Adım Adım Çinden En Ucuz Fiyata Ürün Getirme Rehberi

Merhaba Sevgili alışveriş yapma aşamasında olan dostlarım; bu yazımızda sizlere Türkiye’den bireysel bir vatandaş olarak, şirket olmaksızın yurtdışından en ucuz şekilde ürün sipariş etmek hakkında yazacağım.

Bu konuda benden önce belki milyon kez yazmış olabilirler. Ancak bu yazımda amacım “bilgisayar kurtlarına ya da bu işlerin piri olmuş tüccarlara bir şeyleri anlatmak değil“. Zira o kişiler Çin’den nasıl çok ucuz fiyata en iyi ürün getirilir sorusunun cevabını benden bile iyi bildikleri gibi uygulamasını da her defasında yapmaktadırlar. (eğer bilgisayar kurduysanız ve bu işleri zaten biliyorsanız bile yazının en sonundaki çizgiyle belirttiğim yerden sonraki kısmını;  herkese, özellikle de site sahiplerine hitap eden o kısacık mesajımı muhakkak okuyun)

Ev hanımları, orta yaşlılar, öğrenciler ve de hayatında daha önce çok defa internetten sipariş vermemiş olanlar iyi dinlesinler burayı!!

Sizler; Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 gibi sitelerde satışta olan ürünlerin bu siteler tarafından üretildiklerini falan düşünmüyorsunuz değil mi?

Veyahutta orada yer alan binlerce ürünlerin herbirinin Türkiye’mizde üretildiğini, imal edildiğini de düşünmüyorsunuzdur umarım?

Gelin size bir kez olsun birisi “gerçekleri ve perde arkasını anlatsın“…

İşte şu an ülkemiz perakende pazarında yer alan ürünlerin %70’inden fazlası yurtdışından ithal ürünlerdir. Bu sebeple bu ürünlerin de birçoğu Dünya’nın üretim lokomotifi olan Çin’den getirtilmektedir.

Bu yazımızda sizlere nasıl Çin’den en güvenli şekilde ürün getirebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Peki bu ürünleri Çin’den getirenler nasıl getiriyor?

Giriyorlar Alibaba sitesine ya da onun kız kardeşi sayılabilecek Aliexpress sitesine ve istedikleri ürünü 50’şer 100’er adet sipariş edip üzerine %25-%150 arasında bir kar payı koyup size satıyorlar(pardon kakalıyorlar).

Peki biliyor musunuz şu anda Türkiye’de ikamet eden her vatandaşın  6 ay içerisinde 40 doları (30 avro) geçmeyecek tutarsa ürünü yurtdışından herhangi bir vergi ödemeksizin, gümrükle uğraşmaksızın evine kadar getirtebilirsiniz.

Kısacık not: “Ben bu yazıyı yazdıktan hemen 2-3 saat sonra Gümrük Bakanı açıklama yaptı 40 dolar/30 avro olan sınırı 30 avroya indirdik diye, bu kadar şans yani, pes…”

Kaynak mı? Al sana devletin resmi sitesinden baba gibi kaynak: http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Eğer ki tek seferde 40 dolardan (30 avro) yüksek bedelli bir ürün sipariş ettiyseniz de bu ürünün vergisini ödeyerek (bulunduğunuz ildeki posta idaresine veya gümrük müdürlüğüne başvurarak) ürünü yine teslim alabilirsiniz.

Elbette ki şu anda onbinlerce kişinin dünyada yaptığı gibi siz de 100 doların altında bir ürün alarak 1-2 haftalık ilave bekleme süresine katlanarak her türlü alışverişinizi normalden %25 ila %90 arasında ucuza getirtebilirsiniz.

 

Şimdi sizlere, Aliexpress sitesinden ürün getirtirken bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağım

• Adres yazarken Türkçe karakter ile yazarsanız adresi kabul etmez!!

