Bahçe İçin En Kaliteli ve Dayanıklı 5 Mangal Modeli

Dünyanın ortak tadından bahsedersek eğer bu kesinlikle mangal olur. İnsanları baştan çıkaracak bu mangal kokulu duman, dumanların en iştah açan çeşidi olsa gerektir. Mevsimsiz lezzet olarak adlandıracağımız mangal keyfi kışın da yazın da muhteşem olan bir keyfe dönüşmektedir. Dünyanın her yerinde geçerliliği olan mangalın belki de bu kadar geniş kitlelere hitap ediyor olması insanlık tarihinin en eski yiyeceği olmasından kaynaklanmaktadır. Araştırmalar milattan önce 4. yüzyılda ilk olarak etin ateşte pişerek yendiğini belirtmektedirler. Dünya tarihinin en eski yemeği olan ateşin üzerinde et pişirmenin modernize edilmiş şekli olan mangal ya da barbekü ortak bi tarz olsa da her ülke ve kültüre göre farklılaşan pişirme stilleri vardır. Türk usulü, Amerikan usulü, Japon ve Meksika usüllerini karşılaştırırsak bana göre en iyisi Türk usulüdür. Kendi ırkıma tabii ki torpil geçeceğim amma mangalda bir kasap köftenin, kaburganın, kanat ızgaranın, kuzu çöp şişin tadını bir Amerikalıya nasıl anlatayım?

Pikniklerin demirbaşı mangal, eskiden olduğu gibi basit yapıda üretilse de bugün son teknolojinin getirdiği imkanlar ölçüsünde üretilmektedir ve geniş fiyat yelpazesinde karşımıza çıkmaktadır. Genellikle erkeklere yapışan bu asli görev mangallar ise bir bahçeli evin olmazsa olmazlarındandır. Kalabalık sofralara şenlik getirecek mangalda et pişirme konusunda etin kalitesi kadar mangalın ve kömürün kalitesi de hiç şüphesiz lezzeti belirleyecek temel faktörlerdendir. Etin lezzetini belirleyen faktörler ise öncelikle mangalda pişireceğiniz etin iyi dinlenmiş olmasıdır. Steak houselarda dikkat edilen ve hayati önem taşıyan bu nokta bahçede mangal yapanlar için dikkat edilmeyen maddelerden olsa da siz siz olun taze eti pişirmeden ortalama 2 hafta dinlendirin. Lezzeti belirleyen bir başka husus ise kullanacağınız baharat ve soslardır. Beyaz ete en yakışan baharatlar, kekik, tuz, biberiye ve sarımsak olurken kırmızı et için tuz ve biber sıralanabilir. Mangalın sağlıksız olduğunu ve etin direkt ateşle temas etmesinin kanserojen etki yaptığını söyleyenler söyleyedursunlar dünyanın en leziz tadı mangalın geçerliliği ebeden korunacak gibi görünüyor.

Pirinç, sac ya da bakırdan yapılan mangalların iki ya da üç ayaklıları, uzun ya da kısa olanları bulunurken bahçenizin büyüklüğüne ve tarzınıza göre tezgah ya da dolaplı modelleri de düşünebilirsiniz. Kapaklı ya da kapaksız olan tüm bu mangal çeşitlerinden birini almak için öncelikle ihtiyaç ve bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Piknik için alacağınız mangalın arabaya sığması sizin için önem arz ederken bahçeniz için alacağınız mangalın büyüklüğü, kalitesi ve şıklığı mangal seçme tercihinizi şekillendirecektir. Bahçenizin bir köşesine pişirme alanı oluşturacaksanız dolaplı ve tezgahlı şık modeller mükemmel duracaktır.

Dilerseniz şimdi hep birlikte “Bahçe İçin En Kaliteli ve Dayanıklı Mangal Modeli” yazımıza bakalım…

WEBER SUMMIT E-670 GBS

weber

 

Dünyanın en pahalı mangallarından olmasa da alınabilecek en iyi mangal markalarının başında gelir. En çok tercih edilen markalardan olan Weber, 1952 yılında Amerika’da kurulmuştur. Amerikan kültüründe barbekünün önemini bilirsiniz, tam bir barbekü tutkunu olan George Stephen’in geliştirdiği Weber, kısa sürede dünyayı da kasıp kavurmuştur. Weber’de sizin için seçeceğimiz o kadar güzel model var ki hangisini seçeceğimize karar veremedik. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre farklılaşan mangal ihtiyacınızı karşılamak üzere kömürlü, gazlı, elektrikli mangal çeşitleri bulunan Weber’de sizin için en gelişmiş modelinde karar kıldık. SUMMIT E -670 GBS diye geçen bu muhteşem bahçe mangalına mangal demek bile haksızlık olur. Siyah ve aliminyum renkleri bulunan bu açık hava mutfağı, en gelişmiş teknoloji kullanılarak tasarlanmıştır. Elektro döner şiş, ateşleme sistemi, yan pişiricileri bulunur. Saymakla bitmez özellikleri bulunan bu model ya da size uygun diğer modellere göz atmak için mutlaka Weber’e göz atmanızı tavsiye ederiz.

