En Dişli Ceza Avukatı Nasıl Olur?

Tüm zamanlardan beri avukatlık en popüler mesleklerden biri. Popüler popüler olmasına ama iş, güven kısmına geldiğinde araştırma sonuçları tam bi facia. Hayat kadınlarından bi tık güvenilir bulunan avukatlık güven sıralamasının sonlarında yer alıyor.

Hukuk fakültesinden mezun oldunuz, stajınızı tamamladınız ve baroya kayıt oldunuz. Muhtemelen bir büroda çalışmaya başlayacaksınız ya da cesaretli tiplerdenseniz risk alıp kendi büronuzu açacaksanız. Bir dava dosyası gelecek ve dosya elinize geldikten sonra titizlikle inceleyeceksiniz. Sonra müvekkiliniz için tüm boşlukları fırsata çevirmek, karşı tarafın açıklarını bulmak ve oradan yürümek kısaca şeytani noktalar yakalamak ve sonuçta davayı almak size iyi bir avukat profili çizecektir. Sonra kulaktan kulağa giden bir ün ve bir bakmışınız ceza hukukunda aranılan avukat siz olmuşunuz.

Bir avukat tüm davalara bakabilir evet, yasal olarak da branşlaşma diye bir olay avukatlık mesleğinde yok. Ancak şöyle de bi durum var ki; bir çok alana dağılmaktansa bir alanda uzmanlaşmak sizi daha başarılı kılabilir. Ya da özel ilgi alanınızın olduğu, severek çalışacağınız bir alan da olabilir. Biz bu yazımızda dişli ceza avukatı nasıl olunur? bunu araştırdık.

Ceza Hukuku davalarına yani işlenen suç ceza sonucunu doğuruyorsa bu davalar Ceza Hukuku konusuna girer ve bu davalara bakan avukatlara da ceza avukatı deriz. Yukarda da bahsettiğimiz gibi ceza avukatı diye resmi bi tanım yoktur ama pratik insanlar olduğumuz için bu davalara bakanlara ceza avukatları deyivermişiz işte…

Efendim ceza davalarına bakan avukatlar en çok parayı kıran avukatlardır. Boşanma davasının müvekkilleri nispeten daha rahattır, davaların piyasası bellidir. Olağanüstü bir durum yoksa ortalama sonuç bellidir filan ama ceza davalarında durum böyle değildir. İşin ucunda ceza var ve müvekkiller dava için yüklü miktarda parayı gözden çıkarırlar. Adamı ipten alacak avukat bulsunlar yeter, para 2. plana geçer.

BENZER İÇERİK:  Kargonuzu En Hızlı Ve Güvenli Gönderebileceğiniz 5 Kargo Firması

Ceza avukatı olmak isteyenler ya da iyi bir ceza avukatı bulmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz “En Dişli Ceza Avukatı Nasıl Olur?” sorusunun cevabını araştırdık. Sıralamamız önem derecesine göre yapılmamış olup her madde kendi çapında önem taşımaktadır.

CEZA USUL HUKUKU BİLGİSİ

41

 

İyi bir ceza avukatı olmanın ilk şartı elbette konuya hakim olmaktır. Konuyu bilmeden neyi savunacaksın? Usulsüz vusul olmaz demişler. Yani her işin bir yolu yöntemi vardır. Ceza muhakeme usul kanununu iyi bilmek okumakla, araştırmakla olacağı gibi ceza duruşmalarını takip etmek ve başarılı avukatların savunmalarını izlemekle de olabilir.

back to menu ↑

GÜVEN DUYGUSU

muvekkil

 

Güven duygusu belki de herşeyden önemli olan husustur. Müvekkilinizin size duyacağı güven hem reklamınız hem de duruşmanın gidişatı için oldukça önemlidir. Gece yarısı olası çağırıldığınızda, sizi yanında görürse kendini yalnız hissetmez ve size duyduğu güven artar. Dediklerinize inanması ve samimiyetinizi anlaması açısından güven duyması işinizi kolaylaştıracaktır.

back to menu ↑

ARAŞTIRMA VE İNCELEME

icra-dosya-takip-463x264

 

Mahkemenin gidişatıyla ilgili araştırma yapmalı, daha önce baktığınız davaya benzer davalar görülmüş mü? Nasıl sonuçlanmış? gibi konularda araştırma içinde olmanız ve müvekkilinizi ve yakınlarınızı bilgilendirmeniz icabeder. Ne kadar çalışırsanız çalışın edindiğiniz bilgileri müvekkiliniz ve yakınlarıyla paylaşmadığınız sürece huzursuz ve gergin bir ortam oluşturursunuz ki bu kariyeriniz açısından istenen bişey değildir.

back to menu ↑

AÇIKLAYICI OLMAK

Dava üzerinde gece gündüz çalışıp, gelişmelerden müvekkili haberdar etmeli, iletişiminizin kuvvetli ve açık olması beklenir. Müvekkiliniz sizi rahatça arayabilmeli ve içini kemiren şeyleri sorduğunda cevap alabilmeli, böylelikle müvekkilinizin size güveni oluşacaktır.