• Eğer ürünü satın almak üzere formu doldururken ilerlemek üzere bir sonraki aşamaya geçmek üzere butonlara bastığınızda sayfa boş çıkar veya donarsa siteyi kapatıp tekrar girin, bu sayede çerezleriniz sayesinde sepetinizdeki ürüne tekrar ulaşabilmiş olacak ve sorunsuzca alışverişe devam edebileceksiniz.

• Aliexpress sitesi her ne kadar Türkçeleştirilmiş olarak Türkiye’de hizmet vermekte ise de bu Türkçe’leşme sitenin bazı bölümlerinde mevcut değildir. Eğer ki İngilizce’niz harbiden kıt ise bu gibi durumlarda “Google translate“‘i açarak söz konusu kelimeyi hemen tercüme edebilirsiniz.

• Aliexpress’de puanları, yıldızları kötü olan satıcılardan ürün almayın lütfen!

• Ürününüzün gelmesi için kargo seçeneği isterse “China Post”‘u tercih ediniz(elbette ki ürün Çin’den geliyorsa)

• Tek seferde 40 dolar veya 30 euronun üzerinde sipariş verirseniz ve de bunu 6 ay içinde aynı kişinin adına birden fazla yaparsanız bilin ki ürününüzü teslim alabilmek için bulunduğunuz ildeki Gümrük Müdürlüğünden verginizi ödemeniz gerekecektir(genelde ürün bedelinin %20’sidir bu vergi). Vergi ödeyerek bile Türkiye’deki satıcılardan daha ucuza ürüne satın almış olacaksın o sebeple korkmayın…

• Markalı ürünleri sipariş etmeden önce birden fazla kez ürünün resmi, orijinal olup olmadığını teyit edin. Hatta mümkünse markalı ürünlerin orjinlinin gelmesini beklemeyin. Zira Çin gibi her şeyin sahtesinin üretilebileceği bir derya deniz ülkeden sipariş veriyorsunuz. O sebeple beklentilerinizi ona göre makul tutmanız sonradan hayal kırıklığına uğramamanız açısından çok faydalı olacaktır.

Aliexpress sitesi nasıl bir site ve ne kadar büyük?

Aliexpress sitesi ve Alibaba sitesi aynı ekibe ait olup bu ikisinin toplamı saniyelik 10 000$’ı geçen toplam satış rakamlarına sahip Dünya’nın en yüksek satış hacmine sahip e-ticaret sitesidir…

Amazon ve Ebay gibi 2 büyük batılı dev ciro ve hacim bakımından bu Ali’lerin yanına bile yaklaşamıyor. Zira hacim bakımından 2 numara olan Amazon ise saniyelik 3600 dolarlık bir satışa sahiptir.

Elbette karlılık ve şirket değeri bakımından Amazon daha büyük. Ancak Aliexpress ve Alibaba’da şirket değeri olarak 30 milyar doları geçkin değeri ile 3. sırada geliyorlar…

Değerli dostum; hani bizim ülkemizdeki gittigidiyor, N11, Trendyol, Markafoni falan var ya ezmek gibi olmasın ancak bu 3 dünya devinin yanında abartısız devenin yanında bir sincap kadar bile hacime ve büyüklüğe sahip değiller…

Şimdi Aliexpress sitesine girince yapabilecekleriniz-Adım Adım

1) Sitenin başı “tr” ile başlayan hasbel kadar Türkçe olan versiyonuna giriş yapınız lütfen. Yine sitenin isminin yazdığı yer “yeşil olmalı”, yeşil barem kredi kartınızı sitenin çalması mümkün değil demek, yani güvenilir, rahatlıkla para ödenebilir site demek bir nevi…

2) Karşınıza Türk e-ticaret sitelerinden alışık olduğunuz simanın birebir aynısı çıkacaktır. İşte bu sima var ya o Türk e-ticaret sitelerinden kopya falan değil. Tam tersine Türkiye’deki ve dünyadaki çoğu e-ticaret sitesi ahanda tam olarak bu siteden kopyadır. Zira Aliexpress hiçbiri yokken vardı ve tabiri caizse hepsinin babaları sayılır…

3) Aramak istediğiniz ürünün adını aşağıdaki resimde okla gösterdiğim bölüme yazarak Türkçe olarak arayınız.

