Menüye Dön ↑

FATİH ÜNİVERSİTESİ

414471

 

Fatih Üniversitesi’ni bugüne kadar Cemaat Üniversitesi diye biliyorduk. Ancak Üniversite’den gelen açıklamayla cemaatle bir bağlantılarının olmadıklarını ifade ettiler. Malum cemaat olaylarından YÖK’le ters düşen Fatih Üniversitesi, Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı tarafından 1996’da İstanbul’da kuruldu. Her vakfın öne çıkan bir ismi olur Fatih Üniversitesi’nin belli başlı öne çıkan bir ismi yok. Cemaat okullarının eğitim kalitesi hepimizce malum. Ancak bu Üniversitelere gitmek tercih meselesi. Belli bir siyasi ve dini kimlikle tercih ediliyor. Anne babaların gayet güvenerek gönderdikleri Üniversite eğitimine diyecek laf yok. Yenilikçi Üniversiteler sıralamasında da nitekim ilk 50’nin içine girmiştir.

Yalnız kafama takılan nokta şu. Hükümetle cemaatın uzun süre devam edecek olan mücadelesine Fatih Üniversitesi mezunu olmakla kapıları kendinize kapatırsınız. Devlet kurumunda ya da başka bir kurumda daha doğrusu cemaat dışında bir kuruma iş başvurusu yaptığınızda CV’nizde yazan Fatih Üniversitesi etiketi işe alınmamanıza bile neden olur. Yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız o ayrı. Bünyesinde İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim, İlahiyat, Mühendislik, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık, Fen Edebiyat, Tıp, Hukuk ve Konservatuar bölümleri bulunan Fatih Üniversitesi Büyükçekmece ve Maltepe Kampüslerinde hizmet vermektedir.

Yukarıdaki Menüye Dön ↑

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Zamanın belediye başkanı Bedrettin Dalan tarafından biraz karışık işlerle İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı bünyesinde kurulan Yeditepe Üniversitesi, 13 fakültede eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin sayılı özel üniversitelerinden biridir. Bence Yeditepe Üniversitesi yazının başında bahsettiğim özel üniversite sınıfına giren içinde hayat kaygısından bi haber zengin kızların ve erkeklerin eğitim gördüğü Üniversitelerden. Üniversitenin ana yerleşim yerini Kayışdağı’nda bulunan “26 Ağustos Yerleşim” yerinde, diş hekimliğini Bağdat Caddesinde, tıp eğitimini Bostancı’da verir. Ana yerleşim yeri dezavantajlı bir bölgede yer alır. Burslu öğrenci de kabul eden Yeditepe Üniversitesi ilk 100’e giren öğrencilere ayrıca bir burs daha veriyor. Disiplin cezası alma, hazırlık sınıfını 4 dönemde bitirememe ve üst üste 2 dönem mazeretsiz devamsızlık yapma durumunda burs kesiliyor.

Yukarıdaki Menüye Dön ↑

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

Acıbadem ve Hasanpaşa kampüslerinde akademik faaliyet gösteren Doğuş Üniversitesi’nin arkasında Doğuş Holding’e bağlı Doğuş Eğitim Vakfı bulunur. 1997 yılında kurulan Üniversite’nin dili Türkçe ve İngilizce olup, Fen Edebiyat, Hukuk, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Sanat ve Tasarım fakültelerinde eğitim verir. Doğuş Üniversitesi, aydınlık beyinli nesiller yetiştirmeyi kendine ilke edinmiş ve öğrencilerini iyi donanımlarla, yurtdışında iyi imkanlar sunarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. URAP araştırma sonuçlarına göre dünyanın en iyi 2.000 üniversitesi arasında yer alan Doğuş Üniversitesi, öğrencilerine zengin yaşam alanları sağlamaktadır.

“İstanbul’un En İyi ve En Uygun 5 Özel Üniversitesi” yazımızın sonuna geldik. İstanbul’da bir özel üniversite tercih edecekseniz iyi bir gelecek için sıralamamıza aldığımız 5 Üniversite’den birini tercih listenize eklemenizi tavsiye ederiz…

Oylama yap!

0 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum yap!

İçerik gönderebilmek için üyelik şart!

Sign in

Şifreni mi unuttun?
Close
of

Processing files…