BENZER İÇERİK:  Kastamonu için En Uygun Fiyatlı ve En Konforlu 5 Otobüs Firması
back to menu ↑

ASILSIZ VAATLERDE BULUNMAMAK

Müvekkilinize mantıklı, makul ve gerçekçi şeyler söyleyip inandırmalısınız. Şüpheli ya da suçlu insanlar ve yakınları avukat ararlarken sizden garanti isterler. Davayı almak adına inanmadığınız bir konuda asılsız vaatlerde bulunursanız bu hem mesleki etiğe uymaz, hem de dava olumsuz sonuçlandığında şok etkisi yaratır. O bakımdan müvekkilinize gerçekleri, olasılıkları ve benzer duruşmaların ne gibi sonuçlarla karara bağlandığını gerçekçi bir şekilde anlatmalı ve yürüyeceğiniz yollardan bahsetmelisiniz.

back to menu ↑

DENEYİMLİ OLMAK

Ceza duruşmalarında edindiğiniz tecrübe, aldığınız dosyaları kazanma oranınız arttıkça deneyim kazanır, deneyim kazandıkça karşı tarafın açıklarını bulma konusunda usta olursunuz. Ve böylelikle dişli bir ceza avukatı olma yolunda ilerlersiniz.

 

back to menu ↑

PRATİK ZEKA

Avukatlık söz cambazlığı demek bi anlamda. E bu da pratik zeka ve kurnuzlakla bağlantılı bir durum. aleyhe işleyen dava sürecini zekanızla yakaladığınız açıklarla veya boşluklarla lehinize çevirebilir ve zaman kazanabilirsiniz.

back to menu ↑

MERHAMETLİ OLMAMAK

Yeri gelecek suçlu olduğunu bildiğiniz birini savunmak durumunda kalacaksınız. Bu durumda ya dosyayı kabul etmeyeceksiniz ya da kabul edip önce kendinizi inandıracak sonra hakimi inandıracaksınız. E tabii bunu yaparken vicdanınızın sesini dinlediğinizde size hep karşı gelecek. Eğer merhamet sahibi biriyseniz, vicdanınızı susturamıyorsanız 2 seçeneğiniz var: 1. inanmadığınız dava dosyasını almayacaksınız 2. ceza avukatlığı yapmayacaksınız.

back to menu ↑

İKNA KABİLİYETİ

Her meslekte ikna kabiliyetine ihtiyaç duyarız ama avukatlıkta bu yetenek hayati önem taşır. İkna etmek, muhatap olduğumuz kişinin düşüncesini ve kararını etkilemektir. Avukatlar olarak sizin, iş almak adına müvekkilinizi, işi aldıktan sonra kazanmak için hakimi ikna etmeniz gerekmektedir. İkna etmeyi konuşmalarınızla yapacağınız gibi duruşunuz, jest, mimik ve kıyafetlerinizle de yapabilirsiniz. İkna etme kabiliyeti doğuştan kazanılan bir yetenek olacağı gibi eğitimle sonradan da kazanılabilir. Eğer ikna kabiliyetiniz yüksek değilse profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

BENZER İÇERİK:  Kaliteli Tasarımlar İçin İstanbul'da En İyi ve Uygun 5 Mimarlık Ofisi

Ceza avukatı olmak zor iştir. Öyle diğer davalara bakmaya benzemez. Gecenizi gündüzünüzü davaya adayacaksınız. Ne olursa olsun neticede suç işleyen ya da işleme potansiyeline sahip insanlarla muhatap olduğunuzdan dikkatli ve işinizi sağlam yapmalısınız.

Dişli bir ceza avukatı olma yolunda “eniyiveuygun.com” ekibi olarak nelere dikkat etmelisiniz? sorusunu açıklamaya çalıştık. Avukatlık mesleğindeki bu kutlu yolda umarız ün yapmış ve aldığınız davaları kazanan ceza avukatı olursunuz…

Anonymous Post

2+5=

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Leave a reply