(BİR SEÇİM YAPMADAN ÖNCE; MAKALEMİZİN ALTINDA YER ALAN BÜYÜK HARFLERLE YAZILI ; SİZİ YANILTMAMAK VE ALDATMAMAK İÇİN YAZDIĞIMIZ UYARIYI MUHAKKAK OKUYUNUZ VE SAKIN OLASI YANLIŞ YORUMUMUZ YÜZÜNDEN YANILGIYA DÜŞÜP YANLIŞ TERCİH YAPMAYINIZ!)

Sevgili 15 yıldır bilgisayar kullanan gözlüklü dostum gülme, ne gülüyorsun?

Ben yazımın başında belirttim, bu yazı sana değil, sen zaten benden daha iyi biliyorsun bunları. Yazımın bu kısmı, henüz daha hayatında yurtdışından sipariş vermemiş hatta hiç internetten sipariş bile vermemiş dostlarım için… Eğer sen ve senin gibiler bu halkı bu konularda iyi aydınlatmış olsaydı şu anda e-ticaret’in toplam perakendedeki oranı %1.75-%2 gibi komik oranlarda olmazdı…

4) Şimdi burada Türkçe sitede henüz Türkçeleştirilmemiş olan kısma değinmek istiyorum. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz bu yazının anlamını yazayım İngilizce bilmeyen ya da az bilen dostlarım için. Lütfen üzülmeyin, İngilizce bilmek zorunda değilsiniz, bu durum küresel sitelerin ayıbıdır, sizlerin değil…

Buyer Protection=”Satın alan kişi koruması(yani sizi kast ediyor)”

1. Full refund if…. =”Eğer siparişiniz hiç gelmez ise (60 gün içinde) ücretiniz kartınıza tamamen iade ediliyor” diyor.

2. Full or partial refund….=”Eğer ürün istediğiniz gibi gelmez ise eksik olan kısmı tazmin etmek için ücret tamamen ya da kısmen (eksiği telafi edecek kadar) iade ediliyor!

Yani sevgili dostum hani gittigidiyor havuz sistemi uyguluyor ya. İşte o havuz sisteminin kralı burada uygulanıyor. Ürün eline sağ salim geçmeden ya da istediğin gibi geçmeden para satıcıya aktarılmıyor. Üstelik ürün dandik çıkarsa bunu panelinden  bildirdiğin anda ödediğin ücretin %90’ına kadarki kısmı eksik yanları tazmin etmek adına kesiliyor. Yani her açıdan senin güvenliğin burada düşünülmüş. Zaten buradaki havuz sistemi dünyanın en gelişmiş ve arkasında resmen bir ordu olan sistemdir. Yani sen memnun kalmadığın anda anında seninle ilgilemecek bir Çinli çalışan ordusu var!!

5) Ürünü satın almak için butonlar ürünün üzerlerine tıkladığında açığa çıkacaktır. İki tür buton var: “Hemen satın al” ve  de “Sepete ekle“. Sen dilediğini seçerek satın alma işlemini tamamlayabilirsin. Bundan sonrası Türk e-ticaret sitelerindeki gibi. Kredi kartını ve adresini bir güzel boşluklara girerek siparişi tamamlıyorsun… Sana tavsiyem en ucuz ve uygun fiyata birçok ürünü buradan bulabileceğin için aradığın şeyi gönül rahatlığı ile buradan alman. 1-2 hafta beklemek kaydıyla beğendiğin şeyleri tereddütsüz sipariş edebilirsin.