Menüye geri dön ↑

LANDMANN BLACK PEARL SELECT

2

 

Adından da anlaşılacağı üzre Alman markasıdır. 1966 yılında Scharmbeck’te kurulan ve kurulduğu günden itibaren hızla yükselerek dünya piyasasında kendine yer bulan Landmann’da gazlı ve kömürlü mangal çeşitleri bulmanız mümkün. Bana göre mangal denince akla gelen ve asıl kast edilen kömürlü mangaldır. Bu açıdan yeni teknolojiyle geliştirilen Landmann kömürlü mangallardan BLACK PEARL SELECT modeli sizin için seçtiğimiz modeldir. Bahçenizin havasını bir anda değiştirecek bu pratik modelde, komşularınız ve arkadaşlarınızın dikkatini hemen çekmesine ve nerden aldığınızı sormalarını sağlayacaktır. Kalitesi tartışılmaz Landmann’ın bu modeli emaye kaplıdır ve kalın sacdan yapılmıştır. Valla ne yalan söyleyelim biz bu modeli çok sevdik…

Menüye geri dön ↑

GURUSS CG 075

3

 

Bahçeniz için şık çözümler üretecek Guruss markasıyla devam ediyoruz. Ailenizle ve arkadaşlarınız keyifli sofralarda buluşturacak Guruss, “Biz mangalcıyız” diyen aileler için tasarlanmıştır. Döküm malzemeden yapılan Guruss’da pişen kaburganın, çöp şişin kokusunu aldınız mı? Isısını ayarlayabileceğiniz Guruss’da hafif orta ve yüksek seviyede etinizi pişirebilirsiniz. Mangal konusunda iddialıysanız Guruss CG 075 modeliyle misafirleriniz için harika etler pişirebilirsiniz. Kurulumu çok kolay olan bu model, kapaklı ve ısı göstergelidir. Aynı anda 2 kilo et pişirme kapasitesine sahip olan CG 075 ile kalabalık aileler için bir kaç seferde etleri pişirebilirsiniz.

Menüye geri dön ↑

CADAC STRATOS 4 GAZLI

Açık havada bahçenizde muhteşem tatlar yaratacağınız mangalı Cadac ile yapmanız da ayrı bir keyif haline dönüşüyor. Bahçeniz için oldukça şık tasarlanan Cadac STRATOS modelinin 3 ve 4 gazlı çeşitleri bulunuyor. Aradaki fiyat farkının çok olmadığı bu 3 ve 4 gazlı çeşitlerinden 4 gazlıyı almanızı daha mantıklı buluyoruz. Geniş ve kalabalık misafirlerinizin gelmesi durumunda işinizi kolaylaştıracak STRATOS 4 gazlı modeli ile muhteşem mangal lezzetini misafirlerinizle buluşturacaksınız. Gören herkesin tasarımını da aşık olacağı bu model, termometreli çift kapak, porselen emaye pişirme ızgaraları, paslanmaz çelik ocaklar, çalışma alanı gibi özellikler sunmaktadır.

Menüye geri dön ↑

UĞRAK

Bu kadar üst düzey modeli sıraladıktan sonra daha mütevazi bahçeler için tavsiye edeceğimiz marka ve modele geçelim. Uğrak soba ve mangal bünyesinde üretilen Uğrak mangallar, Menderes İzmir’ de soba üretimi üzerine kurulmuş firmalardandır. Mangal üretiminde başarılı olan Uğrak farklı boy, büyüklük ve çeşitleriyle ihtiyacınız olan mangalı size sunmaktadır. Bahçe serisinde ürettiği PERVAZLI mangalların 2007 ve 2008 olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Ayaklı ve tekerlekli olan bu modeli bahçenizin istediğiniz köşesinde yakma özgürlüğü sunmaktadır. Belki güneşin ve hava şartlarının durumuna göre bahçe mangalınızı farklı yerde yakmak isteyeceksiniz. Bu açıdan Uğrak’ın bu modeli tam bir hareket alanı sağlarken, ailenizle birlikte unutulmaz anılar biriktirmenize de vesile olacaktır.

Efendim sizin için hazırladığımız “Bahçe İçin En Kaliteli ve Dayanıklı Mangal Modeli” yazımızın sonuna geldik. Açık alanlarda muhteşem tatlara imza atmak istiyorsanız bütçe ve ihtiyacınıza uygun olarak listemizdeki mangal modellerine de bakmanızı tavsiye ederiz. Keyifli alışverişler dileriz…

Oylama yap!

0 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

İÇERİKLERİMİZ TAMAMEN KİŞİSEL, ŞAHSİ, HERKESE GÖRE DEĞİŞEBİLEN, SUBJEKTİF, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KORUNAN YORUMLAMALARDIR, ÜRÜN VE HİZMET SAHİPLERİNDEN TEK KURUŞ ÜCRET YA DA ÇIKAR ELDE ETMEDİĞİMİZİ VE BLOGUMUZDA YER ALAN "İYİ, KÖTÜ, GÜVENİLİR" GİBİ SIFATLARIN GÖRECELİ OLDUĞUNU AKLINIZDA BULUNDURUN!

Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı buraya yaparsanız listemize etki etmiş olursunuz

Yorum Yap!

İçerik gönderebilmek için üyelik şart!

Sign in

Şifreni mi unuttun?
Close
of

Processing files…