 

Başta Tüketiciler Olmak Üzere Herkese Çok Önemli Mesajlarım

Sevgili tüketici dostum, bilmeni isterim ki dünya perakende ticareti artık geri dönüşü imkansız bir noktaya doğru evrilme safhasına girmiştir. Bu sürecin sonlarında artık devletlere, tefecilere, komisyonculara bağlı kalmaksızın, aracılara, komisyonculara, yüklü servetler bırakmadan ürün satın alabileceğiz. Elbette minik satış ortaklığı komisyonları her zaman varlığını sürdürecektir(benim burada okumu yönelttiğim kişiler vatandaşı kazıklayanlardır!!)

Ülkemizdeki kanunlardan daha da üstte olan ve anlalaşmalar ile korunan uluslararası kanunlar bizlere bu küresel ticarete az ya da çok katılma hakkı tanıyor. O sebeple korkmaksızın, gönül rahatlığı ile Çin’den ya da Amerika/Avrupa’dan ürün getirtebilirsin.

Bu yazıyı böylesine uzun yazmamın en büyük sebeplerinden bir diğeri de: “Türk internet yayıncılarına satış ortaklığı komisyonu vermeyip, bir araya gelerek tekel oluşturan ve piyasanın kendileri dışında kimseye zırnık koklatmaksızın ilerlemesine? (ne ilerlemesi) sebep olan ülkemiz ilk 10’daki e ticaret siteleridir! Olurda bir gün kendileri bu yazıya denk gelirlerse bilsinler ki bu gidişle sonları yakındır (Çin istilası bir gün sizi bencilliğiniz yüzünden böyle giderseniz çöldeki çekirge istilası gibi bitirecektir). Zira Türk blogger’lar ve webmasterlar sizin bu piyasayı daraltan bencilliğinize karşın yabancı e-ticaret sitelerini Türkiye’de satış ortaklığı yoluyla güçlendirme yöntemini tercih edecektir.

Bu yukarıdaki paragrafta yazdığım son cümle ne demek biliyor musun “Sevgili satış ortaklığı komisyonu vermeyen bencil e-ticaret yapan dostum“; binlerce blogger’ın, bağımsız ve butik yayın yapan irili ufaklı binlerce sitenin; esaslı linklerini sizlere vermek yerine gidip benim şu anda yaptığım gibi elin Çin’lisine ya da Avrupa’lısına link vermeyi tercih etmesi demektir. Google eninde sonununda bu kadar esaslı link alan, tavsiye alan, referans alan siteleri sizin yerinize ilk sıraya koymak durumunda kalacaktır. Siz de daha çok paralı reklama abanıp bunlar karşısında ezilip bükülmek durumunda kalacaksınız…Ne dedin sen “Bizim marka değerimiz daha mı yüksek” dedin sen az önce?. Ulan adamlar sizin 46 liraya sattığınız ürünü uçakla 6 liraya getiriyor, Türkiye’deki herkesin kapısına kadar. Yemişim sizin marka değerinizi, tüketici bu fiyat farkını fark ettiği an işiniz bitti. Ben ve benim gibi bağımsız siteler de tüketicinin bu bilinci kazanmasına yardımcı olacağız.  Bizi bu dolaylı ihanete mecbur bırakan, kendi e-ticaret sitesini tercih etmek yerine gidip Çinliyi tercih etmeye sürükleyen, zorlayan sizlerin Allah belasını versin diyorum başka da bir şey demek istemiyorum bu noktadan sonra… Bu yazımı da Google tarafında sevilen bağımsız bir site admini olarak bizzat tüm yazılarımın en başına koydum, Google’da onbinlerce yerde ilelebet gözükecek ve onbinlerce tüketiciye ulaşacaktır bu mesajlarım…

Ülkemiz e- ticaretinin son zamanlarda büyümesinin durma noktasına gelmesine işte bu tekelci şahıslar sebep olmaktadırlar. Eğer blog sahibi veya alışveriş temalı site sahibi dostlarım var ise onlara da naçizane tavsiyem yabancı e-ticaret sitelerini(özellikle uzakdoğu ve Çin kökenli olanlarını) bu zırnık kadar bile satış ortaklığı vermeyen tekelci bencil gericilere karşılık vermek için desteklemeleridir.

Amazon ve Alibaba gibi siteler bir ticaret devrimini başlatmıştır; sen de bu devrime destek olmak ve bağımsızca, özgürce alıp satmak için bu sitelerden ucuzca, özgürce alışveriş yap…

Saygılarımızla

En iyi ve uygun

 

Oylama yap!

13 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 15

Upvotes: 14

Upvotes percentage: 93.333333%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 6.666667%

İÇERİKLERİMİZ TAMAMEN KİŞİSEL, ŞAHSİ, HERKESE GÖRE DEĞİŞEBİLEN, SUBJEKTİF, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KORUNAN TARAFSIZ, KİŞİSEL YORUMLAMALAR VE GÖRÜŞ BİLDİRMELERDİR. TEK BAŞINA BURADAKİ GÖRÜŞLERİ OKUYARAKTAN ÜRÜN VEYA HİZMET TERCİHİNİZİ YAPMANIZI ASLA ÖNERMEYİZ, BU DURUM OLASI YANLIŞ YORUMUMUZ YÜZÜNDEN ÜRÜN TERCİHİNDE HATAYA DÜŞMENİZE VESİLE OLABİLİR Kİ BU DURUMU İSTEMEYİZ . ÜRÜN VE HİZMET SAHİPLERİNDEN TEK KURUŞ ÜCRET YA DA ÇIKAR ELDE ETMEDİĞİMİZİ VE BLOGUMUZDA YER ALAN "İYİ, KÖTÜ, GÜVENİLİR" GİBİ SIFATLARIN GÖRECELİ OLDUĞUNU AKLINIZDA BULUNDURUN!

5 Comments
 1. Reply
  Kazım Eryürek 25 Aralık 2016 at 00:59

  Hocam ellerine sağlık, çok harika şekilde ülke e-ticaretini yazının sonunda özetlemişsin. Dediklerin gerçekten doğru bizi resmen kazıklamaya çalışıyorlar, 5-10 dolarlık malları burada 100 liraya yakın fiyatlara satıyorlar. Ben de bundan sonra 1 ay beklemek zorunda olduğumu bilerek inadına Çinden sipariş edeceğim birçok ürünü…

  • Reply
   eniyiveuygun 25 Aralık 2016 at 01:01

   Çok doğru bir karar almışsın dostum, güzel yorumun için de teşekkür ederim. Seni ve senin gibi bilinçli tüketicileri destekliyorum.

 2. Reply
  Çinden sipariş 25 Aralık 2016 at 11:50

  Hocam yazının son kısmında belirttiğin kısımlara dibine kadar katılıyorum.

  Hakikaten Türkiye’de dünyanın tam aksine satış ortaklığı sanki her bir büyük e-ticaret sitesi birleşip karar almış gibi sıfırlanmış durumda.

  Tüm siteler bir ara satış ortaklığı komisyonu verir gibi oldu (o da %4’den düşük komik oranlar) daha sonradan onu da kaldırdılar… Morphino’dan N11’d hepsi aynı hamleyi yaptı.

  Resmen gösterip vermediler.

  Dediğin gibi kendileri kaybedecektir…

 3. Reply
  batuhan tas 15 Ocak 2017 at 01:50

  Aliexpress de marka ürünleri nasıl bulabilirim ?

  • Reply
   eniyiveuygun 15 Ocak 2017 at 12:13

   Arama çubuğuna yazdığınızda karşınıza çıkmıyorsa söz konusu marka ürün Aliexpress’te satılık değil demektir.

Yorum Yap!

İçerik gönderebilmek için üyelik şart!

Sign in

Şifreni mi unuttun?
Close
of

Processing files…